A 8 hónapos baba általában már gurulva-kúszva-mászva helyet változtat, nevetgél, és már felismeri apát is.

A 7-8 hónapos baba fejlődése

7-8 hónap
Cikk
Jan. 20, 2020

Minden baba a maga ütemében fejlődik, de általában a 8 hónapos baba általában már gurulva-kúszva-mászva helyet változtat, nevetgél, és már felismeri apát is.

A 7-8 hónapos baba növekedése


Általában hat hónapos kor körül a csecsemőknél egy növekedési ugrás figyelhető meg, ekkor étvágyuk megnövekszik és testük rövid idő alatt óriási fejlődésen esik át. Ez a jelenség a hetedik-nyolcadik hónapra többnyire lezajlik, és a fokozott mozgás miatt a gyarapodás lelassul. Bár az is megeshet, hogy egyes babák ekkorra úgy rákapnak a szilárd ételek ízére, hogy a hozzátáplálásból bőven tudják pótolni az új mozgásokkal ledolgozott kalóriákat. Mindig szem előtt tartandó, hogy a növekedés mértéke minden gyermeknél eltérő lehet, valakinél hamarabb, míg másoknál később indul el a jelentősebb növekedés mind a súlyt, mind a testmagasságot illetően. Amíg a védőnő és a háziorvos rendben találja a csecsemő súlyát és magasságát, nincs ok az aggodalomra.

Fontos fejlemény, hogy ekkorra az újszülött korban még éretlen immunrendszer jelentősen megerősödik, bár természetesen a gyermeked védekezőképessége még rengeteget fog fejlődni a későbbiekben is. Sokan az első előbújt alsó metszőfogacskáknak is örülhetnek!


A baba mozgásfejlődése

Hét-nyolc hónapos korban általában a babáknak már kialakul az igényük és képességük az önálló helyzet és helyváltoztatásra, vagyis már nem maradnak ott, ahová a szülő letette őket. Hasról hátra vagy hátról hasra fordulással arrébb gurulnak, tolatni kezdenek, arcukon túrják magukat előre, sőt, egyes babák már szabályosan kúsznak, esetleg kapaszkodva felállnak, és nézelődnek. Az időszak végére többen már a mászást is próbálgatják, kiülnek oldalra, és bár nem stabilan, de kis ideig támasztás nélkül megülnek.
A gyermek finommotoros mozgásai is fejlődnek, akaratlagosan nyúl a játékokért, kialakul nála a csippentő fogás, sőt, ujjait lassacskán ki tudja egyenesíteni, nincs mindig ökölben a keze, bár a tárgyakat nehezen ereszti még el. Játékait a szájával is felfedezi, mindent szeret megízlelni és megcsócsálni. Örömét leli a dolgok dobálásában vagy összeütögetésében. 


A baba érzelmi és értelmi fejlődése

A 7-8 hónapos baba néhány embert a környezetében már biztonsággal felismer az édesanyján kívül is, és örül a megjelenésüknek; ezzel párhuzamosan elkezd tartani az idegenektől. Már képes megkülönböztetni többféle arckifejezést, köztük az alapvető érzelmeket, mint öröm, harag, meglepettség, szomorúság és undor. Jellemző rá az utánzás, arcodat, mozgásaidat igyekszik lekövetni, és a lelkiállapotodat is gyakran visszatükrözi.

Akaratát szélesebb eszközkészlettel fejezi ki, tehát nem csupán sír, hanem képes dühös lenni, vagy egész testtel ellenállni a neki nem tetsző dolognak. Amit szeretne, arra karjával rámutat, és a hangadást is jobban képes kontrollálni - gügyög, gagyog, ami még nem nevezhető beszédnek, de már informatív lehet számodra. A „nem”-mel való tiltást már megérti, de szót fogadni a legtöbb baba ilyen korban még csak ritkán képes.

Megjelenik a tárgyállandóság, vagyis a csecsemő már sejti, hogy a dolgok akkor is léteznek, ha éppen nem látja azokat, például azért, mert valamivel letakartad, vagy kimentetek egy másik helyiségbe. Az ok-okozati kapcsolatokat is elkezdi felismerni és értelmezni, ezért is érdekli annyira, ha az elejtett vagy eldobott tárgy leesik és hangot ad. Elkezdi észrevenni, ha valami eltér a megszokott rendtől, meglepődik rajta, esetleg zavarhatja is. A szokatlanság érzékelése elengedhetetlen a humorérzék kifejlődéséhez is, ami szintén megjelenik ebben a korban. Innentől fogva tehát játszhatsz vele már kukucsjátékot, vághatsz neki mókás arcokat, vagy másképp bolondozhattok egymással. Nagyon kedves időszak lehet ez a család életében.
 

Kapcsolódó cikkek

View details Hogyan vegyük fel a harcot az ételallergiával?
Cikk
Hogyan vegyük fel a harcot az ételallergiával?

Hogyan vegyük fel a harcot az ételallergiával?

Te is hallottál arról, hogy már a babáknál is kialakulhat ételallergia vagy intolerancia? De hogyan csökkenthetem ezek kockázatát?

View details Gyors és finom babadesszert recept – Nestlé Yogolino babapuding felhasználásával
Cikk
A Nestlé Yogolino babapuding kiváló desszert választás

Gyors és finom babadesszert recept – Nestlé Yogolino babapuding felhasználásával

Receptötlet Nestlé kekszes Yogolino babapuding felhasználásával

View details Adhatok tejet a babámnak? - A tehéntej bevezetéséről
Cikk
nestle_beba_tej.jpg

Adhatok tejet a babámnak? - A tehéntej bevezetéséről

A tehéntej bevezetésének kérdése hamar megfogalmazódik a szülőkben. A szilárd táplálékok mellett a babák étrendjének fontos részét képezik a folyékony tejalapú táplálékok is.

View details A szeparációs szorongás időszaka
Cikk
szeparacios-szorongas

A szeparációs szorongás időszaka

Gyanítod, hogy kisbabádat is utolérte a hírhedt szeparációs szorongás? Ne izgulj, ez egy teljesen természetes (és egészséges) állapot! Szülőként kezelni azonban nem mindig egyszerű.

View details Megfelelő fehérjék a baba számára
Cikk
Megfelelő fehérjék a baba számára

Megfelelő fehérjék a baba számára

Amíg a babád csak anyatejet eszik, nem kell számolgatnod a fehérjéket – a hozzátáplálás után viszont nem árt résen lenni. Nézzük, mire kell figyelned!

View details A hozzátáplálás, és minden amit tudnod kell róla
Cikk
Letölthető anyagunkban megtalálható többek közt a hozzátáplálási táblázat is, amelyből kikeresheted, mely ételcsoportból milyen összetevőket válogathatsz.

A hozzátáplálás, és minden amit tudnod kell róla

Hihetetlen, hogy ez a pillanat is eljött: a babád beléphet az anyatejen túli világba.

View details Az önálló étkezésre tanítás
Cikk
onallo-etkezes-baba

Az önálló étkezésre tanítás

Hosszú és végtelen türelemmel kikövezett út vezet el addig a pontig, míg kisbabád önállóan és szépen megtanul evőeszközzel enni.

View details Hozzátáplálás 7-8 hónapos korban
Cikk
8-honapos-baba-taplalas

Hozzátáplálás 7-8 hónapos korban

Benne vagytok a hozzátáplálás sűrűjében, kóstolgassatok kitartóan, étkezzetek egészségesen és táplálóan, lassanként vezessétek be a glutént.

View details Miért sír a baba sötétedéskor?
Cikk
Miért sír a baba sötétedéskor?

Miért sír a baba sötétedéskor?

Ahogy besötétedik, minden este ugyanabban az időben sír a baba vigasztalhatatlanul. Talán fél a sötétben? Vagy fáj valamije? 

View details Allergiás a babám a tehéntejre?
Cikk
Allergiás a babám a tehéntejre?

Allergiás a babám a tehéntejre?

Allergiás lehet a babám a tehéntejre? Úgy vettem észre, hogy a tejtermékek fogyasztása után nem érzi jól magát. Milyen megoldások léteznek a probléma kezelésére? 

View details Mit tegyek, ha sírva ébred a baba?
Cikk
Mit tegyek, ha sírva ébred a baba?

Mit tegyek, ha sírva ébred a baba?

Miért sír fel a baba álmában? Jól jönne néhány jó tanács, mert egy kicsit aggódom… 

View details Hány tejfoga van a babának?
Cikk
Hány tejfoga van a babának?

Hány tejfoga van a babának?

A babám arca felhevült, sok a nyála és nyugtalan. Jól jönne néhány tanács, hogyan enyhíthetném a fájdalmát. Egyáltalán mikor jelenik meg az első tejfog?

View details A baba kiegyensúlyozott étrendje
Cikk
A baba kiegyensúlyozott étrendje

A baba kiegyensúlyozott étrendje

A babád változatos, kiegyensúlyozott étrendje kulcsként szolgál a fejlődéséhez. Tudod, pontosan milyen vitaminokra és ásványi anyagokra van szüksége?

View details Az ellenálló-képesség nagyágyúi
Cikk
Az ellenálló-képesség nagyágyúi

Az ellenálló-képesség nagyágyúi

A fertőzések elleni védelemhez erős immunrendszerre van szükség – tudod, hogy mely tápanyagok segítik a szervezetünket a betegségek elleni harcban?

View details 10 praktikus tipp a hozzátápláláshoz
Cikk
Cikkünkben a hozzátáplálás praktikussági oldalát vesszük górcső alá, hogy ezzel is segítsük az átállást a szilárd finomságokra.

10 praktikus tipp a hozzátápláláshoz

Ebben a cikkünkben a hozzátáplálás praktikussági oldalát vesszük górcső alá, hogy ezzel is segítsük számodra és csemetéd számára a minél gördülékenyebb átállást a szilárd finomságokra.

View details Amit a tejpépekről tudni kell
Cikk
Amit a tejpépekről tudni kell

Amit a tejpépekről tudni kell

Sokféle tejpép található a boltokban, de a legtöbb anyuka nem igazán tudja, mire valók ezek – pedig hasznosak lehetnek a baba energiapótlásához.

View details Fehérje a baba egészséges fejlődéséhez
Cikk
Fehérje a baba egészséges fejlődéséhez

Fehérje a baba egészséges fejlődéséhez

A baba egészséges fejlődése minden édesanya álma. Ezt az álmot könnyű megvalósítani – nézzük, mi szükséges a kicsinek a kiegyensúlyozott növekedéshez!

View details Kalcium - a csontok építőeleme
Cikk
A kalcium jelentős szereppel bír a csontok épségének biztosításában

Kalcium - a csontok építőeleme

Fontos a kalcium bevitel gyerekeknek, biztosítva az egészséges csontfejlődést.

View details Az örökmozgó, aki napi négyszer-ötször eszik
Cikk
Az örökmozgó, aki napi négyszer-ötször eszik

Az örökmozgó, aki napi négyszer-ötször eszik

Gyermeked élete első féléve után óriási kedvvel veti magát a világ nonstop felfedezésébe – a kalandok sorához pedig folyamatos energia-utánpótlásra van szüksége.

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat