szeparacios-szorongas

A szeparációs szorongás időszaka

7-8 hónap
Cikk
Ápr. 24, 2020

Gyanítod, hogy kisbabádat is utolérte a hírhedt szeparációs szorongás? Ne izgulj, ez egy teljesen természetes (és egészséges) állapot! Szülőként kezelni azonban nem mindig egyszerű. Cikkünkből megtudhatod mi az oka, milyen jelei vannak, meddig tart, és legfőképp mit tehetsz, hogy megkönnyítsd gyermeked számára ezt az időszakot!

Szeparációs szorongás babáknál - milyen jelei vannak és meddig tart?

 

A babák 7-8 hónapos koruk körül igazi kis kúszó-mászó felfedezővé válnak, elérnek dolgokat, megkezdődik a szárnypróbálgatás, és az anyáról való leválás folyamata. Ebben az időszakban alakul ki náluk a tárgyállandóság is, ami azt jelenti, hogy megértik azt, hogy ha egy tárgy vagy ember kikerül a látóterükből (pl. egy játékát letakarod vagy kimész a szobából), akkor attól még az a tárgy vagy személy létezik, csak pillanatnyilag nem látható. 

Kisbabád eleinte örömöt lel újonnan szerzett képességeiben, azonban a nagy önállósággal együtt jár a rémisztő, szorongást keltő felismerés is, hogy milyen óriási és ismeretlen világba csöppent bele. És ami a legrosszabb, hogy anya nincs mindig karnyújtásnyira, sőt, el is tud tűnni a szem elől! Ezért, ha rajta múlna, akkor legszívesebben mindig a lábaidba csimpaszkodva, de legalábbis pár centi távolságban lenne tőled egész nap. Ezt az állapotot nevezzük szeparációs szorongásnak.
 

Mik a jelei? 

  • A gyermeked sírni kezd, amint kikerülsz a látóteréből és állandóan a nyomodban van, árnyékként követ.
  • Nem szeret egyedül játszani, folyamatosan igényli, hogy ott legyél mellette és szórakoztasd. 
  • Nehezen alszik el, holott korábban nem volt ilyen probléma, vagy korábban jól alvó kisbabád nyugtalanul alszik, többször felébred annak ellenére, hogy egy ideje már szépen átaludta az éjszakákat.
  • Idegenekkel szemben bizalmatlanná válik.
     

Meddig tart az elválástól való félelem időszaka?

A szeparációs szorongás babánként eltérő mértékű és intenzitású lehet. Van, aki jobban viseli, és csak néha-néha riad meg és iszkol vissza szülei biztonságot nyújtó közelségébe, más gyerekek viszont annyira ragaszkodóvá válnak, hogy még a mosdóba sem lehet nélkülük kimenni. A szeparációs szorongás első hulláma gyermeked 7-8 hónapos korától kezdődik, de ne aggódj, általában csak egy-két hónapig tart a nagyon intenzív, ragaszkodó, hangulatváltozásokkal teli időszak. Sajnos általában nem lehet megúszni ennyivel. Másfél éves kora környékén, mikor már szaladozik, ismét rátörhet a szorongás a még nagyobb szabadság hatására. Szerencsére ilyenkor már nagyon sok mindent megért, ezért könnyebb elmagyarázni neki, hogy mi, miért történik körülötte.
 

Hogyan segíthetsz babádnak ebben az időszakban?

Mindenekelőtt azt kell szem előtt tartanod, hogy a szeparációs szorongás nem egy állandó dolog, hamar túl lesztek ezen az időszakon is. Ehhez azonban szükséges, hogy kisbabád megtapasztalja azt a biztonságot, amit csak te nyújthatsz neki. Magabiztosan és szeretettel fordulj felé, légy türelmes vele, alakíts ki stabil és következetes kereteket és szabályokat kisbabád számára.  Ne erőltesd az elválást, de tartsd fenn a korábban megszokott életritmusotokat. Tehát, ha korábban is volt már rá példa, hogy 2-3 órára más vigyázott gyermekedre, akkor ezen ne változtass. Viszont nem érdemes ebben az időszakban újításokat bevezetni (például elkezdeni a külön szobában altatást vagy a bölcsibe szoktatást).
 

Néhány hasznos tipp a szeparációs szorongás kezelésére:

  1. Beszélgess vele! Minden elválás előtt részletesen meséld el neki, hogy hova mész, meddig, mi fog történni, ki fog addig vigyázni rá. Nem baj, hogy ő még nem reagál, hidd el, hogy nagyon figyel minden szavadra és idővel egyre jobban megérti majd a helyzetet.
  2. Fontos, hogy olyan dolgokhoz kösd a hazatérést, ami a napirendjében benne van, így még a kisebb gyermek is érteni fogja, mikor várhat haza. Ezt pedig minden körülmények között tartsd be, hogy kisbabád érezze, hogy megbízhat benned! Gyermeked önbizalmát növeli, ha azt érzi, hogy bízol benne.
  3. Kezeld határozottan az elválást. Miután elmondtad neki a forgatókönyvet, egy vidám mosoly keretében köszönj el tőle, mielőtt elindulsz. Ne vacakolj, mert meg fogja érezni (és ki is fogja használni), ha bizonytalan vagy.
  4. Ha olyan családtag, közeli ismerős vigyáz babádra, akit gyermeked már megismer, úgy könnyebben elfogadja majd, hogy egy időre elmész otthonról. Viszont ebben az esetben sem ajánlott azonnal távoznod, játszatok egy kicsit közösen csemetéddel és a felvigyázóval, hogy gyermekednek legyen ideje feloldódni.
  5. Könnyebb az elválás, amikor kisbabád már benne van egy játékfolyamatban valakivel. Ilyenkor megoldás lehet, ha már előtte szólsz neki, hogy játék közben el fogsz menni, de az esti fürdetésre / reggeli ébredésre biztosan hazaérsz! 
  6. Napközben engedd neki hadd kövessen! Amíg a konyhában tevékenykedsz, ültesd be az etetőszékébe vagy kisebb baba esetén kösd fel magadra hordozóba, hogy rálásson arra, hogy éppen mit csinálsz.
  7. Folyamatosan beszélj arról, hogy épp mit csinálsz: „Most elmosom ezt a poharat, hogy szép, tiszta legyen. Megkeverem a husit, nehogy odaégjen! Elolvasom ezt a levelet, amit most hozott a postás bácsi” stb. Ez azért nagyon jó, mert ha érzi, hogy részese lehet ő is ezeknek a számodra hétköznapi, de számára új és izgalmas történéseknek, úgy a figyelme is elterelődik a szorongásos érzésről.
  8. Ha új, idegen helyen vagytok, ne vidd be rögtön a társaság középpontjába, hanem hagyj neki egy kis időt, hogy mint szemlélő, bátorságot gyűjtsön az új hely és az új emberek felfedezésére, megismerésére.
     

Amit semmiképp se tegyél a szeparációs szorongás időszakában

Ne hagyd magában sírni, ne zárd be a szobába/járókába, és ha meg tudod oldani, akkor ne utazz el hosszabb időre ebben az időszakban. Ne félj attól, hogy környezeted esetleg azt gondolja, hogy ezzel elkényezteted, „elkapatod” a kisbabád. Épp az ellenkezője! Azzal, hogy megadod gyermeked számára azt a biztonságot, amit csak egy anya tud nyújtani, épp az önállósodás folyamatát segíted. Ha sikeresen átvészelitek ezt a pár hónapot, jó eséllyel egy sokkal magabiztosabb és kiegyensúlyozottabb babád lesz a végére.

Ne feledd, hogy nagyon fontos időszak ez csemetéd számára, hiszen a kis szárnyai próbálgatásával tanulja meg, hogy hol vannak a határok, mit szabad neki és mit nem? Kiben bízhat, kire számíthat ebben a világban, milyen képességei vannak? Mi az, amit már önállóan is képes megtenni és mi az, amihez segítségre lesz szüksége? Neked pedig semmi egyéb feladatod nem lesz, minthogy kezecskéjét fogva végigvezesd ezen az úton.
 

Kapcsolódó cikkek

View details Az örökmozgó, aki napi négyszer-ötször eszik
Cikk
Az örökmozgó, aki napi négyszer-ötször eszik

Az örökmozgó, aki napi négyszer-ötször eszik

Gyermeked élete első féléve után óriási kedvvel veti magát a világ nonstop felfedezésébe – a kalandok sorához pedig folyamatos energia-utánpótlásra van szüksége.

View details Hogyan vegyük fel a harcot az ételallergiával?
Cikk
Hogyan vegyük fel a harcot az ételallergiával?

Hogyan vegyük fel a harcot az ételallergiával?

Te is hallottál arról, hogy már a babáknál is kialakulhat ételallergia vagy intolerancia? De hogyan csökkenthetem ezek kockázatát?

View details Mit tegyek, ha sírva ébred a baba?
Cikk
Mit tegyek ha sírva ébred a baba?

Mit tegyek, ha sírva ébred a baba?

Miért sír fel a baba álmában? Jól jönne néhány jó tanács, mert egy kicsit aggódom… 

View details A hozzátáplálás, és minden amit tudnod kell róla
Cikk
The addition and everything you need to know about it

A hozzátáplálás, és minden amit tudnod kell róla

Hihetetlen, hogy ez a pillanat is eljött: a babád beléphet az anyatejen túli világba.

View details Kalcium - a csontok építőeleme
Cikk
A kalcium jelentős szereppel bír a csontok épségének biztosításában

Kalcium - a csontok építőeleme

Fontos a kalcium bevitel gyerekeknek, biztosítva az egészséges csontfejlődést.

View details A baba kiegyensúlyozott étrendje
Cikk
A baba kiegyensúlyozott étrendje

A baba kiegyensúlyozott étrendje

A babád változatos, kiegyensúlyozott étrendje kulcsként szolgál a fejlődéséhez. Tudod, pontosan milyen vitaminokra és ásványi anyagokra van szüksége?

View details Hány tejfoga van a babának?
Cikk
Hány tejfoga van a babának?

Hány tejfoga van a babának?

A babám arca felhevült, sok a nyála és nyugtalan. Jól jönne néhány tanács, hogyan enyhíthetném a fájdalmát. Egyáltalán mikor jelenik meg az első tejfog?

View details Megfelelő fehérjék a baba számára
Cikk
Megfelelő fehérjék a baba számára

Megfelelő fehérjék a baba számára

Amíg a babád csak anyatejet eszik, nem kell számolgatnod a fehérjéket – a hozzátáplálás után viszont nem árt résen lenni. Nézzük, mire kell figyelned!

View details Miért sír a baba sötétedéskor?
Cikk
Miért sír a baba sötétedéskor?

Miért sír a baba sötétedéskor?

Ahogy besötétedik, minden este ugyanabban az időben sír a baba vigasztalhatatlanul. Talán fél a sötétben? Vagy fáj valamije? 

View details Hozzátáplálás 7-8 hónapos korban
Cikk
8-honapos-baba-taplalas

Hozzátáplálás 7-8 hónapos korban

Benne vagytok a hozzátáplálás sűrűjében, kóstolgassatok kitartóan, étkezzetek egészségesen és táplálóan, lassanként vezessétek be a glutént.

View details Gyors és finom babadesszert recept – Nestlé Yogolino babapuding felhasználásával
Cikk
A Nestlé Yogolino babapuding kiváló desszert választás

Gyors és finom babadesszert recept – Nestlé Yogolino babapuding felhasználásával

Receptötlet Nestlé kekszes Yogolino babapuding felhasználásával

View details Az önálló étkezésre tanítás
Cikk
onallo-etkezes-baba

Az önálló étkezésre tanítás

Hosszú és végtelen türelemmel kikövezett út vezet el addig a pontig, míg kisbabád önállóan és szépen megtanul evőeszközzel enni.

View details Cink és A-vitamin
Cikk
Cink és A-vitamin

Cink és A-vitamin

Tudtad, hogy a babád természetes védekezőképességét az elfogyasztott ételekkel is erősítheted?

View details Allergiás a babám a tehéntejre?
Cikk
Allergiás a babám a tehéntejre?

Allergiás a babám a tehéntejre?

Allergiás lehet a babám a tehéntejre? Úgy vettem észre, hogy a tejtermékek fogyasztása után nem érzi jól magát. Milyen megoldások léteznek a probléma kezelésére? 

View details Fehérje a baba egészséges fejlődéséhez
Cikk
Fehérje a baba egészséges fejlődéséhez

Fehérje a baba egészséges fejlődéséhez

A baba egészséges fejlődése minden édesanya álma. Ezt az álmot könnyű megvalósítani – nézzük, mi szükséges a kicsinek a kiegyensúlyozott növekedéshez!

View details Adhatok tejet a babámnak? - A tehéntej bevezetéséről
Cikk
nestle_beba_tej.jpg

Adhatok tejet a babámnak? - A tehéntej bevezetéséről

A tehéntej bevezetésének kérdése hamar megfogalmazódik a szülőkben. A szilárd táplálékok mellett a babák étrendjének fontos részét képezik a folyékony tejalapú táplálékok is.

View details A 7-8 hónapos baba fejlődése
Cikk
A 8 hónapos baba általában már gurulva-kúszva-mászva helyet változtat, nevetgél, és már felismeri apát is.

A 7-8 hónapos baba fejlődése

Minden baba a maga ütemében fejlődik, de általában a 8 hónapos baba általában már gurulva-kúszva-mászva helyet változtat, nevetgél, és már felismeri apát is.

View details Amit a tejpépekről tudni kell
Cikk
Amit a tejpépekről tudni kell

Amit a tejpépekről tudni kell

Sokféle tejpép található a boltokban, de a legtöbb anyuka nem igazán tudja, mire valók ezek – pedig hasznosak lehetnek a baba energiapótlásához.

View details Az ellenálló-képesség nagyágyúi
Cikk
Az ellenálló-képesség nagyágyúi

Az ellenálló-képesség nagyágyúi

A fertőzések elleni védelemhez erős immunrendszerre van szükség – tudod, hogy mely tápanyagok segítik a szervezetünket a betegségek elleni harcban?

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Baby & me Club regisztráció előny - Letölthető kisokos

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Baby & me Club regisztráció előny - Letölthető kisokos

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Baby & me Club regisztráció előny - Letölthető kisokos

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Baby & me Club regisztráció előny - Letölthető kisokos

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat