img

Szoptatás: varázslatos utazás vagy folyamatos küzdelem?

0-4 hónap
Cikk
Júl. 3, 2021

A szoptatás egy egyéni folyamat, lehet, hogy Te egy varázslatos utazásként éld meg, de az is megeshet, hogy folyamatosan küzdened kell érte.

Vannak bizonyos témák az anyasággal kapcsolatban, amiket valamiért mindenki szabályosan közügyként kezel. Ilyen a szoptatás témaköre is. Az esetek nagy részében  nem kapod meg azt a háborítatlan nyugalmat babáddal, ami ahhoz kell, hogy ezt a nagyon összetett folyamatot valójában megtapasztald, igazán megéld, és merj döntéseket hozni vele kapcsolatban anélkül, hogy bárkinek is magyarázkodnod kellene, mert valahogy úgy tűnik, mindenki jobban tudja nálad, hogyan is kellene csinálnod.

Mi is történik ilyenkor, mit jelent maga a szoptatás folyamata? „A szoptatás a csecsemők táplálásának optimális, biológiai módja. Számos jótékony hatása van a gyermekre és az édesanyára rövid és hosszú távon is (…) Gyakori tévhit, hogy szoptatni mindenki tud, csak akarni kell. Az édesanya részéről ez egy tanult viselkedésforma, és a szülést követően az őt körülvevő személyek feladata, hogy a kezdetekben ebben támogassák. (…) A szoptatás nemcsak táplálás, hanem egyfajta gondozási mód is egyben.”

Joggal merülhet fel benned a kérdés, hogy miért kellene bárkinek is magyarázkodnod ezzel az intim, és valójában csak rád és kisbabádra tartozó folyamattal kapcsolatban? Azonban ha már elhangzott a kérdés, valahogy mégiscsak azt érzed, hogy érdemben reagálnod kell rá. „Szoptatod?”, „Eleget fejsz?”, „Iszol te elég vizet?”, „Miért akarsz neki tápszert adni?”, „Miért nem tudtad tovább szoptatni?”, „Ha kitartóbb vagy, előbb-utóbb biztos beállt volna, nem gondolod?”, „Hogy-hogy nincs tejed?”, „Miért nem próbálod más pózban?”, vagy „Még mindig szoptatod?”, “Már 2 éves, mi lesz, ha óvodába megy?”. Nagyon sokan úgy gondolják, hogy ezeket a kérdéseket nyíltan, és tapintat nélkül feltehetik neked. Az igazság azonban az, hogy ezekkel a kérdésekkel számtalan esetben belegázolhatnak a kezdő anya lelkedbe, de akár már tapasztalt édesanyák lelkébe is. Előfordulhat ugyanis, hogy mindent elkövetsz, és mégsem sikerül úgy és addig szoptatnod babádat, ahogy és ameddig szeretnéd. Ez már önmagában elegendő ahhoz, hogy elkeseredj, és kételkedj magadban, de ha még kérdések is záporoznak a fejedre, akkor teljes a kontrollvesztés érzete. Ha pedig kisbabádat kitartóan szoptatod, akkor sem kímélnek az értetlenkedő kérdést feltevők. Egy-egy negatív megjegyzés arról, hogy meddig akarod még szoptatni, tud nagyon bántó lenni.

Természetesen nem arról van szó, hogy ne érdeklődjenek, hiszen anyukaként nagyon jól esik ilyenkor neked is a törődés és figyelem. Egyszerűen az történik, hogy az érdeklődés akkor esik jól, ha közben számonkérés nélkül,  ítélkezésmentesen és támogatva kommunikálnak veled. Azt senki nem vonja kétségbe, hogy az anyatejes táplálás az optimális megoldás babádnak és neked is, de sajnos néha úgy dörgölik a “jó” tanácsokat az orrod alá, hogy nem is sejtik, hogy minden éjjeled és nappalod arról szól, hogy kialakíts egy komfortos megoldást babád táplálásával kapcsolatban. Vagy talán éppen legfőbb vágyad teljesedett be azzal, hogy több évig tudtad gyermekedet szoptatni, mégis kérdőre vonnak miatta.

A “jótanácsok” mellett, ami miatt még inkább úgy érezheted, hogy magyarázkodnod kell, az az interneten található tömérdek információ a szoptatásról. Amikor keresgélsz azzal kapcsolatban, hogy mitől mehet nehezen a szoptatás, és rájössz, hogy már mindent kipróbáltál, de mégsincs elég tejed - pedig azt írják, olyan nincs, hogy nincs elég tej –, akkor magadban kezdesz el kételkedni. Annak érdekében pedig, hogy ne érezd még nagyobb kudarcnak a szoptatást, megintcsak megpróbálsz magyarázkodni, hogy ne kelljen azt mondanod, hogy igen, miattad van, és bár mindent megteszel, nem megy, így csak veled lehet a baj. Feltámad benned a bűntudat, hogy nem tudod elegendő ideig megadni babádnak az anyatej biztosította védettséget. Ha pedig sokáig szoptatsz, akkor könnyen kelthetnek benned bűntudatot azzal kapcsolatban, hogy a gyermek önállósodási folyamatát gátolod azzal, hogy még mindig szoptatsz.

Ma már szerencsére működik a szoptatási tanácsadás intézménye, és felkészült szakemberekkel át tudod beszélni a témát, a hasznos gyakorlati tanácsok mellett a lelki vetületét is érintve a nehézségeknek. Amikor úgy érzed, hogy nagyon sok kérdés kavarog benned, és szeretnél tisztán látni, érdemes szoptatási tanácsadóhoz fordulni, ő akár a lelkeden is tud könnyíteni. 

Természetesen a szoptatás és annak minden velejárója mégis mindenkinél egy egyéni folyamat, lehet, hogy neked megadatik, hogy egy varázslatos utazásként éld azt meg, de az is előfordulhat, hogy folyamatos küzdelem jut részedül, de egy dologban minden anya pontosan ugyanúgy gondolkodik: a legjobbat akarja babájának, ahogyan Te is. 

Az emberek fejében általában a szoptatás a meghitt együttlét és összeolvadás pótolhatatlan élményeként jelenik meg. Babád kötődésének minősége azonban független a táplálás módjától, a kisbabák ugyanis a kötődés igényével születnek, amit nem befolyásol az a tény, hogy képes vagy-e szoptatni őt vagy sem. A Te oldaladról nézve sincs ok az aggodalomra, és nem kell, hogy azt gondold, hogy az anyai kötelék sérülhet, ha nem tudsz szoptatni. Valójában az is elegendő, ha megvan a szándékod arra vonatkozóan, hogy szoptatni szeretnéd babádat. Ennek a szándéknak köszönhetően te is pontosan annyira érzékeny leszel kisbabád jelzéseire, mint amennyire egy ténylegesen szoptató anyuka.

A szoptatás tehát egy olyan téma, amivel kapcsolatban sokan azt érzik, hogy irányt kell mutatniuk, hiszen az irány közismert: a szoptatás az optimális táplálási mód és a baba 6 hónapos koráig a kizárólagos szoptatás javasolt. Igen, ez valóban így van, csak ne felejtsd el, hogy előfordulhat, hogy a legnagyobb igyekezeted ellenére sem sikerülhet az ajánlásokat megvalósítanod, és azok a háttértényezők, amik egyedivé teszik számodra a szoptatást, teljesen megváltoztathatják, megnehezíthetik vagy megkönnyíthetik betartásukat. Ezért engedd meg magadnak, hogy Te dönts arról, hogyan táplálod babádat, meddig szoptatsz, és meddig bírsz küzdeni úgy, hogy az még neked is és babádnak is jó legyen.

Felhasznált irodalom: Csóka, Sz. Kötődéselmélet és szoptatás. Fejezetek a laktációs szaktanácsadó képzés törzsanyagához, 93-100.

Fülöp, V., Sztahovits, P., Nádor, Cs., & Demeter, J. (2017). A szoptatás endokrinológiája, immunológiája és gyakorlati vonatkozásai. Egeszsegtudomanyi Kozlemenyek, 7(1), 14-24.

Ha szeretnél többet megtudni az Anyahangoló munkásságáról, fedezd fel blogFacebook és Instagram oldalaikat is!

Kapcsolódó cikkek

View details Ki a győztes az anyák versenyében?
Cikk
Hajrá szülők

Ki a győztes az anyák versenyében?

A csendben nézelődő vagy alvó baba láttán mindenki elismeréssel mosolyog rád. Ez a bók neked szól, az anyukának, aki mindent jól csinál...

View details Hogyan könnyítsd meg császármetszés utáni felépülést
Cikk
A császármetszés utáni felépülés lépései

Hogyan könnyítsd meg császármetszés utáni felépülést

A császármetszés utáni felépülés időbe telik és sok gondoskodást igényel. Listánkból megtudhatod, hogyan kezeld a császármetszés sebét, és más fontos tudnivalókat is erről az időszakról.

View details Útmutató az első sétához babátokkal
Cikk
lső séta a babával

Útmutató az első sétához babátokkal

A legelső séta babátokkal ijesztő mérföldkő lehet. A következő útmutató segíteni fog abban, hogy bababarát szabadidőtök legyen, akár hosszabb, akár rövidebb sétára indultok.

View details Lista helyett énidő
Cikk
Hajrá szülők

Lista helyett énidő

Csak sodródsz, próbálsz tüzet oltani, folyamatosan azon agyalsz, mit kell még megcsinálnod, és soha nem érsz a listád végére. Közben pedig elvész a lényeg.

View details Hogyan legyél magabiztos szülő?
Cikk
Hogyan legyél magabiztos szülő?

Hogyan legyél magabiztos szülő?

Hazaérkezni az újszülöttel és így végérvényesen szülővé válni elsőre igencsak ijesztő élmény lehet.

View details Anya, a feszültségelszívó szuperporszívó
Cikk
Hajrá szülők

Anya, a feszültségelszívó szuperporszívó

Anya vagy, aki a legmenőbb szuperképességgel rendelkezik: feszültséget nyel el. Mitől olyan nagy dolog ez? Most megtudhatod.

View details Ketten együtt: amikor apa is kiveszi a részét a mindennapokból
Cikk
Hajrá szülők

Ketten együtt: amikor apa is kiveszi a részét a mindennapokból

Hajrá szülők kampányunk cikkei az újdonsült szülők által megélt érzésekről, kihívásokról, élményekről szólnak, leggyakrabban az anyukák szemszögéből bemutatva azokat.

View details Hasznos kérdések a baba fejlődésének ellenőrzésekor
Cikk
Hasznos kérdések a baba fejlődésének ellenőrzésekor.

Hasznos kérdések a baba fejlődésének ellenőrzésekor

Egy csecsemő fejlődését folyamatosan nyomon kell követni. Erről a gyermekorvos és a védőnő fog gondoskodni, segíteni neked.

View details Hogyan segítsd kisbabádat az elalvásban
Cikk
Hogyan segítsd kisbabádat az elalvásban

Hogyan segítsd kisbabádat az elalvásban

A kisbabák alszanak, esznek, alszanak, majd kezdik elölről a sort. Kivéve, amikor nem megy jól az alvás.

View details Az anyai ösztön nyomában
Cikk
Hajrá szülők

Az anyai ösztön nyomában

Előfordult már veled is, hogy miközben tanácstalanságodban beleástad magad valamelyik baba témába, egyre csak elveszettebb és bizonytalanabb lettél?

View details Hogyan kezeld az ítélkező szülőket?
Cikk
Hogyan kezeld az ítélkező szülőket?

Hogyan kezeld az ítélkező szülőket?

Úgy érzed te is az anyaszégyenítés, vagyis az anyák fölötti ítélkezés áldozata vagy?

View details Alapok az anyatejes tápláláshoz
Cikk
Alapok az anyatejes tápláláshoz

Alapok az anyatejes tápláláshoz

Szeretnéd kisbabád szoptatni, amíg igényli, de bizonytalan vagy, hogyan állj neki? Olvasd el listánkat, amely segíthet a szoptatás kezdeti nehézségeit átvészelni.

View details Pedig azt hittem, felkészültem…
Cikk
Hajrá szülők

Pedig azt hittem, felkészültem…

Van úgy, hogy azt érzed, mindent megtettél, hogy felkészülj kisbabád érkezésére, most mégis tanácstalanul, és bizonytalanul tapogatózol a sötétben.

View details „Ő a mi kis boldogságunk!”
Cikk
Hajrá szülők

„Ő a mi kis boldogságunk!”

Érezhetem magam szomorúnak, csalódottnak, feszültnek, akár boldogtalannak kismamaként, egy csodálatos kisbaba újdonsült anyukájaként?

View details Az eldobható pelenkázás fortélyai
Cikk
Pelenkázás a mindennapokban

Az eldobható pelenkázás fortélyai

Az elkövetkező időszakban rengeteg pelenkázás vár rátok. Íme egy hasznos összefoglaló a mindennapi pelenkázásról. Nézzétek át, hogy minél kellemesebben teljenek ezek a percek is.

View details Csecsemőkori védőoltások - minden, amit tudni érdemes
Cikk
Csecsemőkori védőoltások - minden, amit tudni érdemes

Csecsemőkori védőoltások - minden, amit tudni érdemes

A születés után nem sokkal elindul a babák immunizációja. A védőoltások beadása senkinek sem kellemes, de fontos, hogy szülőként nyugodt maradj, hiszen kisbabád megérezheti a szorongásod.

View details Hajrá Apa! - Megérkezett a baba, hová lett az előző életünk?
Cikk

Hajrá Apa! - Megérkezett a baba, hová lett az előző életünk?

Amikor kisbabát tervezünk, koránt sem tudjuk, mi is áll előttünk. Teljesen más kép él a fejünkben, mint amivel később találkozunk majd.

View details Így szabadulj meg az anyai bűntudattól
Cikk
Így szabadulj meg az anyai bűntudattól

Így szabadulj meg az anyai bűntudattól

Folyamatosan az anyai bűntudattal küzdesz?

View details Hogyan kezeld a baby blues jelenséget
Cikk
Hogyan kezeld a baby blues jelenséget

Hogyan kezeld a baby blues jelenséget

Szülés után könnyen megfeledkezhetsz magadról. Íme pár jótanács, hogy biztosan elkerüld a baby bluest, vagy akár a szülés utáni depressziót.

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat