Játék indul - hogy szórakoztasd 5-6 hónapos babád?
Egy 5-6 hónapos babával a játszva tanulás egész tárháza áll már a rendelkezésetekre – cikkünkben hasznos játékötletekkel, tanácsokkal szeretnénk hozzájárulni a baba fejlődéséhez.
Próbáld meg úgy beilleszteni a játékot a napirendetekbe, hogy lehetőleg mindig ugyanabban a napszakban kerüljön rá sor. Kisbabád már 1,5-2 órát is képes egyhuzamban ébren lenni, így a játék idejét is egyre jobban megnyújthatjátok.
Mielőtt belemelegednétek a fejlesztő játékok sűrűjébe, néhány biztonsági intézkedést ajánlunk figyelmedbe: Forgolódó babád sose hagyd felügyelet nélkül magas helyeken, pl. ágyon, pelenkázón. Mivel úgyis a legelső dolga lesz a szájába venni mindent, ami a keze ügyébe kerül, ezért figyelj rá, hogy ne apró darabkákból álló, lenyelhető vagy éles tárgy kerüljön a karmai közé!
Lássuk a közös játék lehetőségeit, melyek a baba fejlődését is elősegítik!
A pihe-puha bababőrön keresztül szerezhető információk
A kisbaba legnagyobb felületű érzékszerve a bőre, ezen keresztül tudja a legtöbb új ingert, információt felvenni és elsajátítani.
- Legjobb hatást az ellentétekkel tudod elérni. Tegyél egyik kezébe puha, selymes, míg a másik kezébe kemény, érdes tapintású tárgyakat (plüss, tollpihe-fém kanál).
- Ismertesd meg érdekes tapintású tárgyakkal, például ragtapasszal, alufóliával, papírral, szivaccsal!
- Formák terén is törekedj a változatosságra! Mutass meg neki egy apró, gömbölyded, sima felületű tárgyat, ezt követően egy szögleteset is. Hagyd, hadd tanulmányozza mindkettőt!
- Praktikus tanács: búcsúzz el egy időre a nyakláncaidtól és a lógós fülbevalóidtól, na meg a hajad is mindig legyen összefogva játék közben, mert a kíváncsi és lelkes kisbabád nem fog finomkodni, ha új dolgok kerülnek a kezei közé!
- Azt szinte mondanunk sem kell, hogy az arca és a ruhából kilógó szabad bőrfelületei állandó puszilgatása is remek móka! Sőt, öltöztetésnél, fürdetés előtt vagy után a pocija, lábacskái és a kezecskéi is szabaddá válnak egy nagy puszitámadásra, amiből sosem lehet elég!
A látás és a hallás fejlesztése
Míg korábban a kontrasztos, fekete-fehér színek vonzották jobban gyermeked, úgy mostanra, a látása élesedésével a színesebb dolgok, kacifántosabb minták érdeklik.
- Rakj a kiságyának oldalára színes, érdekes mintázatú anyagokat, a feje fölé akassz színes, papírból készült figurákat!
- Nincs is annál édesebb, mikor meglátja magát a tükörben és egy hatalmas vigyor ül ki saját (és az őt tartó személy) látványától arcocskájára!
Hallásának javulását abból is észreveheted, hogy egyre érzékenyebb a zajokra. Újszülött korában egy dübörgő koncertet is képes lett volna zavartalanul végigaludni, most pedig azon kapod magad, hogy lábujjhegyen közlekedsz mellette, nehogy felébredjen a lépéseid hangjára.
- Tarts neki zeneórát! Legyen az komoly-, könnyű- vagy gyerekeknek szóló zene, biztos a siker. A vidám, kellemes számok megnyugtatják, előmozdítják a nyelvi fejlődését, derűssé teszik a babádat - viszont ha egész nap szól valami a háttérben, akkor nem irányítható vele a gyermek figyelme.
- Imádja a hangod, ezért énekelj, dúdolj, szavalj, mesélj neki, amennyit csak tudsz! Itt az ideje elővenni a régi mondókás, verses, mesés, daloskönyveket.
- Megunhatatlan játékai egész biztosan a csörgő, zenélő, kattogó darabok lesznek, ezért ne lepődj meg, ha azt veszed észre, hogy te is az egyik játékának dallamát dúdolgatod, miközben teszel-veszel a szobában.
Az érzelmek alakítása – Hancúrozzunk!
Az apukák szerepe a baba fejlődése során (is) meghatározó. Ennyi idős korára a baba már stabilan tudja tartani a fejét, megerősödtek a nyakizmai, ezért nagyon jó fejlesztő játék az apukák egyik kedvenc szórakozása, a repülő baba/űrhajós kiképzés. Az apák egészen más stílusban játszanak a gyermekeikkel, gyakrabban választják az erőteljesebb, nyersebb játékokat, míg az anyák általában óvatosabb, tapintatosabb, gyengédebb hancúrral kényeztetik őket. Így a babák már a kezdetektől érzékelik és megtanulják az apai és az anyai törődés közötti különbséget.
A környezet megismerése - Kalandra fel!
Ebben az időszakban még nem kell kezed-lábad törnöd a bababarát programok hajhászásában. Kisbabádnak ugyanis minden, számodra hétköznapinak tűnő dolog igazi kalandnak számít! Vidd magaddal a rövid, hétköznapi kimozdulásaidra, vendégségbe! Gyermeked le lesz nyűgözve a mozgásban lévő világ, a fények, a színek és hangok kavalkádjától.
Az otthoni környezettel való barátkozás, ismerkedés is része a fejlődésének. Mivel nemsokára megkezditek a hozzátáplálást, ezért intézd úgy az étkezéseket, hogy kisbabád nézhessen közben a pihenőszékéből vagy a játszószőnyegéről. Hidd el, le sem fogja venni a szemét rólatok, miközben kanalaztok, falatoztok. Még nagyobb hatást érsz el, ha közben kommentálod is: „Nyami, ez nagyon finom!”
Az önálló játék fejlesztése
Végül, következetesen és kitartóan törekedned kell az önálló játék kialakítására is. Iktass be a napirendetekbe délelőttre vagy délutánra önálló játékidőt! A hosszabb ébrenlétek miatt egyre nehezebb játékkal kitöltened az időt, ezért kisbabádnak meg kell tanulnia, hogyan kösse le magát! Neked csak azt kell kibírnod, hogy a nyöszörgő babát ne kapkodd fel azonnal, ugyanis később nagyon fárasztóvá válhat az állandó szórakoztatása. Hagyd, hogy saját erőfeszítései segítségével szerezzen tapasztalatokat.
Nem maradt más hátra, irány játszani!
Kapcsolódó cikkek