image

A szülés szakaszai

Terhesség
Cikk
Aug. 30, 2020

A szülés szakaszai pontos ismeretében nyugodtabb leszel a kórházban. Ez biztonságot ad, és segít kitartanod a baba születéséig.

A szülés szakaszai - mi fog történni pontosan a szülés során?

 

Kezdődik!

A szülés közeledtének van néhány általánosabb jele: fáradtnak érzed magad, rövid, menstruációszerű görcseid vannak időről időre, fájhat a derekad, néha émelygés fog el.  Ezeknél azonban van egyértelműbb utalás arra, hogy közel a nagy kaland: például a nyákdugó, amely a méhszájat védte a fertőzésektől, kilökődik. Igaz, hogy ez akár napokkal a szülés előtt is megtörténhet, a kismamák viszont sokszor észre sem veszik ezt – akkor mégis milyen bizonyítékból tudhatnád, hogy itt az idő?

Két csalhatatlan, közvetlen jelből tudsz következtetni: ha elfolyik a magzatvíz (a szülések 20 %-a kezdődik így) vagy megindulnak a fájások (80 %-ban ez történik elsőként). Úgy is mondhatnánk, hogy ezek azok az esetek, amikor biztosan el kell indulnod a kórházba – ha elfolyt a magzatvíz, azonnal, fájások esetén pedig akkor, ha már 10 percenként jönnek.

 

Fájások

Megkezdődtek az első fájások? Különösen első babánál nem lehetsz egészen biztos abban, hogy valódi fájásaid vannak, mert a szülést hetekkel-napokkal megelőző jóslófájásokat is viszonylag erősebbnek érezheted. De az igazi fájások nem enyhülnek és nem múlnak el, ha tevékenységet váltasz, sőt, járkálás alatt erősebbnek érzed. További biztos jel, ha a fájások hossza mérhető, és ha nem egy pontban érzed: sugározhat a hát alsó része felől előre a has alsó része felé vagy lentről felfelé.

Ha már rendszeres időközökben, tízpercenként jönnek a fájások, és legalább egy percig tartanak, ideje bemenni a kórházba. Ez azt jelenti, hogy a vajúdás elkezdődött: a méhnyak fokozatosan tágulni kezd.

Ha van választott szülésznőd és orvosod, most van itt az ideje, hogy értesítsd őket a szülés megindulásáról!

 

Érkezés a kórházba

Amint megérkezel a kórházba, megtörténik az ilyenkor szokásos adminisztrációs kör és vizsgálatsorozat: vérnyomást és hőmérsékletet mérnek, kitapintják a méhnyak tágulását és a baba helyzetét a méhben. Ellenőrzik a baba egészségi állapotát, CTG-vizsgálattal meghallgatják szívhangját.

 Ekkor kerül arra is sor, hogy ha igényled, az orvosoddal átbeszéld a fájdalomcsillapítás lehetőségeit: hallgasd meg a véleményét, tanácsait. Ha epidurális érzéstelenítést szeretnél, akkor azt az aneszteziológus fogja beadni fecskendővel a harmadik és negyedik csigolyád közé, a gerincvelő mellé. Amint hatni kezd az injekció, az itt haladó idegek elzsibbadnak, a fájdalmak nagy része elmúlik, és tiszta fejjel élheted át a szülést.

 

Vajúdási vagy tágulási szakasz

Ezután folytatódik a tágulási szakasz, vagyis a szülésnek az a része, ami egyre sűrűbb és fájdalmasabb méhösszehúzódásokkal jár. A vajúdás ideje előre kiszámíthatatlan: lehet egy óránál kevesebb, de lehet akár egy napnál hosszabb is. Arra sincsenek általános szabályok, hogy kit mennyire merít ki ez a fázis: vannak, akik nagyon elgyengülnek, mások tanult relaxációs technikáknak köszönhetően tudnak még energiákat mozgósítani. Ezen ne görcsölj előre: ha nehezen bírod, akkor sem fog senki sem fegyelmezetlennek elkönyvelni – ez egy nehéz, sok energiát igénylő szakasz, de rengeteget segíthet, ha szülésfelkészítőn vettél részt, és ha arra gondolsz, minden egyes fájás közelebb visz ahhoz a pillanathoz, amikor kézbe veheted a kisbabádat.

Az összehúzódások ideje alatt kevesebb oxigén jut a babának, így nagyon fontos a helyes légzéstechnikák alkalmazása. A fájások között próbálj pihenni, erőt gyűjteni, igyál egy korty vizet, és csak magadra koncentrálj. Kérd meg a párodat, hogy masszírozza a derekadat, és keresd meg azt a testhelyzetet, ami segít elviselhetőbbé tenni a fájásokat. Ha alternatív vajúdási módszereket is elfogadó kórházban szülsz, próbáld ki a lehetőségeket: lehet, hogy neked éppen nem fog segíteni a labdán vajúdás, de a gyertyafény igen – minden jó, ami könnyít egy kicsit a fájásokon.

De legtöbbet talán az számít, ha van egy társ melletted – ha a párod valamiért nem tud ott lenni veled, kérj meg valakit, akiben megbízol, hogy kísérjen végig a szülésen.

 

Átmeneti szakasz

Ez a legnehezebb, lelkileg megterhelő része a szülésnek – a méhszáj már 8-9 cm-nyire kitágult, a fájások 2-3 percenként érkeznek, és 1,5-2 percig is eltarthatnak, tehát kevés időd lesz pihenni és erőt gyűjteni.  Ilyenkor a kismamák sokszor elvesztik a türelmüket, ami érthető is: próbálj minél tudatosabban koncentrálni arra, hogy mindez azt jelenti: már közel vagy a végéhez. Az is segíthet, ha a babádra is gondolsz, hiszen most neki sem könnyű. A társadnak kulcsfontosságú szerep jut: biztat, támogat, vagy csendben fogja a kezed, ha épp arra van szükséged.

 

Kitolási szakasz

A fájások felgyorsultak, a méhnyak 10 cm-nyire tágult, a méhszáj eltűnt, a kisbaba fokozatosan előre nyomul. Ekkor fogsz erős nyomási kényszert érezni – fájás közben vegyél nagy levegőt, tartsd bent, és nyomj folyamatosan. Ha tart még a fájás, jöhet még egy nagy levegő, és próbálj újra nyomni. Kövesd az orvos és a szülésznő utasításait, fontos, hogy akkor nyomj, amikor a baba előrenyomul.

Előfordulhat, hogy gátmetszést kell végezni, hogy megkönnyítsék a baba útját – ha viszont gátvédelemmel szülsz, figyelj a szülésznődre: addig ne nyomj, amíg ő nem ad rá utasítást.

A kitolási szakasz végén – ez 5 perctől két óráig is tarthat – először a baba feje születik meg, majd ezután a válla, a törzse és a lába. Szájából és orrából szondával kiszívják a magzatvizet és a nyákot, majd a kórház gyakorlatának megfelelően a szülésznő a mellkasodra teszi a babát, a párod pedig elvághatja a köldökzsinórt.

 

Lepényi szakasz

Ellátják a kisbabát, de a szülés a méhlepény távozásával fejeződik be, és ellenőrzik, teljesen egyben van-e – bármilyen kis rész bent maradása gyulladást okozhat.

Ezzel véghezvitted a hatalmas feladatot, megszülted a kisbabádat. Talán korábban nem hitted, hogy képes leszel rá, de tested tökéletesen tudta a feladatát. Akármilyen fájdalmas is volt, mindig úgy fogsz emlékezni rá, hogy megérte - ezt a napot soha nem felejted el, hiszen csodálatos dolog történt veled.

Édesanya lettél. 

 

Kapcsolódó cikkek

View details Tiltott ételek terhesség alatt, avagy a liszteriózis és a toxoplazmózis
Cikk
Tiltott ételek terhesség alatt, avagy a liszteriózis és a toxoplazmózis

Tiltott ételek terhesség alatt, avagy a liszteriózis és a toxoplazmózis

Hallottál ezt-azt arról, hogy terhesség alatt vannak tiltott ételek? A következőkben megnézzük fehéren-feketén, miért és mit nem javasolt fogyasztanod a 9 hónap alatt.

View details A magzat hatodik hete
Cikk
A magzat hatodik hete

A magzat hatodik hete

Ebben az időszakban változik meg igazán a kismama élete.

View details A magzat harmincnegyedik hete
Cikk
A terhesség harmincnegyedik hetében érdemes beszerezni a babakelengyét és összeállítani a kórházi csomagot.

A magzat harmincnegyedik hete

Már csak hat hét van a szülésig!

View details Várandósságom hetedik hónapja
Cikk
image

Várandósságom hetedik hónapja

Hamarosan kezdődik a szülési szabadságom, és közeleg a szülésre felkészítő tanfolyam ideje is. Hihetetlen, hogy a kisbabám már teljes hosszában kinyújtózva akkora lehet, mint az alkarom!

