Komfortszopi és szoptalvás

Komfortszopi és szoptalvás – praktikus tanácsok szoptató édesanyáknak

Cikk
Okt. 22, 2024

Még nem hallottad ezeket a szavakat? Pedig ha szoptató édesanya vagy, akkor nem árt, ha megtudod, hogy mi az a komfortszopi és szoptalvás!

Mi az a komfortszopi?

A komfortszopi kifejezést arra szokták használni, mikor a szoptatás elsődleges célja nem az etetés, hanem a baba megnyugtatása. A komfortszopi során a baba szopó mozdulatokat végez, de nem feltétlenül fogyaszt nagy mennyiségű tejet. Az anya azt tapasztalhatja, hogy a baba szopizni akar, “pedig nem is éhes”, nem szopik kitartóan, el-elfordul, “játszik”.

Ha a szoptatásra kizárólag táplálási módként tekintesz, akkor ez frusztráló lehet, hiszen “fölöslegesnek” tűnik, ha a baba nem is eszik rendesen. Fontos megértened azonban, hogy a szoptatás nem csupán táplálási mód, hanem fontos eszköz a baba megnyugtatására és a kötődés erősítésére. Ezek is fontos funkciók, nem haszontalan tehát ezzel töltened az időt.

Mik az előnyei a komfortszopinak?

  • Érzelmi biztonság: A szopás nyugtató hatású, és segít az érzelmi stabilitás fenntartásában. Éppen ezért stresszes helyzetek után, idegenek között, nagy hangzavarban gyakrabban fordul elő.
  • Kapcsolatépítés: Erősíti az anya és a gyermek közötti kötődést. Ez akkor valósul meg a leginkább, ha az anya is jól érzi magát közben. Hozz magadnak egy pohár vizet, helyezd magad kényelembe, pihenj egy kicsit, most legálisan nem csinálsz semmit.
  • Fejlődés: A szopás segíti a baba száj- és állkapocsizmainak fejlődését.

Mik lehetnek az akadályok?

  • Fájdalmas szoptatás: Ha fájdalmas a szoptatás, akkor érthető, hogy csak annyit szeretnél szoptatni, amennyi feltétlenül szükséges a baba fejlődéséhez. Ilyen esetekben fordulj szoptatási tanácsadóhoz, mert sokszor megoldható a probléma szakember segítségével.
  • Tápszeres táplálás: Ha nem szoptatsz, akkor a komfortszopihoz kell némi kreativitás. Egyrészt, vannak anyukák, akik attól függetlenül, hogy nincs tejük, vagy nincs elég tejük, a baba megnyugtatásához továbbra is szoptatnak. Ilyenkor szétválik a két funkció: etetés üvegből és megnyugtatás szoptatással. Ha ettől idegenkedsz, akkor is megtapasztalhatod a komfortszopi előnyeit, ha a babát az öledben tartod, szoptatós testhelyzetben, és a szopómozgás kiváltására egy cumit, vagy a kisujjadat használod.
  • Szégyenlősség: Sok nő nem szívesen szoptat nyilvános helyeken, ezért visszautasítja a baba komfortszopira való igényét, ha az épp nem jókor és jó helyen merül fel. Ha te is így vagy ezzel, kérj segítséget: keress egy üzletet, vagy kávézót egy szimpatikus eladóval, és kérd meg, hogy mutassa meg, hol tudnál egy pár percre félrevonulni. Sokat segít az is, ha otthon gyakorlod, hogyan tudod eltakarni magad egy kendővel úgy, hogy közben a baba is jól érezze magát.

Mi az a szoptalvás?

A szoptalvás nagyon hasonló, de ilyenkor az elsődleges cél nemcsak az, hogy a baba megnyugodjon, hanem az, hogy el is aludjon, sőt, a szoptatás az alvás alatt is folytatódhat. Ilyenkor a baba úgy alszik, hogy a cici az idő nagy részében a szájában van, és ha néha el is engedi, amint megébred egy kicsit, újra rácsatlakozik.

