Az egy éves kori státuszvizsgálat fontos mérföldkő, többek közt a baba súly, magasság mérése és feltáró kérdések miatt is.

Az 1 éves kori státusz a védőnőnél és a gyerekorvosnál

9-11 hónap
Cikk
Ápr. 29, 2019

Bár kisbabáddal mostanra rutinos látogatókként jártok az állapotfelmérésekre, az egy éves kori státuszvizsgálat mégis fontos mérföldkőnek számít! Mi fog történni, miket vizsgálnak, mire készüljetek – csokorba szedtük a legfontosabb tudnivalókat az egy éves kori státuszról.

A védőnő feladatai

Azt már biztos tudjátok, hogy ezeken a kötelező vizsgálatokon elsődlegesen a baba általános állapotának felmérése zajlik. A védőnéni először gyermek testmagasság, a baba súly, a fej és a mellkas körfogatának méréseit végzi el, megtapintja a kutacs csontosodásának állapotát, kikérdez és szükség esetén tanácsokkal lát el a két legfőbb témakör, az alvási és evési szokásaival kapcsolatban. Ezt követően kisbabád fejlettségi állapotát értékeli a hazai standardok alapján. 

Az 1 éves státuszon a kisbabád fejlődésével kapcsolatban kapsz majd egy papír alapú kérdőívet, amelyen az “igen, gyakran”, “néha”, “még nem” lehetőségek közül tudod majd bejelölni a gyermekedre igaz megállapításokat. Egyáltalán ne ess kétségbe, ha végigolvasva a kérdéseket, találsz közöttük olyat, amire a “még nem” választ tudsz adni. Minden gyermek egyéni ütemben fejlődik, ezért egy-egy mozgás- vagy beszédfejlődési mérföldkövet később érhet el. A védőnővel azt is megbeszélheted, hogyan segítheted a babát a feladat gyakorlásában!

Védőnői kérdések gyermeked fejlődéséről 1 éves korban

  • Bútorok mellett kapaszkodva feláll? (Ha csak segítséggel felállva képes megállni a baba, az nem válasznak felel meg.)
  • Álló helyzetből a földön lévő játékokat felveszi? (Közben egyik kezével nyugodtan támaszkodhat a gyermek.)
  • Bútor vagy fal mellett oldalazva lépeget?
  • Gyorsan és célirányosan mászik?
  • Dobozból (vagy tálból, fiókból) játékokat (vagy más tárgyakat) kipakol?
  • Apró tárgyat hüvelyk- és mutatóujjával felcsippent? (Pl. morzsát, szöszt.)
  • Utánozza a látott mozdulatokat? (Pl. tapsi-tapsi, pá-pá)
  • Kérésre, de anélkül, hogy Ön segítené, ismerős tárgyakra rámutat? (Azaz Ön nem mutat, és nem néz rá a tárgyra, és úgy kérdezi pl.: Hol van a labda, lámpa, maci? stb.)
  • Ha valamit szeretne megkapni, amit nem ér el, akkor mutatóujjával rámutat a tárgyra?
  • Iváskor a poharat döntve megtartja? (Még mellécsuroghat az ital.)
  • Öltöztetésnél segít? (Pl.: Amikor a kezét a ruha ujjába illesztik, igyekszik átdugni, fölemeli a lábát a cipő, zokni vagy a nadrágszár fölhúzásához.)
  • Ha nevén szólítják, akkor odafordulva a kérdező szemébe néz?

A gyermekorvos feladatai

A gyermekorvos a pszichomotoros és mentális fejlődést, valamint az érzékszervek működésének ellenőrzését (látás, kancsalság, hallás – ezt egy éves korban, ún. BOEL-teszt segítségével) végzi el. Ugyanígy 12 hónapos korban történik a baba szociális fejlődésének, beszédfejlődésének, a mozgásszerveknek, a fogaknak a célzott vizsgálata is. Sztetoszkópjával meghallgatja a kisbabád szívverését és légzését, gondosan végigtapogatja a pocakját, és megtekinti a külső nemi szerveket is .

Kisfiúknál a doktor néni vizsgálja a rejtettheréjűség esetleges fennállását. A méhen belüli fejlődés során a herék a hasüregben helyezkednek el, a magzati fejlődés 7-9. hónapjában a herék leszállnak a herezacskóba. Akkor beszélünk rejtettheréjűségről, ha ez a folyamat elmarad. Viszonylag gyakori az egyik oldali here késői leszállása. 

A kötelező védőoltások

Az életkorhoz kötötten kötelező védőoltásokat a fertőző betegségek és a járványok megelőzése érdekében szükséges járványügyi intézkedésekről szóló 18/1998. (VI. 3.) NM rendelet szabályozza. A védőoltások időpontját a baba életkora határozza meg, nem számít pl. ha koraszülött vagy kis súllyal született. Ha más ellenjavallat nincs, életkora szerint kapja az oltásait.

12 hónapos korban 1 db kötelező védőoltás vár kisbabádra, méghozzá a térítésmentes PCV13 (PREVENAR), azaz a konjugált Pneumococcus vakcina. Legfőképp az 5 év alatti gyermekekre, különösen a csecsemőkre veszélyes a Pneumococcus baktérium, mely többek között tüdő-, középfül- és agyhártyagyulladást okozhat. A vakcinát 2 és 4 hónapos korban már megkapta gyermeked, így most, 12 hónaposan lesz a harmadik, egyben - jó darabig - az utolsó PCV13 oltás. 

Általános szabály, hogy a védőoltásokat azért kell pici korban többször ismételni, mert a kisbabák szervezete nem emlékszik egy idő múlva az előző oltásra. Korral ez a képesség javul, de kevesen tudják, hogy a gyermekkorban megkapott oltások egy részét érdemes lenne 40 év felett 10 évente ismételni.

Ne aggódj, a kötelező védőoltás beszerzéséről, beadatásának biztosításáról nem neked kell gondoskodnod, a gyermekorvosotok kérés vagy kérdés nélkül tudja, hogy mikor milyen oltást kell kisbabádnak kapnia. A kötelező védőoltást tőle kapjátok meg, és ő tudja javasolni, hogy mikor, melyik szabadon választható oltást, vagy annak ismétlését kaphatja meg a kisbabád.
 

Kapcsolódó cikkek

View details A baba első születésnapja
Cikk
baba-elszo-szuletesnap-tippek

A baba első születésnapja

Babazsúr, dekoráció, torta, ajándékok? Segítünk, hogy igazán emlékezetessé váljon ez a nap az egész család számára!

View details A 9-10 hónapos baba fejlődése
Cikk
9-10_honapos_baba_fejlodese

A 9-10 hónapos baba fejlődése

A 9-10 hónapos babák kis felfedezők, akik egyre többet kommunikálnak. Készülj mondókákkal, énekekkel a mókázáshoz, és sok türelemmel a szeparációs szorongáshoz.

View details A meseolvasás fontossága gyermekünk életében
Cikk
meseolvasas-fontossaga-gyerekeknek

A meseolvasás fontossága gyermekünk életében

Az olvasott vagy fejből mondott mese gyermekedre kifejtett pozitív hatásai szinte megszámlálhatatlanok! Mi most mégis megpróbáljuk sorra venni a mesélés legfontosabb előnyeit.

View details A baba táplálása 9-10 hónapos korban
Cikk
Már nemcsak az a kérdés, mit egyen a kicsi, hanem hogy hogyan történjen az étkezés. Adunk néhány jó tippet a baba hozzátáplálás kezdetéhez.

A baba táplálása 9-10 hónapos korban

Már nemcsak az a kérdés, mit egyen a kicsi, hanem hogy hogyan történjen az étkezés. Adunk néhány jó tippet a baba hozzátáplálás kezdetéhez.

View details A járásfejlődés állomásai
Cikk
baba-jaras-fejlodes

A járásfejlődés állomásai

A járás képességének fejlődése, mint oly sok minden, gyermekenként eltérő mértékben zajlik, akár hónapos eltérések is lehetnek gyermekenként abban, hogy-mikorra érnek el egy-egy mérföldkövet.

View details Babával a játszótéren
Cikk
gyerekkel-jatszoteren

Babával a játszótéren

A játszóterezés nagyon vidám és változatos programlehetőség lehet gyermeked számára. De valahol (és valamikor) el kell ezt is kezdeni!

View details Tippek a gyerekbiztos otthon megteremtéséhez
Cikk
biztonsagos-otthon-baba

Tippek a gyerekbiztos otthon megteremtéséhez

Amint kisbabád beletanul a helyváltoztatás fortélyaiba, onnantól az addig biztonságosnak hitt élettér egy csapásra „babacsapdákkal” teli helynek tűnhet minden szülő számára.

View details Elsősegély kiránduláson 6-12 hónapos babáknak
Cikk
"elsosegely-kirandulason-6-12-babaknak"

Elsősegély kiránduláson 6-12 hónapos babáknak

Kirándulni jó! Összeszedtük, mit kell tudnod és magaddal vinned, hogy biztonságos és nyugodt is legyen a babás kiruccanásotok.

View details Tippek az első születésnap megünnepléséhez
Cikk
Tippek az első születésnap megünnepléséhez

Tippek az első születésnap megünnepléséhez

Az egy éves szülinapi parti megszervezése meglepően bonyolult lehet.

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat