Mitől fájhat a baba hasa?

Miért hasfájós a baba?

0-4 hónap
Cikk
Júl. 28, 2023

Hasfájós a babád, de fogalmad sincs arról, mi állhat a hátterében? És azt sem tudod, hogy hogyan segíthetnél neki? Íme, néhány hasznos tanács és egy rövid lista az apróbb kellemetlenségekről!

Hasfájós baba - mi áll a jelenség hátterében és mivel segíthetsz neki?

Kólika: a fejletlen emésztőrendszer is okozhatja

Kólika, ez a kisgyermekes szülők egyik legrettegettebb szava. De vajon mit is jelent? Röviden és tömören: intenzív és gyakori hasfájást. Egy hasfájós baba jelei könnyen felismerhetőek, hiszen ilyenkor a kisbabád folyamatosan és egyre jobban sír, egyértelmű a zaklatottsága, mozgását pedig leginkább vonagláshoz lehetne hasonlítani, emellett folyamatos a gáztermelődés is. Vigyázat: a kólika nem összekeverendő a hasmenéssel, amely során nagy mennyiségű széklet ürül, naponta többször.

Lássuk, melyek lehetnek a kólika okai!

  • fejlődő, vagy fejletlen ideg- és emésztőrendszer,
  • a szülők szorongása, amelyet érzékel a baba,
  • túletetés,
  • táplálék intolerancia vagy a tápszerek gyakori váltogatása,
  • az evés közbeni túl sok levegő nyelése, stb.

Ha a babánál napok óta jelentkeznek a kólikára utaló tünetek, mindenképpen vidd el őt a gyermekorvoshoz! Ne feledd, ő a szakember!

 

Hasmenés: gyakori jelenség, de veszélyes is lehet          

A hasmenést nem szabad félvállról venni, mert bár gyakori jelenség, de akár veszélyes is lehet! Következtében ugyanis a folyadékvesztés (dehidratáció) hamar megtörténhet. Ha ilyet tapasztalsz, fontos, hogy ellenőrizd azt, hogy a kisbabád nem vesztett-e a súlyából. Lehet, hogy csupán ártalmatlan hasmenésről van szó, de ha mégis aggasztónak találod, feltétlenül beszélj az orvossal!

Lehet, hogy téged is megtéveszthet az, hogy az anyatej a baba székletét kissé sárgássá és folyékonnyá teszi. Ez tehát nem jelenti azt, hogy a babádnak hasmenése van, de, ha elbizonytalanodnál, mindenképpen kérdezd meg a gyermekorvosod!

Amit még fontos megemlíteni, az a rendszeres pelenkacsere. Lehetőleg minden egyes etetés után adj a babádra tiszta pelenkát, naponta akár hét-nyolc alkalommal is!

 

Székrekedés: golyócskák a pelenkában

Ha a babának kemény a széklete, vagy kis golyócskákat veszel észre a pelenkájában, emellett sír, miközben erőlködik, valószínűleg székrekedése van. Mindenképpen konzultálj a gyermekorvossal!

Azt tudtad, hogy a tápszerrel táplált babáknak általában valóban keményebb a székletük, és ritkábban ürítenek, mint az anyatejes babák?

 

Enyhébb reflux: idővel magától elmúlik

Enyhébb refluxnak nevezhető az, amikor a baba gyakran bukik, vagyis visszaköpi a tejet. Ez a hónapok előrehaladtával csillapodni fog, sőt, magától el is múlik 6 és 12 hónapos kora körül, amikor elkezd egyedül felülni.

Ahhoz, hogy hatékonyabb legyen mind az anyatejes, mind pedig a tápszeres etetés, és elkerüld az enyhébb refluxot, alkalmazhatsz néhány egyszerű módszert. Íme, néhány apró trükk!

  • Ha szoptatsz, lehetőleg kerüld a fűszeres ételeket, valamint a káposztaféléket (a káposztát, a brokkolit, a kelbimbót, stb.) és a babot, amelyek mind-mind puffadást okozhatnak!
  • A szoptatás során minden etetés alkalmával csak az egyik melledből tápláld a kisbabád, így az evés végén is sűrű tejet kap majd, amely megelőzheti a hasfájást, ami refluxos panaszokkal együtt járhat.
  • Ha a kisbabád cumisüvegből kapja a tápszert, figyelj oda arra, hogy lehetőleg ne kerüljön levegő a cumiba! Tudod, az evés közbeni levegőnyelés is okozhat számára kellemetlenségeket.
  • Kerüld el az olyan ülőhelyzetet, amelyben a baba hasa erősen összenyomódik – különösen egy babahordozóban!
  • Kerüljétek a füstös környezetet és a nagy mennyiségű gyümölcslé fogyasztását!
  • Ne kényszerítsd arra a babád, hogy teljesen kiigya a cumisüveget!
  • Oszd el egy napra jobban az etetéseket! Minden etetés alkalmával figyelj arra, hogy ne egye túl magát a baba, mert a felesleg úgyis távozni fog!
  • Emeld meg a matracot! Csak hajts össze egy törölközőt, és tedd a fekvőhely fejrésze alá!
  • Győződj meg arról, hogy etetés után megfelelően megböfiztetted-e a picit! A bent maradt, fölösleges levegő sajnos sok kellemetlenséget okozhat. A megfelelő böfiztetéssel kapcsolatos további hasznos tippekről itt olvashatsz.
  • Ne válts tápszert anélkül, hogy egyeztettél volna a gyermekorvossal! Emellett figyelj oda a tápszer megfelelő por-víz arányára is!
  • Azzal is enyhíthetsz a kisbabád kellemetlenségein, ha az óramutató járásával megegyező irányba finoman masszírozod a pocakját!
  • Bátran használj babahordozót otthon is, hiszen a függőleges helyzet enyhít kisbabád fájdalmain! Tudtad, hogy azokban az országokban, ahol jellemzően szinte egész nap hordozza az édesanya a gyermekét, csökkent a kólikás kisbabák aránya?

 

Levegős étkezés

Egy hasfájós baba esetén gyakran gondolhatunk arra, hogy a probléma gyökere a baba “levegős étkezése”. A rossz etetési, étkezési technika miatt a levegő bejut a tápcsatornába és ott feszíti a beleket, amely fájdalmat idéz elő. Annak érdekében, hogy ezt elkerüljétek mindenképpen gondold át kisbabád evési technikáját, hiszen elképzelhető, hogy túl mohón eszik, vagy esetleg a kortyoláskor nem alakít ki megfelelő vákumot. Kompetens szakember a témában a gyermekorvos, a védőnő és a szoptatási szaktanácsadó is, kérd ki a véleményüket.

A hasfájós babán, amennyiben a nagy mennyiségű levegő lenyelése a probléma oka, sokat tud segíteni a hatékony büfiztetés is, illetve a már emlegetett hasmasszázs és a hasra fektetés is. Egy hasfájós baba számára különösen sokat tud segíteni az úgynevezett puma tartás, hiszen ilyenkor a szülő közelsége érzelmi támaszt is jelent. Lényege a puma tartásnak, hogy a szülő a hason fekvő babát az alkarjára fektetni, mint amikor egy puma egy faágon fekszik.

 

+1 tipp: 

Ha nem tudsz vagy nem szeretnél szoptatni, a gyermekorvosod egy sűrűbb tápszert fog javasolni. A magasabb keményítőtartalmú tápszerek segítenek megelőzni, hogy a baba bukjon.

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat