Karácsonyi menü 1-2 éves babákra szabva
Ha nem szeretnéd, hogy gyermeked kimaradjon az ünnepi lakomából, egyet se félj, van pár hasznos tippünk számodra, hogy a pici korának és pocakjának is megfelelő finomságok legyenek az ünnepi asztalon!
Karácsonyi menü 1-2 éves babáknak - mi legyen az ünnepi asztalon?
Kisbabád érkezésével, mint oly sok minden, a családi ünnepek is átalakuláson mennek keresztül. Gyerekből szülővé válsz, új hagyományok vannak születőben. Nem kell azonban lemondanod édesanyád vagy nagymamáid karácsonyi receptjeiről, egy kis odafigyeléssel és néhány előkészülettel csemetéd is megízlelheti a család kedvenc karácsonyi fogásait.
Ünnepi menü, kicsit másképp
Az ünnepi fogás része a magyar családok által ritkábban, de karácsonykor valamilyen formában hagyományosan előkerülő értékes húsféle, a hal. Ebben a korban már gyermekednek is bátran adhatsz belőle, legyen szó bundázott, filézett vagy halászlé formájában tálalt ételről, viszont tartózkodj a nyers vagy pácolt halfélék adásától. A babának adott falatoknál elsősorban a szálkátlanításra kell figyelemmel lenned. Fontos még a hal kiválasztása is, mert bizonyos tengeri halak olyan mennyiségben tartalmazhatnak nehézfémeket, amit ugyan egy felnőtt szervezete kevésbé érez meg, de a kicsik esetében már problémát okozhat. A hal húsának romlékonysága miatt 1-2 napnál tovább nem javasoljuk a megmaradt menü „újrahasznosítását” sem.
Tény, hogy a gyerekek többsége nem igazán kedveli a hagyományos karácsonyi menüt. –Előfordulhat, hogy a halászlé, a rántott ponty a kicsik ízlésének még túlzottan erőteljes ízek lehetnek, de sok esetben még a bejgli sem a kedvencük. Ebben az életkorban ezzel nincs is semmi baj, hiszen a kisgyermek nem felnőtt – az ízlés és a bevitt ételek tekintetében sem. Különösen fontos, hogy az ünnepi menü megtervezésekor kiemelt figyelemmel légy gyermeked speciális tápanyagszükségletének megfelelő kielégítésére is.
Annak érdekében, hogy a családod ne nélkülözze az egész évben várt, hagyományos ünnepi terülj-terülj asztalkám adta finomságokat, azt tanácsoljuk, hogy inkább gyermeked menüjét igazítsd a családéhoz, ne pedig fordítva!
Az 1-2 éves totyogó kisgyermek gyomra nagyjából egyharmada a felnőttekének, ezért még mindig igaz az alapvetés, miszerint többször kell kisebb adagokat ennie. Emiatt az ünnepi ebéd összeállítása során nem lesz nehéz dolgod, mert nem kell gyermeked számára nagy mennyiségekkel bíbelődnöd.
Az is szuper, hogy elérte az egy éves kort, ami az étkezése szempontjából mérföldkőnek számít, ezért (ha nincs semmilyen érzékenysége vagy allergiája) már ehet szinte mindent, amit ti is. A tej, a méz és a diófélék is felkerülhettek az étlapjára, amelyek – főleg karácsony közeledtével - egyébként is népszerű hozzávalók.
Sütemények esetén a durvára őrölt magvak, csonthéjasok félrenyelése okozhat gondot a piciknél, ezért ennek elkerülése érdekében azt tanácsoljuk, hogy ezeket az alapanyagokat inkább finomra ledarált formában és a tésztába keverve add hozzá az édességhez. Figyelj arra is, hogy alkoholos süteményeket ne adj gyermekednek (pl. az ilyenkor gyakran hozzáadott rumaromát is hagyd ki a receptből)!
Jó megoldás lehet, ha gyermeked számára is elkészíted az ünnepi ételekre, azonban a túl fűszeres, sós, cukros, zsíros vagy alkoholos ételeket inkább hagyd ki a kicsi menüjéből.
Ha még a hozzátáplálási szakaszban vagytok az ünnep idején (de egyébként is), elképzelhető, hogy egy kicsit nehezebben tudsz majd odafigyelni arra, hogy mit, mikor evett a baba, hiszen a családon belül előfordulhatnak jóakarók, akik épp csak egy falattal kínálják meg a gyermeked és nem szólnak róla, vagy a sok vendégeskedés miatt már nem tudod nyomon követni, hogy pontosan hol, mit és mennyit evett csemetéd. Azt tanácsoljuk, hogy udvariasan jelezd mindenkinek, hogy a pocifájás elkerülése érdekében gyermeked csak tőled vagy a te előzetes megkérdezésedet követően kaphat enni- és innivalót.
Gyakran ilyenkor kerülnek elő a drágább, kuriózumnak számító ételek (pl. különleges déli gyümölcsök) is. Ezekkel szemben is lehet érzékeny kisbabád, ezért ilyen esetekben az a biztos, ha a megszokottat adod neki, vagy ha új ételt vezetsz be, akkor fokozottabban figyelj oda gyermeked reakciójára.
Az együtt töltött idő pozitív hatásai gyermekedre
Ebben a korban gyermeked már el is tudja mondani neked, hogy mire vágyik, ezért az is jó ötlet, ha megkérdezed tőle, hogy mit szeretne enni karácsonykor. Valószínűleg rá fogja vágni az egyik jól bevált kedvencét, amit nyugodtan el is készíthetsz neki, így legalább olyasmivel teszi tele a pocakját, amiről tudod, hogy szereti. Elterelheted figyelmét a sütemények és szaloncukrok folyamatos majszolásáról, ha bevonod az ünnepi előkészületekbe! A konyhai segédkezés nagyon jó móka, a gyermeked biztos örömmel beáll melléd kiskuktának.
A karácsony a finom ételek és a sütemények mellett az együtt evésről is szól. Ezt az évek alatt gyermeked is nagyon szépen meg fogja tanulni, azonban egy pár éves örökmozgótól nem lehet még elvárni, hogy egy helyben üljön az asztalnál és néma csendben hallgassa a nagypapa anekdotáit. Ha látod gyermekeden, hogy jóllakott és menne már játszani, úgy engedd meg neki, hogy elvonuljon az ajándékaival. Ha vendégségben vagytok, alakítsatok ki látótávolságban egy játszósarkot számára, ahol elfoglalhatja magát addig, amíg a család befejezi az ebédet.
Az ünnepek közeledtével egy könnyen elkészíthető és mókás recepttel szeretnénk kedveskedni neked és csemetédnek, amit desszertként vagy uzsonnára akár közösen is elkészíthettek és elmajszolhatjátok a karácsonyfa alatt:
SÜLTALMA-SÜNI
Hozzávalók:
- 4 db alma
- 0,5 dl citromlé
- 1 teáskanál fahéj
- 1 csomag leveles tészta
- 1 csomag mandulaforgács
- 1 evőkanál szegfűszeg
A félbevágott almák magházát kivájjuk, a magházak helyét meglocsoljuk fahéjas citromlével (ízlés szerint mézes darált dióval is megtölthetjük). Az almákat levelestészta-korongokra borítjuk és vékony mandulaforgácsból tüskéket, szegfűszegből szemet, orrot készítünk a süniknek. Forró sütőben percek alatt elkészül. (A szegfűszeget fogyasztás előtt dobjuk ki!).
Jó étvágyat és boldog karácsonyt kívánunk!
Kapcsolódó cikkek