A szoptalvás sokszor magától alakul ki, egyszerűen úgy, hogy a baba a fektetés előtti etetésbe belealszik. Ennek oka az, hogy egyrészt a szopómozgás segít nekik megnyugodni, ellazulni, ahogy feljebb is írtam, másrészt az esti órákban az anya szervezete elkezdi termelni az elalvásért felelős melatonin hormont, ami az anyatejjel bekerül a baba szervezetébe is, és elálmosítja.

A szoptatással altatás újszülötteknél nagyon gyakori, de később sok baba “kinövi”, mások viszont akár óvodás korukig így szeretnek elaludni. Sok baba annyira rászokik, hogy éjjel sem tud szopi nélkül aludni, és ebből alakul ki a folyamatos vagy gyakori éjjeli szoptatás. Szintén újszülöttekre jellemző, hogy testközelség vagy szoptatás nélkül nappal csak 20-30 perceket tudnak aludni, viszont szoptalvással akár órákat.

Előnyök:

  • Gyors elalvás: A szoptatás közbeni elalvás általában gyors és zökkenőmentes.
  • Hosszabb alvás: A testközelség és a szopás nyugtató hatása révén a baba hosszabban alhat.
  • Kényelmesebb etetés: Ha egy ágyban alszol a babával, az etetés kényelmesen, felkelés nélkül megoldható. Előtte mindenképp nézz utána a biztonságos együttalvás szabályainak!
  • Több alvás az anyának: Ha képes vagy aludni, miközben a baba önkiszolgáló módon szopizik, akkor átalhatod az éjszakát még akkor is, ha a baba erre még nem képes.

Hátrányok: 

  • Az anya terhe: Ha a baba kizárólag szoptatással képes elaludni, akkor az altatás feladata mindig rád fog hárulni, nem tudod átadni másnak.
  • Szundicsapda: Sok anya érzi úgy, hogy nem tud nappali altatások után kimászni a gyerek mellől az ágyból, „csapdába esett” – szeretne más dolgokkal foglalkozni, de helyette az ágyban kell feküdnie tétlenül, ami nagyon frusztráló tud lenni.
  • Gyakori éjszakai ébredések: A szoptatással altatás sokszor gyakori éjszakai ébredésekhez vezet, tipikusan a négyhónapos alvásborulás után. A rendszeres éjszakai ébredés alvásunk természetes része, ezért azoknak a babáknak, akik csak szoptatással képesek visszaaludni, éjjel rendszeresen szüksége lesz a segítségedre ahhoz, hogy visszaaludjanak.
  • Kényelmetlen: Az együttalvás és a szoptatva alvás valakinek kényelmes, és megoldást nyújt az pihentető éjszakákhoz, másoknak viszont lehetetlenné teszi a pihenést. Ha felébredsz a szopizásra, és utána nehezen alszol vissza, esetleg felületesen alszol a baba mellett, akkor ez nem egy jó megoldás.

Ha szeretnéd a gyerekedet leszoktatni a szoptatással való elalvásról, a babád túl gyakran ébred éjszaka, vagy a nappali alvásai rövidek és kiszámíthatatlanok, olvasd el az alvás kisokost, amiben megtalálod, mit tudsz tenni ilyen esetekben.

Záró gondolatok

A komfortszopi és a szoptalvás természetes jelenségek, melyek fontos szerepet játszanak a baba fejlődésében és az anya-baba kapcsolat erősítésében. Bár kihívásokat is jelenthetnek, megfelelő megértéssel és rugalmassággal ezek kezelhetők. Mindig hallgassunk az ösztöneinkre, és ne féljünk segítséget kérni, ha szükséges. A legfontosabb, hogy a szoptatás időszaka a szeretet és a kötődés élményét nyújtsa mindkét fél számára.

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat