Hogyan vegyük fel a harcot az ételallergiával?
Te is hallottál arról, hogy már a babáknál is kialakulhat ételallergia vagy intolerancia? De hogyan csökkenthetem ezek kockázatát?
Ételallergia babáknál - tünetek és tippek a megelőzésre
Ilyen tüneteket okozhat
Az ételallergiák és intoleranciák száma évről évre emelkedik, már a csecsemők körében is. Az allergia során a szervezet kapcsolatba lép egy adott anyaggal, és amikor azt testidegennek ismeri fel, akkor aktiválja a védelmi rendszert, a szervezet érdekében. A kiváltó pl. ételtől, és az allergia típusától függően a tünetek között lehet hányás, hasmenés, gyomorfájdalom, csalánkiütés, az ajkak és a nyelv enyhe duzzanata (vagy súlyos esetekben Quincke-ödéma), ekcéma, asztma és növekedési zavarok. Az ételallergiát gyógyítani nem, csak kezelni lehet úgy, hogy teljesen kiiktatjuk az „idegenként” felismert anyagot. Jó hír: a szilárd ételek fokozatos és módszeres bevezetésével csökkenthetjük a gyermekkorban kialakuló allergiák lehetőségét.
Segíthet-e a szoptatás a megelőzésben?
A szoptatás csökkentheti az ételallergia kialakulásának esélyét. Körültekintőbben kell eljárni azokban a „magas kockázati faktorú” családokban, amelyekben kórelőzményként szerepel az allergia, különösen a szülők részéről. A legoptimálisabb, ha a babák életük első 6 hónapjában anyatejes táplálásban részesülnek. A szoptatás ugyanis a babák immunrendszerének érésére is hatással van, és emésztőrendszerük fejlődését is segíti. Fontos, hogy a hozzátáplálás során a szilárd ételeket fokozatosan vezessük be a baba étrendjébe!
A glutént minden termék csomagolásán jelezni kell!
A 4 fő táplálék allergén csecsemő és kisgyermekkorban a tej, a tojás, a glutén és a mogyoró.
Az egyik allergiát kiváltó anyag a gabonafélékben megtalálható fehérje, a glutén, amely jelen van például a zabban, a rozsban, a búzában (beleértve a kenyérgabonát, a tönkölyt, a kamutot) és az árpában. Amint kiderül a gluténallergia, minden ezekből készült élelmiszert ki kell iktatni a gyermek étrendjéből. A glutén jelenlétét adott élelmiszerben a csomagoláson fel kell tüntetni. Hasznos tudni: az újszülöttek, csecsemők számára készült tápszerek gluténmentesek. A glutént 4 hónapos kortól, a többi allergénhez hasonlóan a baba étrendjébe be lehet vezetni.
Nyomokban mogyorót is tartalmaz
A négy fő allergiát kiváltó anyag között ott a mogyoró is, amely megtalálható sok, nem gyermekeknek készített termékben. A szülők feladata, hogy elolvassák a címkét annak kiderítésére, hogy az adott élelmiszerben vajon van-e mogyoró, akár nyomokban, akár nagyobb mennyiségben.
Gyakori a tehéntej fehérje allergia
A négy fő allergiát kiváltó anyag sorában ott a tehéntejben található fehérje is, amelyre gyakran már az újszülöttek is érzékenyek.
További allergén összetevők
- olajos magvak (földi mogyoró, dió, pisztácia, mandula)
- trópusi gyümölcsök (kiwi, licsi, mangó)
- egyéb magvak (mák, szezám)
- módosított fehérjék (szója, surimi)
- fehérje alapú ételadalékok (alfa-amiláz, kármin, kazein, zöldségkeményítő)
- hüvelyesek (bab, borsó, csicseri borsó, szója)
- ernyős virágzatúak (ánizsmag, angyalgyökér, répa, turbolya, koriander, kömény, édeskömény, petrezselyem)
- rózsafélék termései (eper, málna, alma, körte)
- az ún. „latex” csoport (banán, avokádó, szelídgesztenye)
Az óvatos hozzátáplálás csökkenti az ételallergia kockázatát?
A védőnő tanácsa szerint a babát fokozatosan kell elválasztani. A szilárd ételek bevezetése, hozzátáplálása 4-6 hónapos korban kezdődjön, ügyelve arra, hogy egyszerre mindig csak egy új összetevő kerüljön az étrendjébe! Az allergiára hajlamos gyerekeknél akár azt is javasolhatják, hogy csak heti egy új alapanyagot vezessenek be. A baba étrendjébe 4 hónapos kortól bevezethetők a gabonafélék. Gluténmentes és glutén tartalmúak is adhatóak.
Tudtad-e, hogy…
- 2009-ben Franciaországban több mint két millió ember szenvedett valamilyen ételallergiától, és ebből 10 százalék gyermek? Ez a szám az elmúlt öt évben megduplázódott.
- A felnőtt magyar lakosság kb. 1,5-3,5, a gyermekek kb. 0,3–7,5 százaléka ételallergiás?
További hasznos információ:
- Gyermekkori táplálékallergiák – dr. Polgár Marianne. 2007, SpringMed Kiadó.
- Magyar Táplálékallergia és Táplálékintolerancia Adatbank
- Ételallergia On-line
- Táplálékallergia.lap.hu
Kapcsolódó cikkek