A 13 hetes magzat fejlődése és étrendi tanácsok
A tizenkettedik héten esedékes kötelező ultrahangvizsgálat után rendszerint egy nyugodtabb időszak kezdődik a szülők számára, hiszen nem csak megbizonyosodhattak arról, hogy a fejlődő magzat egészséges, de ekkor már kisebb a veszély bizonyos fertőzésekre és a vetélés kockázata is egyre jobban csökken.
A második trimeszter kezdete egyben kisbabád számos fejlődési folyamatának kezdete is. Nézd át mik is ezek!
Hogyan fejlődik a baba a terhesség 13. hetében?
Rengeteg újdonság jelentkezik ezen a héten. A magzat ekkor 20-30 gramm súlyú, és 65-78 mm, méreteiben akkora, akár egy borsóhüvely. Szervezetében beindul az emésztés, légzőszervei is folyamatosan fejlődnek. Feje egyelőre sokkal nagyobb, mint a test többi része, ám ez az aránytalanság a fejlődés során eltűnik.
A magzat képes nyelni a magzatvízből, amely az emésztőszervrendszeren keresztül felszívódik és a vesék segítségével, amelyek nem is olyan régóta látják el funkciójukat, vizelet formájában ürül. Bőrének bizonyos sejtjei, a melanociták a bőr pigmentációjáért felelősek a megszületés után. A csontok folyamatosan formálódnak és a picike csontváz lassan kialakul. Megjelennek a fogcsírák is, bár az ebből fejlődő apró tejfogacskáknak még sokat kell várniuk arra, hogy előbújhassanak. Természetesen a kicsi már most elbűvölő.
Mi történik az anyuka testével a terhesség 13. hetében?
Még alig láthatóan, de elkezdett növekedni a kismama pocakja, így már jó szolgálatot tesznek a korábban megvásárolt kismamaruhák. Mivel egyre nagyobb a leendő édesanya étvágya és nassolási kedve, vigyázni kell az ilyenkor könnyen lerakódó plusz kilókkal. Előfordulhat, hogy a kismama csomósodást észlel a melleiben, ettől nem kell megijedni. Ennek oka, hogy a mell mirigyállománya kezd felkészülni a szoptatás kihívásaira.
Általában a 3. hónap végére minden zavaró terhességi jel elmúlik, így már újra jól érezheted magad a bőrödben. Élj minden lehetőséggel, amikor szabadidődet kint töltheted, hogy élvezhesd a friss levegőt, még ha nincs is ragyogó égbolt és napsütés!
Mire kell odafigyelned a magzat 13 hetes korában?
Amint azt már bizonyára tudod, a várandósság során a tápanyagbevitel megváltozik, hiszen már nem csak a saját, hanem kisbabád szervezetét is táplálnod kell. Habár körülbelül 50 %-kal több fontos tápanyagra van szükség ahhoz, hogy segítsd kisbabád növekedését és fejlődését, ez mégsem jelenti azt, hogy 50%-kal több kalóriát kellene elfogyasztanod. A második trimeszter folyamán a terhesség előtti kalóriabevitelhez képest, nagyjából 340 többlet kalória elegendő ahhoz, hogy a kismamának egészséges testsúlyt, a babának pedig elegendő energiát biztosítson. Fontos, hogy az extra mennyiség forrását bölcsen válaszd ki: apró változtatások nagy különbségekhez vezetnek.
A cink egy ásványi anyag, amely ideálisan működő immunrendszert segíti elő, a fehérjék pedig fontos építőelemei például az enzimeknek és antitesteknek. Egy pohár tej vagy joghurt már elegendő kalciumot juttat szervezetedbe. A megfelelő kalcium és D-vitamin bevitel az alapja az egészséges csontok és fogak kialakulásában. Egy-két szelet teljes kiőrlésű pirítós, valamint egy kis gyümölcs biztosítja a rostok és szénhidrátok bevitelét, amely az elsődleges üzemanyag számotokra.
13 hetes magzat tesztek
A tizenkettedik héten esedékes ultrahangvizsgálat után javasolt elgondolkozni azon, hogy szeretnének-e a leendő szülők integrált teszteket végeztetni, hiszen így számos genetikai rendellenességet tudnak kiszűrni. Fontos tudni azonban, hogy ezek a szűrések önköltségesek.
Ha a kismama elmúlt 37 éves, érdemes konzultálni a nőgyógyásszal és a védőnővel az ajánlott vizsgálatokról, melyek a gyermek esetleges genetikai rendellenességeit hivatottak kiszűrni.
Kapcsolódó cikkek