Így szabadulj meg az anyai bűntudattól

Így szabadulj meg az anyai bűntudattól

0-4 hónap
Cikk
Feb. 21, 2021

Folyamatosan az anyai bűntudattal küzdesz? Fontos tudnod, hogy ez egy teljesen normális, ugyanakkor igencsak haszontalan érzelem, főleg mikor rengeteg más újdonsült anyai érzést is fel kell dolgoznod. Összeszedtünk öt, tipikusan szülői lelkiismeret-furdalást okozó gondolatot, illetve azt, hogy hogyan tudsz felülkerekedni rajtuk.

  • Korai kötődési nehézségek - Sokszor hetekbe, sőt, akár hónapokba is telhet, mire valódi kötődést kezdesz érezni az újszülött gyermeked iránt. Próbáld meg ezt nem bűntudattal vagy szorongással kompenzálni! Idővel ez az érzelmi kapocs teljesen természetes módon fog (ki)fejlődni. Kerülj gyakran bőrkontaktba a babáddal, sajátíts el egy-két babamasszázs technikát, de az éneklés és a finom ringatás is segíthet a belső előrelépésben!
  • Szoptatási stressz - Keményen mardoshat a bűntudat, amikor a szoptatás kontra tápszeres táplálás kérdése merül fel. Ez egyrészt lehet bűntudat amiatt, hogy nem tudsz szoptatni, hogy tápszerrel táplálod a babád, vagy akár a szoptatás abbahagyása miatti bűntudat is. Bár ilyenkor előfordulhat, hogy két lábon járó kudarcnak érzed magad, mert nem tudod anyatejjel etetni a gyermeked, ám az igazán fontos dolog valójában az, hogy kiegyensúlyozott, boldog anya legyél, akinek egy jóllakott babája van. Úgyhogy főként ezt tartsd észben! Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint a hat hónapig tartó kizárólagos anyatejes táplálás a legjobb a csecsemők számára, azonban ha ez valamilyen ok miatt nem lehetséges, ne érezd magad ettől rosszabb anyának és beszéld meg a védőnővel, gyerekorvossal, hogy milyen táplálást javasol a babának.
  • A dolgozó anyák bűntudata - A családdal töltött és a munkaidő közötti zsonglőrködés minden újdonsült anya életében egy nagy kihívás, és elég gyakori, hogy emiatt bűntudatot érzünk. Amikor bölcsödét vagy óvodát keresel, hallgass az anyai ösztöneidre, és olyat válassz, ami neked és a babád számára is a leginkább megfelelő! Oszd meg a pároddal az otthoni teendőket, vagy bátran kérj segítséget a családtagoktól és a barátoktól! Így amikor végre hazaesel a munkából, a fürdetés és a gyerkőccel való összebújás perceit élvezheted ahelyett, hogy szuperanya üzemmódban rohangálnál fel s alá. A munka-magánélet közötti egyensúly helyes megtalálásához olvasd el a tippjeinket a munkába való visszatérésről!
  • Egy újdonsült anya igényei - Elárulunk neked egy titkot: teljesen rendben van, ha néha azt érzed, hogy “Szükségem van egy kis szünetre a babázásban!” Ilyenkor szánj időt saját magadra! Attól egyáltalán nem leszel önző, ha időnként magaddal is foglalkozol a baba mellett. Mozogj egy kicsit, találkozz a barátaiddal, és tudatosan különíts el néhány percet, órát a napból, amikor végre kettesben lehetsz a pároddal. Ha kevésbé érzed a válladon az egész világ súlyát, sokkal boldogabb és energikusabb is leszel. Így pedig az a fránya bűntudat is könnyebben elillan.
  • A tökéletes anya mítosza - Tisztázzuk egyszer és mindenkorra: nincs olyan, hogy tökéletes anya! Persze, pocakosan mindnyájan terveket szövögetünk, és sokat álmodozunk arról az időszakról, amikor végre megérkezik a baba, mi pedig anyává válunk. De a valóságra igazából nem tudsz felkészülni. Így minden újdonsült anyuka küzd a bűntudattal, mert nem tud felérni azokhoz az elvárásokhoz, amiket önmagával szemben támasztott. Engedd el az Insta-kompatibilis, tökéletes család illúzióját, és hidd el, máris sokkal jobban fogod érezni magad!

Kapcsolódó cikkek

View details Hogyan segítsd kisbabádat az elalvásban
Cikk
Hogyan segítsd kisbabádat az elalvásban

Hogyan segítsd kisbabádat az elalvásban

A kisbabák alszanak, esznek, alszanak, majd kezdik elölről a sort. Kivéve, amikor nem megy jól az alvás.

View details Az anyai ösztön nyomában
Cikk
Hajrá szülők

Az anyai ösztön nyomában

Előfordult már veled is, hogy miközben tanácstalanságodban beleástad magad valamelyik baba témába, egyre csak elveszettebb és bizonytalanabb lettél?

View details Hogyan kezeld az ítélkező szülőket?
Cikk
Hogyan kezeld az ítélkező szülőket?

Hogyan kezeld az ítélkező szülőket?

Úgy érzed te is az anyaszégyenítés, vagyis az anyák fölötti ítélkezés áldozata vagy?

View details Alapok az anyatejes tápláláshoz
Cikk
Alapok az anyatejes tápláláshoz

Alapok az anyatejes tápláláshoz

Szeretnéd kisbabád szoptatni, amíg igényli, de bizonytalan vagy, hogyan állj neki? Olvasd el listánkat, amely segíthet a szoptatás kezdeti nehézségeit átvészelni.

View details Szoptatás: varázslatos utazás vagy folyamatos küzdelem?
Cikk
Hajrá szülők

Szoptatás: varázslatos utazás vagy folyamatos küzdelem?

A szoptatás egy egyéni folyamat, lehet, hogy Te egy varázslatos utazásként éld meg, de az is megeshet, hogy folyamatosan küzdened kell érte.

View details „Ő a mi kis boldogságunk!”
Cikk
Hajrá szülők

„Ő a mi kis boldogságunk!”

Érezhetem magam szomorúnak, csalódottnak, feszültnek, akár boldogtalannak kismamaként, egy csodálatos kisbaba újdonsült anyukájaként?

View details Az eldobható pelenkázás fortélyai
Cikk
Pelenkázás a mindennapokban

Az eldobható pelenkázás fortélyai

Az elkövetkező időszakban rengeteg pelenkázás vár rátok. Íme egy hasznos összefoglaló a mindennapi pelenkázásról. Nézzétek át, hogy minél kellemesebben teljenek ezek a percek is.

View details Csecsemőkori védőoltások - minden, amit tudni érdemes
Cikk
Csecsemőkori védőoltások - minden, amit tudni érdemes

Csecsemőkori védőoltások - minden, amit tudni érdemes

A születés után nem sokkal elindul a babák immunizációja. A védőoltások beadása senkinek sem kellemes, de fontos, hogy szülőként nyugodt maradj, hiszen kisbabád megérezheti a szorongásod.

View details Hajrá Apa! - Megérkezett a baba, hová lett az előző életünk?
Cikk

Hajrá Apa! - Megérkezett a baba, hová lett az előző életünk?

Amikor kisbabát tervezünk, koránt sem tudjuk, mi is áll előttünk. Teljesen más kép él a fejünkben, mint amivel később találkozunk majd.

View details Így kezeld a látogatókat az első hetekben
Cikk
 Így kezeld a látogatókat az első hetekben

Így kezeld a látogatókat az első hetekben

Ha túlterhelt anyának vagy apának érzed magad a szülés után tobzódó babalátogatások miatt, ne pánikolj!

View details Hogyan kezeld a baby blues jelenséget
Cikk
Hogyan kezeld a baby blues jelenséget

Hogyan kezeld a baby blues jelenséget

Szülés után könnyen megfeledkezhetsz magadról. Íme pár jótanács, hogy biztosan elkerüld a baby bluest, vagy akár a szülés utáni depressziót.

View details Az anyák régi és új barátai
Cikk
Hajrá szülők

Az anyák régi és új barátai

Anyaként időnként rád törhet az érzés, hogy hiányoznak a régi barátaid, a mély beszélgetések, a kalandok, de mégsem tudod bűntudat nélkül másra hagyni babádat.

View details Egyedül a mókuskerékben
Cikk
Hajrá szülők

Egyedül a mókuskerékben

Egy nagycsaládos modellben nem kellett egyedül küzdeni, a családtagok sokat segítettek. Ma már, néhány szerencsés párt kivéve, minden az anyára és apára hárul.

View details A baba cumisüvegből történő táplálása
Cikk
A baba cumisüvegből történő táplálása

A baba cumisüvegből történő táplálása

A cumisüvegből való táplálás könnyűnek tűnhet, de sok mindenre kell odafigyelni.

View details Fürdetési kisokos újszülött babához
Cikk
Így fürdesd újszülött kisbabádat

Fürdetési kisokos újszülött babához

Az első fürdetés egy újabb kis lépés a kötődés kialakulásában, mégis, a legtöbb szülő nagyon izgul előtte.

View details Apa-görbe rezíliencia
Cikk
Hajrá szülők

Apa-görbe rezíliencia

Az olyan nem férfias dolog, hogy a dolgok nincsenek rendben. Miért? Mert, ha nincsenek rendben, akkor rendbe kell tenni. Kell egy megoldás.

View details Így szereld le a szoptatási beszólásokat
Cikk
Így szereld le a szoptatási beszólásokat

Így szereld le a szoptatási beszólásokat

Eleged van abból, hogy mindenki kifejti a véleményét a szoptatási szokásaidat illetően?

View details Hogyan segíthetsz babádnak hasfájás idején?
Cikk
Hogyan segíthetsz babád hasfájásán?

Hogyan segíthetsz babádnak hasfájás idején?

Csecsemőkori hasfájásra gyanakszol? Amíg biztosan nem tudod, hogy mi van a háttérben, addig is pár lehetőség, amivel enyhítheted nyugtalan babád fájdalmát.

View details Anyák és az éjszakai műszak
Cikk
Hajrá szülők

Anyák és az éjszakai műszak

Anyának lenni azt jelenti, hogy készenlétben kell állnod a nap 24 órájában, minden pillanatban, tettre készen, még éjszaka is.

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat