Így lehet takarékos a babázás!

Takarékos babázás

Terhesség
Cikk
Feb. 21, 2021

Ha nekiálltok kiszámolni, hogy mennyit kell félretenni a babázásra, hamar pánikba eshettek. Kövessétek ezeket az egyszerű spórolós tippeket leendő szülők számára, kezdve a háztartási költségvetés megtervezésétől egészen addig, hogy csak a legszükségesebb, alapvető babaholmikat vásároljátok meg. Így lehet takarékos a babázás!  

  • Nézz utána a családtámogatási lehetőségeknek! - Igényeld a gyermekek után járó anyagi támogatásokat! Még a baba érkezése előtt érdemes elgondolkodnotok azon, hogy felveszitek-e a szabad felhasználású, 10.000.000 forintos babaváró hitelt. Amikor pedig a kicsi megszületik, igényeld egy egyszeri anyasági támogatást és a havonta érkező CSED, majd GYED kifizetést! Emellett érdeklődj utána, hogy a lakóhelyed önkormányzatától jár-e valamilyen babacsomag, gyermekgondozási vagy étkeztetési utalvány! Minden apróság sokat jelenthet, amikor azon töprengsz, hogyan lehet takarékos a babázás. Nézz utána az interneten annak is, hogy a Csecsemőgondozási Díj (CSED) mennyiben függ a foglalkoztatásodtól, a háztartásotok összbevételétől, a gyermekeid számától és életkorától. Amennyiben pedig építkezésen, lakásvásárláson vagy -felújításon gondolkodtok, tudakold meg a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) feltételeit is!
  • Ideje elkezdeni a háztartási költségvetés megtervezését! - Bizonyos alkalmazások nagy segítséget nyújthatnak abban, hogy pontosan lássátok, mennyi bevételetek és kiadásotok van havonta. A tudatos megtakarításnak egy remek módja, ha követitek az 50/30/20 szabályt – a költségvetésetek 50%-át szánjátok az alapvető szükségletekre (mint a lakbér, a hiteltörlesztés, a számlák és a bevásárlás), 30%-ot egyéb kiadásokra, a fennmaradó 20% pedig a megtakarításotok. Ha néhány hónap után úgy látjátok, hogy nem jön ki az az összeg, amennyit félre kell tenni a babázásra, gondoljátok át, mik azok a nem létfontosságú kiadások, amiken spórolni tudtok. 
  • Tegyél félre a baba számára! - Fontold meg, hogy a baba születésekor egy megtakarítási számlát nyitsz a számára (pl. Babakötvény), mert könnyen lehet, hogy így adómentesen tudsz félretenni. Ilyenkor ésszerű lehet egy havi fix utalást is beállítani. Így még azelőtt megérkezik az összeg a számlára, mielőtt észbe kapnál, hogy utalni kell, illetve nyugodt lehetsz, hogy a félretett összeg a gyerkőcöddel együtt növekszik. Mindegy, hogy azért teszel félre, hogy babaholmikat vásárolj vagy az egyetemi tanulmányait támogasd a jövőben, érdemes tájékozódni, hogy melyik a legjobb megtakarítási konstrukció a gyermeked számára. 
  • Takarékos babázás? Így vásárolj! - Készíts egy listát az alapvető babaholmikról, és csak azt vedd meg, amire valóban szükségetek lesz: például autós ülésre, gyerekágyra, babakocsira (vagy hordozókendőre), néhány rugdalózóra, bodyra, pelenkákra és babatakaróra (vagy -hálózsákra)! Ha szervezel babaváró bulit, érdemes megosztanod a vendégekkel egy ajándéklistát, és megkérni őket, hogy járuljanak hozzá a drágább darabokhoz. Nem vagy biztos benne, mire lesz tényleg szükséged? Kérdezősködj körbe a barátaid és családtagjaid körében! Például teljesen felesleges egy halom szoptatós ruházatra vagy a tápszeres tápláláshoz szükséges eszközre beruháznod, amikor még nem tudod, hogyan fog alakulni a babád étrendje. Ez a támogató háttér azért is hasznos, mert adni tud további spórolós tippeket a leendő szülőknek. 
  • Csapj le az ingyen cuccokra! - Kérdezd meg a gyerekes barátaidat és családtagjaidat, hogy nem tudnának-e átpasszolni néhány régi babacuccot! Még az is lehet, hogy örülni fognak, mert végre kapnak egy ürügyet a garázs vagy a padlás kiürítésére.
  • Keress rá a közeledben található adományboltokra! - Nézz utána, hogy található-e a környéketeken adománybolt – itt rendkívül kedvező áron hozzájuthatsz használt, de jó állapotú babaholmikhoz (babaruhákhoz, játékokhoz, pelenkázó eszközökhöz). Így hatékonyan tudsz spórolni és környezetet is óvod, hiszen a már nem használt dolgok nem a szemetesben kötnek ki, hanem a ti babaszobátokban. 
  • Az alapvető babaholmikat vásárold másodkézből - Kutasd át a helyi Facebook csoportokat, a Marketplacet és az internetes adásvételi oldalakat a már használt, de jó állapotú alapvető babaholmikért.  Sokszor kifejezetten drága tételekre is le tudsz így csapni, de a bolti ár töredékéért. Itt az idő egy kis seftelésre! 
  • Próbáld ki a mosható pelenkákat! - Kíméld egyszerre a környezetet és a pénztárcádat is! Körülbelül napi 600 forintot spórolsz, ha az eldobható pelusok helyett moshatót használsz (napi 7 pelenkacserével számolva). Ez egy évre vetítve több mint 200.000 forint! Bár a mosizásnak van egy nagyobb induló költsége attól függően, hogy milyen típusú pelenkákból szeretnéd felépíteni a készleted, de a 2. év környékén biztosan visszahozza az árát, pláne ha még a kistesónál is használni fogod. 
  • Vásárolj nagyobb tételben! - A mosható pelenka nem való mindenkinek, és az ezer más szülői teendő mellett ez meg is érthető. Ezért érdemes megfontolnod, hogy bizonyos dolgokból (például az eldobható pelenkákból) a nagyobb kiszerelést választod, mert így arányosan olcsóbban hozhatod ki a vásárlást. Ugyanakkor ne feledd, hogy a kis boldogsággombóc nem marad mindig ilyen kicsi, úgyhogy időről időre nagyobb pelenkára kell majd váltsatok. 
  • Ha teheted, szoptass! - Az Egészségügyi Világszervezet ajánlása szerint a csecsemő első hat hónapjában a kizárólagos anyatejes táplálás az ideális. A szoptatás azonban nem csak a lehető legjobb táplálási forma a babád számára, hanem egyben a leggazdaságosabb is. Most, hogy tudod, hogyan rendezd a babával járó pénzügyeket és a háztartási költségvetést, itt az ideje, hogy megtudd, hogyan tudsz érzelmileg felkészülni a szülői létre. 

Kapcsolódó cikkek

View details Tippek első babás apák számára
Cikk
Tippek első babás apák számára|

Tippek első babás apák számára

Azon tűnődsz, hogyan tud egy apa segíteni az újszülöttel?

View details A kórházi csomag összeállítása
Cikk
A kórházi csomag összeállítása

A kórházi csomag összeállítása

Bizonytalan vagy, hogy mit vigyél magaddal a kórházba? Összeállítottunk neked egy egyszerű listát a kórházi csomagodhoz, így a lehető legfelkészültebben érkezhetsz meg a kórházba.

View details Hogyan kezeld az első trimeszteri szorongást?
Cikk
Első trimeszteri szorongás? Tízből egy várandós megtapasztalja ezt az érzést. Íme néhány ötlet, hogyan küzdheted le ezt a terhességi tünetet.

Hogyan kezeld az első trimeszteri szorongást?

Te is éppen az első trimeszteri szorongással küzdesz? Nem vagy egyedül, hiszen tízből egy várandós átéli ezt a terhességi panaszt az első trimeszterben.

View details Hogyan küzdj meg a reggeli rosszulléttel?
Cikk
A várandósság elején jellemző reggeli rosszullét bármikor előfordulhat a nap során. Íme néhány tipp, amellyel enyhítheted ezt az első trimeszteri panaszt.

Hogyan küzdj meg a reggeli rosszulléttel?

A várandósság elején jellemző reggeli rosszullét bármikor előfordulhat a nap során. Íme néhány tipp, amellyel enyhítheted ezt az első trimeszteri panaszt.

View details A babaszoba előkészítése
Cikk
A babaszoba előkészítése

A babaszoba előkészítése

A babaszoba kialakítása az egyik legkreatívabb feladat, mielőtt a család legújabb tagja megérkezik. Íme egy egyszerű babakelengye lista, ami segíteni fog átlátni a legfontosabb pontokat.

View details Hasznos kérdések az első vizsgálatkor
Cikk
A várandósgondozás első vizsgálata

Hasznos kérdések az első vizsgálatkor

Elérkezett az első vizsgálatod a várandósgondozás során! A nagy izgalomban hasznos, ha van egy listád a terhességgel kapcsolatos kérdéseiddel.

View details Készen állok a szülésre? Ismerd meg a szülés megindulásának jeleit
Cikk
A szülés megindulásának jelei

Készen állok a szülésre? Ismerd meg a szülés megindulásának jeleit

Úgy tűnhet, hogy mi sem természetesebb, mint felismerni, hogy megindult a szülés. Sajnos ez nem mindig olyan egyértelmű, mint ahogy a filmekben mutatják, íme a leggyakoribb jelek.

View details Kérdések, amelyek jól jöhetnek a 12. heti ultrahangon
Cikk
Kérdések, amelyek jól jöhetnek a 12. heti ultrahangon

Kérdések, amelyek jól jöhetnek a 12. heti ultrahangon

Végre elérkezett a 12. heti ultrahang ideje, amely az első mérföldkő a várandósság során. Segítségül összegyűjtöttünk pár kérdést, hogy felkészülten érkezhess erre a terhességi szűrővizsgálatra.

View details Hajrá Apa! - A várandósság kilenc hónapja apa szemmel
Cikk
image

Hajrá Apa! - A várandósság kilenc hónapja apa szemmel

Milyen érdekes dolog, mennyire mások vagyunk mi édesapák, mint ti édesanyák.

View details Minden, amit a császármetszésről tudni kell
Cikk
Minden, amit a császármetszésről tudni kell

Minden, amit a császármetszésről tudni kell

Az, hogy hogyan hozod világra gyermeked, egy igen érzékeny és személyes döntés, amiben rengeteg tényező közrejátszik.

View details Teendők a szülési szabadsággal és a különböző juttatásokkal
Cikk
Teendők a szülési szabadsággal és a különböző juttatásokkal kapcsolatban

Teendők a szülési szabadsággal és a különböző juttatásokkal

Úgy tűnhet még odébb lesz, de amint bejelentetted a munkáltatódnak, hogy terhes vagy, érdemes alaposan átgondolni és felkészülni a szülési szabadságra, illetve utána járni a szülés utáni juttatások

View details Hogyan birkózz meg a várandósság fájdalmaival és a diszkomfort érzéssel
Cikk
A várandósság fájdalmai és kellemetlenségei

Hogyan birkózz meg a várandósság fájdalmaival és a diszkomfort érzéssel

A test változásával sajnos a várandósságra jellemző tipikus fájdalmak és kellemetlenségek jelentkezhetnek, amelyek főként a hátat, a lábakat és a lábfejet érintik.

View details Egy kis segítség a névválasztáshoz
Cikk
Egy kis segítség a névválasztáshoz

Egy kis segítség a névválasztáshoz

Szükségetek van némi inspirációra a baba nevének kiválasztása kapcsán? Talán már van is kedvencetek, vagy inkább megvárjátok az első találkozást babátokkal a végső döntés előtt?

View details Hasznos kérdések a várandósság vizsgálatairól
Cikk
Hasznos kérdések a várandósság vizsgálatairól

Hasznos kérdések a várandósság vizsgálatairól

Már születés előtt számos vizsgálat biztosítja, hogy kiderüljön, a baba megfelelően fejlődik-e. Íme pár kérdés, amik jól jöhetnek, ha terhességi vizsgálaton jársz.

View details Így készülj fel érzelmileg a szülői létre mielőtt anyává válnál
Cikk
 Készülj fel érzelmileg a szülői létre!

Így készülj fel érzelmileg a szülői létre mielőtt anyává válnál

Micsoda nagyszerű hír: az első babádat várod! És azt tudod, hogy tehetsz annak érdekében, hogy érzelmileg felkészülj a szülői létre?

View details Így szervezz babaváró bulit
Cikk
Így szervezz babaváró bulit

Így szervezz babaváró bulit

A kisbaba érkezése jó apropó az ünneplésre.

View details Beszéljünk a szülési tervedről!
Cikk
Beszéljünk a szülési tervedről

Beszéljünk a szülési tervedről!

Egy átgondolt szülési terv sokat tud segíteni a szüléssel kapcsolatos félelmek csökkentésében. Nézd át miket érdemes átfutni a szülési terved kapcsán.

View details Tiltott ételek terhesség alatt, avagy a liszteriózis és a toxoplazmózis
Cikk
Tiltott ételek terhesség alatt, avagy a liszteriózis és a toxoplazmózis

Tiltott ételek terhesség alatt, avagy a liszteriózis és a toxoplazmózis

Hallottál ezt-azt arról, hogy terhesség alatt vannak tiltott ételek? A következőkben megnézzük fehéren-feketén, miért és mit nem javasolt fogyasztanod a 9 hónap alatt.

View details A magzat hatodik hete
Cikk
A magzat hatodik hete

A magzat hatodik hete

Ebben az időszakban változik meg igazán a kismama élete.

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat