onallo-etkezes-baba

Az önálló étkezésre tanítás

7-8 hónap
Cikk
Aug. 22, 2020

Hosszú és végtelen türelemmel kikövezett út vezet el addig a pontig, míg kisbabád önállóan és szépen megtanul evőeszközzel enni. Sok édesanyának csak akkor esik le, hogy ez nem lesz egyszerű folyamat, mikor nyakig elmerülve ül a spenótfőzelékben, amit csemetéje dobott/köpött/prüszkölt rá. Cikkünkben néhány praktikus tanácsot találhatsz az önálló étkezésre nevelés témakörében.

Hogyan tanítsuk önálló étkezésre a babánkat - lépésről lépésre

 

Engedd el magad!

Ez az egyik legfontosabb tanácsunk, amit elképzelhető, hogy néha csak a fogaidat összeszorítva tudsz majd betartani. Igen, a maszathegyekről, felfordulásról és arról beszélünk, amikor a gondosan elkészített ebéd fele a földön vagy a falon, de még véletlenül sem a kicsi szájában végzi. Ilyenkor fontos, hogy elfogadd azt, hogy ez is a tanulási folyamat része, kisbabád ezáltal ismeri és tapasztalja meg az ételek állagát, omlósságát, zamatát, halmazállapotát. Próbáld meg lazára venni a figurát, felesleges közben törölgetni vagy menteni a menthetőt, elég lesz majd a legvégén elpakolni mindent. Add át magad te is ennek a rituálénak, kisbabád is értékelni fogja, ha látja rajtad, hogy nem stresszeled túl a dolgot!


Lépésről lépésre

1.    Körülbelül 6 hónapos korára (ami általában egybeesik a hozzátáplálás kezdeti időszakával) gyermeked már próbálkozik mindent a szájába venni és megfogdosni, többek között feltűnően nagy érdeklődést mutat a kiskanál iránt is. Persze még ügyetlen, de engedd neki, hadd próbálkozzon, hiszen gyakorlat teszi a mestert!
2.    Ezt követi a dobálás időszaka. 7-8 hónapos korukban alakul ki a tárgyállandóság a babáknál (ilyenkor jönnek rá arra, hogy a dolgok nem tűnnek el a semmibe, ha kikerülnek a látóterükből), ezért nagy élvezetet találnak abban, hogy újra és újra ledobálják a kezük ügyébe akadó dolgokat. Ez persze bosszantó tud lenni etetés közben, de pár hét alatt le szokott csengeni ez az időszak is. Figyelj arra, hogy próbálj meg minél kevésbé reagálni a dobálózásra, ne szidd le, ne nevess rajta és ne szólj rá, mert ha rájön, hogy ez különféle reakciókat vált ki belőled, akkor biztos tovább fog tartani nála a dobálózós korszak.
3.    9-12 hónapos kor között már stabilan tud a hüvelyk és a mutatóujjával fogni, ilyenkor kezdődhet a csipegetés: kölesgolyó, puffasztott gabona, banánkarika – ezek azok az ételek, amikkel el lehet kezdeni a szilárd ételek kóstolgatását, mert ezek szétolvadnak a kicsi szájában, nem nehéz rágni őket. Ezzel párhuzamosan a főzelékek, pépek maszatolása is beindul. Gyermeked ezáltal tanulja meg, hogy mi a különbség a szilárd és a folyékony között, hogy a kiflit kézzel, a levest pedig kanállal esszük.
4.    Etetés szempontjából egy újabb embert – anyát – próbáló periódus az intenzív mozgásfejlődés időszaka. A nagy felfedező számára minden érdekesebbé és fontosabbá válik, mint az evés, egyszerűen nem bír megülni az etetőszékben. Feszeng, nyűgösködik, elfordítja a fejét, nem érdekli az étel (még akkor sem, ha a kedvencét főzted), csak hadd mehessen az útjára. Könnyű ilyenkor elcsábulni és inkább elterelni a kicsi figyelmét, hogy rendesen egyen, de ha engeded, hogy ő maga kísérletezzen az evéssel és csipegesse a darabos ételeket, egyre ügyesebben eszik majd önállóan. Ha viszont inkább megeteted te és próbálod elterelni a figyelmét valamivel, leszokik arról, hogy maga próbálkozzon és sokkal tovább fog ragaszkodni ahhoz, hogy etessék.
5.    A legtöbb baba másfél-2 éves korára már gyönyörűen eszik egyedül kanállal, azonban bizonyos ételek még több időt igényelhetnek. A levest általában csak 2-3 éves kor között tanulják meg ügyesen kanalazni, a szendvicset gyakran cafatokra szedik és alkotóelemeiként fogyasztják. A keményebb falatokat mindig darabold apróra, mert könnyen félrenyelhetők.