View details CTG és NST vizsgálat - mik ezek?
Cikk
CTG és NST vizsgálat - mik ezek?

CTG és NST vizsgálat - mik ezek?

A CTG vizsgálat és NST vizsgálat a magzati szívműködés és méhösszehúzódások megfigyelésére szolgál, melyet a terhesség utolsó heteiben végeznek.

View details A magzat huszonötödik hete
Cikk
A magzat huszonötödik hete

A magzat huszonötödik hete

A születés után egy kis ideig a gyermek még emlékszik a huszonötödik héttől az anyaméhben tapasztalt ingerekre. 

View details Várandósságom negyedik hónapja
Cikk
image

Várandósságom negyedik hónapja

Várandósságom második trimeszterébe léptem: 16-19 hete volt az utolsó ciklusom, ami azt jelenti, hogy 14-17 hetes terhes lehetek. A babám már szopja a hüvelykujját a pocakomban.

View details A leendő édesanya teste
Cikk
Várandós kisokos

A leendő édesanya teste

Amióta babát vársz, szinte az egész külsőd átalakult. Mindenki azt mondja, csak úgy ragyogsz, de te sokszor nem így érzed…

View details A magzat huszadik hete
Cikk
A magzat huszadik hete

A magzat huszadik hete

A magzat szíve erősebben ver, a súlya pedig folyamatosan gyarapodik.

View details A megfelelő orvos és kórház kiválasztása
Cikk
A megfelelő orvos és kórház kiválasztása

A megfelelő orvos és kórház kiválasztása

Ha már biztos, hogy bővül a család és gyermeknek fogsz életet adni, érdemes mindenképpen olyan orvost és kórházat választani, amely számodra a legmegfelelőbb.

View details A magzat tizenkettedik hete
Cikk
A magzat tizenkettedik hete

A magzat tizenkettedik hete

Csökken a vetélés kockázata és múlnak a rosszullétek.

View details Mikor lehet szükség császármetszésre és hogy történik?
Cikk
mikor-van-szukseg-csaszarmetszesre

Mikor lehet szükség császármetszésre és hogy történik?

Bár a császármetszéstől sok kismama tart, célja minden esetben az édesanya vagy a baba egészségének megóvása. Létezik tervezett és sürgősségi császármetszés is.

View details Milyen ételek fogyaszthatók biztonsággal a terhesség alatt?
Cikk
Mit ehet a kismama?

Milyen ételek fogyaszthatók biztonsággal a terhesség alatt?

Friss kutatások azt mutatják, hogy az egészséges kismamák nyugodtan fogyaszthatnak például tejet, sajtot, halat, mogyoróféléket, stb.

View details Repülhetünk-e várandósan?
Cikk
szabad-varandosan-repulni

Repülhetünk-e várandósan?

A légi utazás önmagában nem árt sem a babának, sem a mamának, de a repülőjegy megvásárlása előtt mindenképpen tanácsos konzultálni az orvossal!

View details A magzat harminckilencedik hete
Cikk
A terhesség harminckilencedik hete

A magzat harminckilencedik hete

A születendő gyermek szervezete is készül a születésre. 

View details Hogyan jelentsem be, hogy babát várok?
Cikk
Hogyan jelentsem be, hogy babát várok?

Hogyan jelentsem be, hogy babát várok?

A terhesség bejelentése fontos fordulópont. Íme, néhány kreatív ötlet arra, hogyan oszd meg a hírt a családdal és a barátokkal!

View details Sportosan várandósan? Lehetséges!
Cikk
Sportosan várandósan? Lehetséges

Sportosan várandósan? Lehetséges!

A terhesség alatt sem kell felhagynod a mozgással, sőt! Az állapotodhoz igazított gyakorlatok kifejezetten jót tesznek neked és a babádnak is.

View details A magzat nyolcadik hete
Cikk
A magzat nyolcadik hete

A magzat nyolcadik hete

 Még csupán akkora, mint egy szem málna, de innentől kezdve minden nap növekszik egy kicsit. Már elkezd kirajzolódni az arca és fejlődnek a végtagjai is. 

View details A magzat harminchatodik hete
Cikk
A terhesség harminchatodik hetében a magzat már egyenesen igényli, hogy édesanyja beszéljen hozzá.

A magzat harminchatodik hete

Ebben a korban már egyenesen igényli, hogy édesanyja beszéljen hozzá!

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat