Cink és A-vitamin
Tudtad, hogy a babád természetes védekezőképességét az elfogyasztott ételekkel is erősítheted?
A vas és a C-vitamin szerepével nagyon sokan vannak tisztában, de azt kevesen tudják, hogy a szervezetnek van még két hasonlóan fontos védelmezője, a cink és az A-vitamin. Ismerkedjünk most meg ezzel a két testőrrel!
Cink – a nélkülözhetetlen
Tudtad, hogy ez a nyomelem az immunrendszer egyik alappillére? Bizony, sőt nélkülözhetetlen a test számára – közvetlenül hat a különféle immunsejtekre, alkotórésze az inzulinnak, és aktívan részt vesz a baba természetes védekezőképességének megfelelő fejlődésében.
A cink, annak ellenére, hogy csak mintegy 2-3 grammnyi mennyiségben van jelen az emberi szervezetben –főleg a haj, a szem, és a fiú nemi szervek, valamint a máj, a vesék, az izmok és a bőr tartalmazzák – meghatározó fontosságú. Cink hiányában a gyerekeknél törpenövés, a herék elsorvadása jelentkezik, az immunrendszer pedig meggyengül. Ám nem kell aggódnod a cinkhiány miatt, hiszen a megfelelő étrenddel a babád játszva fogyaszthatja el a szükséges mennyiséget!
Milyen ételek tartalmaznak cinket?
A cinket legnagyobb mennyiségben a húsok, a máj, a hüvelyesek és a tojás tartalmazza.
A gyerekek napi cinkszükséglete:
- fél év alatt 3 milligramm
- 7 hónap és 3 év között 5 milligramm
- 4 és 6 év között 6 milligramm.
A-vitamin – a sokoldalú testőr
Az A-vitaminnak elvitathatatlan szerepe van a sejtek megfelelő működésében, az embrionális fejlődésben, a sejtek növekedésében és differenciálódásában is. Mindemellett az A-vitamin egy olyan antioxidáns, mely támogatja a baba immunrendszerét, illetve megőrzi a test szöveteinek épségét.
Az A-vitamint retinolnak is szokták nevezni, mert a szem ideghártyájának (retina) megfelelő működéséhez, a jó látáshoz létfontosságú.
A zsírban oldódó vitaminok közé sorolhatjuk. A baba szervezetébe kész vitaminként vagy elővitaminként (béta-karotinként) is bekerülhet – a béta-karotin két A-vitamin molekulából áll, és csak a bélben alakul át A-vitaminná.
Miért fontos a babának?
- Támogatja a növekedést, mivel hozzájárul a sejtek megújulásához.
- Immunerősítőként segít a szervezetnek a fertőzések elleni harcban.
- Növeli a fehérvérsejtek számát és aktivitását.
- Antioxidánsként működik, mivel megvédi a sejteket határoló sejtmembránokat a szabad gyökök támadásaival szemben.
- Hozzájárul a látás erősítéséhez, és javítja a szem alkalmazkodását a sötéthez.
- Segíti a hámszövetek épségének megőrzését, így nélkülözhetetlen az egészséges és szép bőrhöz.
Az A-vitamin forrásai
Kész vitaminként megtalálható a belsőségekben (máj, szív, vese), a halakban, a tojássárgájában, a tejben és tejtermékekben, valamint a főzelékekben. Béta-karotinként pedig a sárga, narancssárga, vörös és sötétzöld zöldségek és gyümölcsök tartalmazzák (pl. sárgabarack, édesburgonya, mangó, sárgarépa, pirospaprika, spenót, tök, zeller).
Az A-vitamin hiánya a következő gondokat okozhatja: növekedési zavarok, farkasvakság, a szem szaruhártyájának kiszáradása, megrepedése, a bőr és egyéb hámrétegek elváltozásai, berepedése, megvastagodása.
A gyerekek napi A-vitamin szükséglete:
- fél év alatt 420 mikrogramm
- 7 hónap és 3 év között 400 mikrogramm
- 4 és 6 év között 500 mikrogramm.
Érdemes tehát gondoskodni a cink és az A-vitamin beviteléről, mert fontosságuk megkérdőjelezhetetlen a baba egészséges fejlődésében – ha szükséges, a további tudnivalókról kérd ki a gyerekorvos tanácsait!
Kapcsolódó cikkek