Praktikus tippjeink

Ha az egyik fő szempont számodra az időspórolás és az egyszerűsítés, akkor a könnyen tisztíthatóság legyen a vezérelved. Ennek figyelembevételével válassz etetőszéket, előkét. A műanyag, szilikon anyagú segédeszközök ebben az esetben előnyt élveznek a textilhez képest. 
Már a kezdetektől beszerezhetsz gyerekeknek való evőeszközöket, tányérokat, poharakat (biztonságos és törésálló kiszerelésben). A villa használata egyébként is könnyebben megy, gyakran előbb megtanulják, mint a kanalat.
Néhány ételhez még a kezüket is használják segédletként, ezért másfél éves kor körül már lehet tanítgatni őket a szalvéta használatára is.
Ne felejtsd el bátorítani, megdicsérni, megtapsolni, ha elért egy mérföldkövet, megtanult egy újabb apróságot az önállóság felé vezető úton. Mint kis életének minden területén, itt is legfőképpen rád hagyatkozik, te vagy a támasza, neked akar megfelelni, ezért (még ha néha nem is tűnik úgy számodra) mindennél fontosabb számára az elismerésed, ez viszi előre, ez a legfőbb mozgatórugója.
 

Kapcsolódó cikkek

View details A 7-8 hónapos baba fejlődése
Cikk
A 8 hónapos baba általában már gurulva-kúszva-mászva helyet változtat, nevetgél, és már felismeri apát is.

A 7-8 hónapos baba fejlődése

Minden baba a maga ütemében fejlődik, de általában a 8 hónapos baba általában már gurulva-kúszva-mászva helyet változtat, nevetgél, és már felismeri apát is.

View details Amit a tejpépekről tudni kell
Cikk
Amit a tejpépekről tudni kell

Amit a tejpépekről tudni kell

Sokféle tejpép található a boltokban, de a legtöbb anyuka nem igazán tudja, mire valók ezek – pedig hasznosak lehetnek a baba energiapótlásához.

View details Fehérje a baba egészséges fejlődéséhez
Cikk
Fehérje a baba egészséges fejlődéséhez

Fehérje a baba egészséges fejlődéséhez

A baba egészséges fejlődése minden édesanya álma. Ezt az álmot könnyű megvalósítani – nézzük, mi szükséges a kicsinek a kiegyensúlyozott növekedéshez!

View details Kalcium - a csontok építőeleme
Cikk
A kalcium jelentős szereppel bír a csontok épségének biztosításában

Kalcium - a csontok építőeleme

Fontos a kalcium bevitel gyerekeknek, biztosítva az egészséges csontfejlődést.

View details 10 praktikus tipp a hozzátápláláshoz
Cikk
Cikkünkben a hozzátáplálás praktikussági oldalát vesszük górcső alá, hogy ezzel is segítsük az átállást a szilárd finomságokra.

10 praktikus tipp a hozzátápláláshoz

Ebben a cikkünkben a hozzátáplálás praktikussági oldalát vesszük górcső alá, hogy ezzel is segítsük számodra és csemetéd számára a minél gördülékenyebb átállást a szilárd finomságokra.

View details Cink és A-vitamin
Cikk
Cink és A-vitamin

Cink és A-vitamin

Tudtad, hogy a babád természetes védekezőképességét az elfogyasztott ételekkel is erősítheted?

View details Hogyan vegyük fel a harcot az ételallergiával?
Cikk
Hogyan vegyük fel a harcot az ételallergiával?

Hogyan vegyük fel a harcot az ételallergiával?

Te is hallottál arról, hogy már a babáknál is kialakulhat ételallergia vagy intolerancia? De hogyan csökkenthetem ezek kockázatát?

View details Gyors és finom babadesszert recept – Nestlé Yogolino babapuding felhasználásával
Cikk
A Nestlé Yogolino babapuding kiváló desszert választás

Gyors és finom babadesszert recept – Nestlé Yogolino babapuding felhasználásával

Receptötlet Nestlé kekszes Yogolino babapuding felhasználásával

View details Adhatok tejet a babámnak? - A tehéntej bevezetéséről
Cikk
nestle_beba_tej.jpg

Adhatok tejet a babámnak? - A tehéntej bevezetéséről

A tehéntej bevezetésének kérdése hamar megfogalmazódik a szülőkben. A szilárd táplálékok mellett a babák étrendjének fontos részét képezik a folyékony tejalapú táplálékok is.

View details Az örökmozgó, aki napi négyszer-ötször eszik
Cikk
Az örökmozgó, aki napi négyszer-ötször eszik

Az örökmozgó, aki napi négyszer-ötször eszik

Gyermeked élete első féléve után óriási kedvvel veti magát a világ nonstop felfedezésébe – a kalandok sorához pedig folyamatos energia-utánpótlásra van szüksége.

View details Megfelelő fehérjék a baba számára
Cikk
Megfelelő fehérjék a baba számára

Megfelelő fehérjék a baba számára

Amíg a babád csak anyatejet eszik, nem kell számolgatnod a fehérjéket – a hozzátáplálás után viszont nem árt résen lenni. Nézzük, mire kell figyelned!

View details A hozzátáplálás, és minden amit tudnod kell róla
Cikk
Letölthető anyagunkban megtalálható többek közt a hozzátáplálási táblázat is, amelyből kikeresheted, mely ételcsoportból milyen összetevőket válogathatsz.

A hozzátáplálás, és minden amit tudnod kell róla

Hihetetlen, hogy ez a pillanat is eljött: a babád beléphet az anyatejen túli világba.

View details A szeparációs szorongás időszaka
Cikk
szeparacios-szorongas

A szeparációs szorongás időszaka

Gyanítod, hogy kisbabádat is utolérte a hírhedt szeparációs szorongás? Ne izgulj, ez egy teljesen természetes (és egészséges) állapot! Szülőként kezelni azonban nem mindig egyszerű.

View details Hozzátáplálás 7-8 hónapos korban
Cikk
8-honapos-baba-taplalas

Hozzátáplálás 7-8 hónapos korban

Benne vagytok a hozzátáplálás sűrűjében, kóstolgassatok kitartóan, étkezzetek egészségesen és táplálóan, lassanként vezessétek be a glutént.

View details Miért sír a baba sötétedéskor?
Cikk
Miért sír a baba sötétedéskor?

Miért sír a baba sötétedéskor?

Ahogy besötétedik, minden este ugyanabban az időben sír a baba vigasztalhatatlanul. Talán fél a sötétben? Vagy fáj valamije? 

View details Allergiás a babám a tehéntejre?
Cikk
Allergiás a babám a tehéntejre?

Allergiás a babám a tehéntejre?

Allergiás lehet a babám a tehéntejre? Úgy vettem észre, hogy a tejtermékek fogyasztása után nem érzi jól magát. Milyen megoldások léteznek a probléma kezelésére? 

View details Mit tegyek, ha sírva ébred a baba?
Cikk
Mit tegyek, ha sírva ébred a baba?

Mit tegyek, ha sírva ébred a baba?

Miért sír fel a baba álmában? Jól jönne néhány jó tanács, mert egy kicsit aggódom… 

View details Hány tejfoga van a babának?
Cikk
Hány tejfoga van a babának?

Hány tejfoga van a babának?

A babám arca felhevült, sok a nyála és nyugtalan. Jól jönne néhány tanács, hogyan enyhíthetném a fájdalmát. Egyáltalán mikor jelenik meg az első tejfog?

View details A baba kiegyensúlyozott étrendje
Cikk
A baba kiegyensúlyozott étrendje

A baba kiegyensúlyozott étrendje

A babád változatos, kiegyensúlyozott étrendje kulcsként szolgál a fejlődéséhez. Tudod, pontosan milyen vitaminokra és ásványi anyagokra van szüksége?

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat