A baba bélflórájának támogatása császármetszéssel születés esetén

A baba bélflórájának támogatása császármetszéssel születés esetén

0-4 hónap
Cikk
Dec. 19, 2023

A császármetszés nemcsak a nő testére, hanem a baba szervezetére is hatással van, különösen a csecsemő mikrobiom alakulását tekintve.

Az emberi emésztőrendszerben sok baktérium és más mikroorganizmus is él. Ezek alkotják a bél mikrobiótát (más néven mikrobiomot), aminek összetétele egyedi, sokan egyenesen az ujjlenyomathoz hasonlítják. Fontos, hogy elsősorban jó baktériumok alkossák, hiszen ekkor tudja a mikrobióta megfelelően ellátni a funkcióit. Nemcsak az emésztőrendszer, hanem az egész test működését, egészségét is befolyásolja a mikrobiom. Többek között rendkívül fontos szövetséges a fertőzések elleni védelemben. Emellett a mikrobióta összetétele, minősége kihatással van bizonyos betegségek, például a hasmenés, allergia, cukorbetegség, elhízás vagy asztma kialakulásának kockázatára.

A mikrobióta kialakulása már a magzati időszakban kezdődik. Fejlődését jelentősen befolyásolják bizonyos tényezők, az élet kezdetén ilyen a születés módja. Az a csecsemő, aki „természetes úton” jön a világra – azaz áthalad a szülőcsatornán – kapcsolatba kerül az anya testének ezen a részén megtalálható baktériumaival. Ennek következtében, a Lactobacillusok és Bifidobactériumok nemzetsége fog dominálni a csecsemő bélrendszerében, amelyek a normál mikrobióta fontos összetevői.

Eközben a császármetszéssel született baba teljesen más baktériumokkal érintkezik először, elsősorban az anya és a kórházi személyzet bőrén találhatókkal. Ezért a császármetszés után az újszülött mikrobiótájában főként Staphylococcus, Corynebacterium és Propionibacterium baktériumok lesznek jelen, és sokkal kisebb mennyiségű Bifidobacterium baktérium, amelyek többek között felelősek az anyatej megfelelő emésztéséért is. A császármetszéssel született csecsemők mikrobiótája tehát kisebb mértékben tükrözi az anya testében jelenlévőket, összetétele pedig befolyásolhatja a baba immunrendszerének fejlődését is.

Hogyan lehet támogatni a bél mikrobiótát császármetszés után?

A csecsemő megfelelő bélflórájának felépítését az anyatejes táplálás egyértelműen támogatja. Az anyatejes táplálás természetes probiotikum forrás az újszülött számára. Az anyatej főleg a Bifidobacterium és a Lactobacillus nemzetség jó baktériumait tartalmazza, amik hatással vannak a gyermek immunrendszerének fejlődésére is. Fontos, hogy a megszületés után a lehető leghamarabb mellre kerüljön a baba és a továbbiakban lehetőség legyen az igény szerinti szoptatására. Ezzel is védhető a gyomor-bél rendszer a rendellenes baktérium kolonizációtól és támogatható a megfelelő mikrobiom kialakulása.  

Tudtad, hogy…..

Az anyatej a legősibb, személyre szabott szimbiotikum, mivel tartalmazza a baba számára szükséges prebiotikumokat és probiotikumokat is. Az anyatej-oligoszacharidok (human milk oligosaccharides) az anyatej rendkívül fontos és értékes alkotóelemei (prebiotikumok). Szerkezetileg és biológiailag is igen sokrétűek, összetett, emészthetetlen cukrok. Az anyatej-oligoszacharidok fogyasztása számos egészségügyi előnnyel jár, mivel interakcióba lépnek pl. vírusokkal, baktériumokkal és ezáltal csökkenthetik bizonyos fertőzések kockázatát. Az anyatejben megtalálható jótékony baktériumok (probiotikumok) szintén segítik, támogatják a baba szervezetének működését, és mert az anyatej-oligoszacharidokkal táplálkoznak, ezáltál együttes jótékony hatásuk még kifejezettebbé válik.

A császármetszés után azonban a szoptatás nem mindenkinél indul zökkenőmentesen. A kórházi körülmények között az anya és a baba egymásra hangolódása, és az anya szervezetének ráhangolódása a tejelválasztásra is zavart szenvedhet, hiszen már az ágyból történő kikelés és a baba felemelése sem egyszerű feladat, főleg, ha ezt naponta többször, a baba igényeihez igazodó szoptatási gyakorisággal kell megtenni. Ezek olyan tényezők, amik késleltethetik a természetes táplálás megvalósulásának lehetőségét. 

Ma már léteznek olyan tápszerek, melyek az anyatejben is megtalálható anyatej oligoszacharidokkal (AO) szerkezetileg azonos oligoszacharidokat, valamint probiotikumokat is tartalmaznak. Anyatej hiányában fontos, hogy az adott életkor igényeit figyelembe véve, a gyermekorvossal egyeztetve olyan tápszert kapjon a baba, melynek összetétele a csecsemő igényeinek leginkább megfelelő.

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat