8-honapos-baba-taplalas

Hozzátáplálás 7-8 hónapos korban

7-8 hónap
Cikk
Júl. 28, 2023

Benne vagytok a hozzátáplálás sűrűjében, kóstolgassatok kitartóan, étkezzetek egészségesen és táplálóan, lassanként vezessétek be a glutént.

Ételtípusok a babák hozzátáplálása során

 

Pépek-kásák

Az anyatej még mindig a legegészségesebb táplálék a babádnak, ezért ha tehetitek, folytassátok az anyatejes táplálást. Az anyatej vagy tápszer mellett azonban a hetedik hónapra bizonyára már ti is elkezdtetek bevezetni szilárd ételeket. Ha mégsem, mert gyermeked fejlődésben még nem állt készen, vagy még nem érdeklődött a szilárd ételek iránt, már szinte biztosan nem kell tovább halogatnotok a nagy találkozást. A hozzátáplálás első ételeként gluténmentes pépeket ajánlott kóstoltatni a babával, mert ezek ritkán allergizálnak, magas a tápértékük, és az ízük sem üt el élesen az anyatejétől vagy a tápszerétől. Viszont mivel a csecsemőtáplálással foglalkozó szakemberek azt ajánlják, hogy a glutént legkésőbb hét hónapos kor előtt vezessük be, ezért a gluténtartalmú gabonákból (búza, árpa, rozs, zab) készült pépek, kásák kóstoltatását sem tanácsos tovább halogatni, ha eddig elmaradt.


Zöldségek és gyümölcsök

Az enyhe ízvilágú pépek mellett a babádat a zöldségek és gyümölcsök ízével is meg kell ismertetned. Egyszerre csak egyféle új ételt javasolt bevezetni az étrendbe, egyrészt mert így meg tudod figyelni az esetleges érzékenységet, másrészt nem terheled túl babádat az új élményekkel, van ideje megszokni az addig idegen ízeket. Érdemes olyan zöldségekkel és gyümölcsökkel kezdeni, amelyeket te magad is gyakran és szívesen fogyasztasz. Előfordulhat, hogy ennek ellenére gyermeked elsőre elutasít egyes újdonságokat. Ezt ne tekintsd úgy, hogy máris kialakult ízlése van, és nem is érdemes tovább bajlódnod az adott étel bevezetésével – egy-egy szokatlanabb íz megszokásához sokszor nyolc, sőt, esetenként akár 15 kóstoltatás is szükséges lehet. Kitartónak kell lenned, mert részben ezen múlhat, hogy gyermeked a későbbiekben mennyire lesz válogatós, és mennyire táplálkozik változatosan.

A zöldségek kapcsán fontos felhívnunk a figyelmedet, hogy a hozzátáplálási útmutatókban gyakran a lista élén szereplő és nagyon egészséges sárgarépát és céklát ilyen korú babának csak bébiétel formájában vagy külön ellenőrzött termelőtől vásárolva szerezd be, mert ezekben a gyökérzöldségekben felhalmozódhat a nitrát, amely nyolc hónapos kor alatti gyermekekben elkékülést (cianózis) okozhat. Az ellenőrzött kész vagy gyári bébiételek továbbá azért is praktikusak, mert az egyes zöldségek és gyümölcsök különleges elkészítési módjuknak köszönhetően (pl.: az eperből eltávolítják az allergiát okozó magokat) a szokványos formájukhoz képest korábban is adhatóak, az ajánlott kor fel van tüntetve az üvegeken. 

Az általános szabály az, hogy egy ételfajta bevezetését tehetjük későbbre, az ajánlásoknál korábbra viszont ne hozzuk előre.


Fehérjék, zsiradékok

A szénhidrátban gazdag gabonapépek és a rost- és vitamindús pürék mellett a zöldség-gyümölcsökhöz hasonló fokozatossággal a fehérjéket (húsok, tejtermékek, hüvelyesek) és zsiradékokat is bevezetheted gyermeked étrendjébe, majd arányukat emelheted az ételekben, hogy a pépek és főzelékek kellően tápláló étkezést biztosítsanak a babádnak.


Az evés öröme

Bevezethetsz néhány fűszernövényt is, például citromfüvet, sáfrányt, petrezselymet vagy fokhagymát, hogy ezek ízeivel is fokozatosan megbarátkozzon a kicsi; sok esetben ez még az ételek iránti lelkesedést is növeli. Az ételek megkedvelését azzal is elősegítheted, hogy amikor a gyermeked már képes a kezébe fogni a dolgokat, adsz neki egy darab puhára főtt zöldséget vagy puha gyümölcsöt (pl.: főtt burgonya, hámozott érett őszibarack vagy banán), hogy önállóan fedezhesse fel az evés és az étel nyújtotta örömöket.
Az egészséges táplálkozásra nevelést ebben az időben már semmiképp sem tévesztheted szem elől, és sose feledd, a legfontosabb, hogy jó példával járjatok elöl abban, hogy mit, mennyit, mikor és hogyan esztek. További útbaigazítást és jó tanácsokat a Hozzátáplálási Kisokosunkban olvashatsz.
 

Kapcsolódó cikkek

View details Az örökmozgó, aki napi négyszer-ötször eszik
Cikk
Az örökmozgó, aki napi négyszer-ötször eszik

Az örökmozgó, aki napi négyszer-ötször eszik

Gyermeked élete első féléve után óriási kedvvel veti magát a világ nonstop felfedezésébe – a kalandok sorához pedig folyamatos energia-utánpótlásra van szüksége.

View details Hogyan vegyük fel a harcot az ételallergiával?
Cikk
Hogyan vegyük fel a harcot az ételallergiával?

Hogyan vegyük fel a harcot az ételallergiával?

Te is hallottál arról, hogy már a babáknál is kialakulhat ételallergia vagy intolerancia? De hogyan csökkenthetem ezek kockázatát?

View details Mit tegyek, ha sírva ébred a baba?
Cikk
Mit tegyek ha sírva ébred a baba?

Mit tegyek, ha sírva ébred a baba?

Miért sír fel a baba álmában? Jól jönne néhány jó tanács, mert egy kicsit aggódom… 

View details A hozzátáplálás, és minden amit tudnod kell róla
Cikk
The addition and everything you need to know about it

A hozzátáplálás, és minden amit tudnod kell róla

Hihetetlen, hogy ez a pillanat is eljött: a babád beléphet az anyatejen túli világba.

View details Kalcium - a csontok építőeleme
Cikk
A kalcium jelentős szereppel bír a csontok épségének biztosításában

Kalcium - a csontok építőeleme

Fontos a kalcium bevitel gyerekeknek, biztosítva az egészséges csontfejlődést.

View details A baba kiegyensúlyozott étrendje
Cikk
A baba kiegyensúlyozott étrendje

A baba kiegyensúlyozott étrendje

A babád változatos, kiegyensúlyozott étrendje kulcsként szolgál a fejlődéséhez. Tudod, pontosan milyen vitaminokra és ásványi anyagokra van szüksége?

View details Hány tejfoga van a babának?
Cikk
Hány tejfoga van a babának?

Hány tejfoga van a babának?

A babám arca felhevült, sok a nyála és nyugtalan. Jól jönne néhány tanács, hogyan enyhíthetném a fájdalmát. Egyáltalán mikor jelenik meg az első tejfog?

View details Miért sír a baba sötétedéskor?
Cikk
Miért sír a baba sötétedéskor?

Miért sír a baba sötétedéskor?

Ahogy besötétedik, minden este ugyanabban az időben sír a baba vigasztalhatatlanul. Talán fél a sötétben? Vagy fáj valamije? 

View details A szeparációs szorongás időszaka
Cikk
szeparacios-szorongas

A szeparációs szorongás időszaka

Gyanítod, hogy kisbabádat is utolérte a hírhedt szeparációs szorongás? Ne izgulj, ez egy teljesen természetes (és egészséges) állapot! Szülőként kezelni azonban nem mindig egyszerű.

View details Gyors és finom babadesszert recept – Nestlé Yogolino babapuding felhasználásával
Cikk
A Nestlé Yogolino babapuding kiváló desszert választás

Gyors és finom babadesszert recept – Nestlé Yogolino babapuding felhasználásával

Receptötlet Nestlé kekszes Yogolino babapuding felhasználásával

View details Az önálló étkezésre tanítás
Cikk
onallo-etkezes-baba

Az önálló étkezésre tanítás

Hosszú és végtelen türelemmel kikövezett út vezet el addig a pontig, míg kisbabád önállóan és szépen megtanul evőeszközzel enni.

View details Cink és A-vitamin
Cikk
Cink és A-vitamin

Cink és A-vitamin

Tudtad, hogy a babád természetes védekezőképességét az elfogyasztott ételekkel is erősítheted?

View details Allergiás a babám a tehéntejre?
Cikk
Allergiás a babám a tehéntejre?

Allergiás a babám a tehéntejre?

Allergiás lehet a babám a tehéntejre? Úgy vettem észre, hogy a tejtermékek fogyasztása után nem érzi jól magát. Milyen megoldások léteznek a probléma kezelésére? 

View details A 7-8 hónapos baba fejlődése
Cikk
A 8 hónapos baba általában már gurulva-kúszva-mászva helyet változtat, nevetgél, és már felismeri apát is.

A 7-8 hónapos baba fejlődése

Minden baba a maga ütemében fejlődik, de általában a 8 hónapos baba általában már gurulva-kúszva-mászva helyet változtat, nevetgél, és már felismeri apát is.

View details Amit a tejpépekről tudni kell
Cikk
Amit a tejpépekről tudni kell

Amit a tejpépekről tudni kell

Sokféle tejpép található a boltokban, de a legtöbb anyuka nem igazán tudja, mire valók ezek – pedig hasznosak lehetnek a baba energiapótlásához.

View details Fehérje a baba egészséges fejlődéséhez
Cikk
Fehérje a baba egészséges fejlődéséhez

Fehérje a baba egészséges fejlődéséhez

A baba egészséges fejlődése minden édesanya álma. Ezt az álmot könnyű megvalósítani – nézzük, mi szükséges a kicsinek a kiegyensúlyozott növekedéshez!

View details Adhatok tejet a babámnak? - A tehéntej bevezetéséről
Cikk
nestle_beba_tej.jpg

Adhatok tejet a babámnak? - A tehéntej bevezetéséről

A tehéntej bevezetésének kérdése hamar megfogalmazódik a szülőkben. A szilárd táplálékok mellett a babák étrendjének fontos részét képezik a folyékony tejalapú táplálékok is.

View details 10 praktikus tipp a hozzátápláláshoz
Cikk
Cikkünkben a hozzátáplálás praktikussági oldalát vesszük górcső alá, hogy ezzel is segítsük az átállást a szilárd finomságokra.

10 praktikus tipp a hozzátápláláshoz

Ebben a cikkünkben a hozzátáplálás praktikussági oldalát vesszük górcső alá, hogy ezzel is segítsük számodra és csemetéd számára a minél gördülékenyebb átállást a szilárd finomságokra.

View details Az ellenálló-képesség nagyágyúi
Cikk
Az ellenálló-képesség nagyágyúi

Az ellenálló-képesség nagyágyúi

A fertőzések elleni védelemhez erős immunrendszerre van szükség – tudod, hogy mely tápanyagok segítik a szervezetünket a betegségek elleni harcban?

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Baby & me Club regisztráció előny - Letölthető kisokos

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Baby & me Club regisztráció előny - Letölthető kisokos

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Baby & me Club regisztráció előny - Letölthető kisokos

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Baby & me Club regisztráció előny - Letölthető kisokos

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat