A magzat kilencedik hete
Legkésőbb ekkor ki kell alakítani a kismama megfelelő étrendjét.
A 9 hetes magzat fejlődése és étrendi tanácsok
A magzat szíve már önállóan ver, hát nem csodálatos? Olvasd el a részleteket a 9. hétről!
Hogyan fejlődik a baba a terhesség 9. hetében?
Kisbabád ízlelőbimbóinak alakulása a közelmúltban kezdődött el. Testének fejlődése során az orvosok kétféle mérési módot alkalmaznak: a fejtetőtől a farokcsontig, illetve a fejtetőtől a sarokig tartó hosszmérést. A növekedés hihetetlen gyorsaságú, a jelenlegi hossza meg fog duplázódni a 12. hét végére. A szemhéjak kifejlődtek és a mellüregben a rekeszizom már elkülöníti a szívet és tüdőt az emésztőrendszertől. Szívverése percenként 120-160/perc között változik. Ez jóval több, mint amennyit saját szíved produkál.
Mi történik az anyuka testével a terhesség 9. hetében?
Elképzelhető, hogy kívülről nézve páran felismerik, hogy babát hordasz a szíved alatt, ám lesznek olyanok, akik számára a hír igazi meglepetést fog jelenteni. Ebben az időszakban fáradtabbnak érezheted magad, ami teljesen helyénvaló, hiszen egy picike élet fejlődik éppen benned.
Szervezeted a hormonális változások hatására már előrelátóan működik. Némi zsírtartalékot fog felhalmozni, így készülve a magzat utolsó hónapjaira és az azt követő szoptatás időszakára. Amennyiben a várandósságot a testalkatodhoz mért ideális testsúllyal kezded, úgy valószínűleg nem szükséges több kalóriát fogyasztanod a megszokottnál. Azonban győződj meg arról, hogy táplálkozásod minden élelmiszercsoportot magába foglal, illetve érdemes orvosoddal is konzultálni a várandósok számára elérhető táplálékkiegészítőkről.
Mostanában irtózni kezdtél bizonyos ételektől? Ez teljesen természetes. Gyakran előfordul terhesség során, hogy mély ellenszenv alakul ki bizonyos ételek iránt, leginkább az erősebb szagok válthatják ki ezt a tünetet, ami főként az első trimeszterben jelentkezhet. Próbálkozz egyszerűbb ételeket választani azonos ételcsoportokból, hogy minél inkább elkerüld ezt a kellemetlenséget. Például, ha már a hal látványától is rosszul vagy, próbálkozz csirkehússal, vagy más fehér hússal. Amennyiben pedig nem megoldható, hogy A-vitaminban gazdag narancsot, vagy sárga zöldségeket fogyassz, úgy érdemes helyettük olyan gyümölcsöket választani, amelyek ugyanazokat a tápanyagokat tartalmazzák, például őszibarackot és kajszibarackot.
Mire kell odafigyelned a magzat 9 hetes korában?
Mi a helyzet a cukorral? Belefér, ha a mindennapok részét képezi?
Egy 330 ml-es kiszerelés a kedvenc üdítőitalodból jó megoldásnak tűnhet a folyadékbevitel biztosítására, azonban egy dobozban akár hét teáskanálnyi cukor is található. A gyümölcslevek is megfelelőnek tűnhetnek, ám ezek is extra kalóriát tartalmaznak. Ha egy kis felpezsdülésre vágynál, érdemesebb citrommal, vagy lime-mal ízesített szénsavas vizet választani. Egyes gabonapelyhek magas cukortartalmúak lehetnek. Helyettük válassz teljes kiőrlésű müzliket és zabpelyhet, amelyek B-vitamin és rost tartalma jótékonyan hat az emésztésedre, és ezáltal segít jól érezni magad. Hasznos még folsavval, vassal és cinkkel dúsított gabonapelyheket választanod. A folsav és B-vitaminok csökkentik bizonyos születési rendellenességek kockázatát. A vas és cink szintén fontos ásványi anyagok. A vas a vér oxigénszállításában játszik szerepet, míg a cink támogatja az immunrendszert. Az édesítés érdekében használj friss gyümölcsöket, például banánt, erdei gyümölcsöket. Pirított mogyoróval és egyéb magvakkal pedig tedd ropogóssá müzlidet.
“Ittam egy pohár sört, amíg nem tudtam, hogy várandós vagyok. Ezzel veszélyeztettem a magzatot?” Ez egy gyakori kérdés. Az alkoholfogyasztást az élet minden szakaszában jobb mérsékelni. Amennyiben lecsúszott egy pohár sör vagy bor egy kerti parti során, amikor még nem volt egyértelmű, hogy kismama vagy, az valószínűleg nem volt ártalmas kisbabádra nézve. A biztonság kedvéért azonban jobb teljesen elkerülni az alkoholfogyasztást, mivel ez elősegítheti a magzati alkohol szindróma, a vetélés, a koraszülés, illetve az alacsony születési súly kialakulását.
9 hetes magzat tesztek
Ahogy korábban említettük, az első lépés a szülész-nőgyógyász szakorvos felkeresése, aki megállapítja a várandósságot. Ezután a területileg illetékes védőnőt kell felkeresned, aki kiállítja számodra a várandósgondozási kiskönyvet. Ez a kiskönyv tartalmazza a beutalókat a kötelező terhességi vizsgálatokra. Az első trimeszterben sor fog kerülni háziorvosi vizsgálatra, az első vérkép és vizelet vizsgálatra, vércsoport meghatározásra, vércukorszint ellenőrzésre, szifilisz és B típusú hepatitis szűrésre továbbá fogorvosi vizsgálatra is. Ezeken kívül a 11-13. héten az úgynevezett első genetikai ultrahangvizsgálat is meg fog történni, szükség esetén pedig genetikai tanácsadásra is sor kerül majd. Több választható vizsgálat közül választhatsz, ilyen például a TORCH szűrés, amely különböző fertőzéseket szűr, vagy komplex kromoszóma vizsgálatot is kérhetsz, amely segít kiszűrni a genetikai eltéréseket.
Kapcsolódó cikkek