Baba Hangoló dalok Palya Beával

Beszédfejlődés: Az első fél év

Mind az anyanyelvi tapasztalatszerzés, mind a kommunikáció fejlődése jóval a gyerekek első szavainak megjelenése előtt kezdődik. Körülbelül a méhen belüli élet hatodik hónapjától a magzat szűrten ugyan, de hallja az édesanyja és a környezetében beszélők hangját, ismerkedik anyanyelve dallamvilágával. A megszületést követően azután elindul a baba és az édesanya közötti közvetlen kommunikáció. Ennek két csatornája a testkontaktus és a sírás. A diszkomfortérzetét jelző újszülött sírására az anya – a gondozási feladatok ellátásán túl – megnyugtató és biztonságérzetet nyújtó karba vétellel, öleléssel, ringatással, ritmikus, mély hangú dúdolással válaszol.

Az összehangolódás folyamatában a gondozói reakciókészségtől függően a babák jelzései egyre differenciáltabbá válnak, más-más hangerejű, tónusú és ritmusú sírással közlik az éhségüket, a zavaró pelenkatartalmat vagy éppen a kapcsolódási vágyukat.

Az önfeledt „társalgási” helyzetek is egyre kifinomultabbá válnak. Már az egészen pici babák is önkéntelenül utánozzák a kommunikációs partnerük ajakmozdulatait vagy például nyelvöltését. Kitüntetett figyelemmel hallgatják az emberi beszédet, különösen a legközelebbi gondozójukét, és nagyon hamar képessé válnak arra is, hogy megkülönböztessék az anyanyelvüket más nyelvektől. Saját önkéntelen hangadásaik kezdetben sikkantások, kurjantások vagy olyan - - ei-szerű magánhangzó-kapcsolatok, amelyek elemei még nem feleltethetők meg pontosan az anyanyelv beszédhangjainak. Idővel megjelennek az első mássalhangzók is, ezek többnyire – a fiatal csecsemők háton fekvő helyzete miatt – torokhangok. A jókedvű babák cuppogással, berregéssel, gurgulázó hangadással jelzik hangulatukat, és mivel még féléves koruk előtt felfedezik azt is, hogy jelzéseikkel hatást tudnak gyakorolni a gondozóikra, gőgicséléssel, mosolygással „párbeszédet” kezdeményeznek és igyekeznek fenntartani is.

Tévhit, hogy ez az időszak nem része a nyelvelsajátításnak. Nagyon is az, a babák már ekkor elkezdik megtanulni a kommunikáció alapszabályait, valamint az anyanyelvükre jellemző ritmust, hangsúlyt és hanglejtést.

Tippek:

  • Reagáljunk a baba hangicsálására: amikor elhallgat, válaszoljunk röviden, majd várjunk az újabb megszólalásáig.
  • Vegyünk fel rövid időre szemkontaktust a babával. Adjunk neki lehetőséget az arckifejezésünk utánozására: jó móka, amikor nagyra nyitott szánkat vagy nyelvöltésünket látva ő maga is hasonló produkcióval próbálkozik.
  • Kísérjük beszéddel a gondozási feladatokat, a dúdolók és ringatók pedig legyenek a napi rutin részei. Ezekkel nemcsak a baba közérzetére gyakorolunk jó hatást, de anyanyelvi mintát is nyújtunk vele.

Dr. Bertalan Regina Frida nyelvész, logopédus-gyógypedagógus
Pécsi Tudományegyetem KPVK

Olvass tovább gyermeked beszédfejlődéséről:

View details Az anyanyelv elsajátítás kezdetei
Az anyanyelv elsajáítítás kezdete

Az anyanyelv elsajátítás kezdetei

Anyanyelvünk elsajátításával olyan eszközt veszünk birtokba, amely az élővilágban egyedülálló, és amely alapvető szerepet játszik az ismeretszerzésünkben és a társas együttműködésünkben.
View details Az első fél év
Beszédfejlődés: Az első fél év

Az első fél év

Mind az anyanyelvi tapasztalatszerzés, mind a kommunikáció fejlődése jóval a gyerekek első szavainak megjelenése előtt kezdődik.
View details Fél- és egyéves kor
Beszédfejlődés: Fél- és egyéves kor

Fél- és egyéves kor

A féléves babák már rutinosan kommunikálnak gondozóikkal, vannak már kedvenc versikéik, mondókáik, a megnyugtatásukat segítő ringatók, höcögtetők, dallamok.
View details Egy- és kétéves kor
Beszédfejlődés: Egy- és kétéves kor

Egy- és kétéves kor

Az egyéves korukat betöltött kisgyermekek már megértenek több mint tíz, gyakori tárgyat vagy cselekvést jelölő szót.
View details Két- és hároméves kor
Beszédfejlődés: Két- és hároméves kor

Két- és hároméves kor

Két- és hároméves kor között tovább folytatódik az intenzív szókincsgyarapodás, és kezdetét veszi a nyelvtani fejlődés is.
View details Kisóvodás kor
Beszédfejlődés: Kisóvodás kor

Kisóvodás kor

A három- és négyéves kor közötti időszakba lépő gyerekek már bőséges anyanyelvi ismerettárral rendelkeznek ahhoz, hogy megértsenek az aktuális szituációtól független közléseket (pl. Kivel jöttél ma oviba?) és végighallgassanak 8-10 perces, az életkoruknak megfelelő témájú meséket. 
Baba HANGoló dalok Palya Beával

Hallgassátok a Baba HANGoló dalokat kedvenc streaming szolgáltatótok felületén is!

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat