karacsonyi-menu-gyerekeknek

Karácsonyi menü 1-2 éves babákra szabva

12-23 hónap
Cikk
Júl. 28, 2023

Ha nem szeretnéd, hogy gyermeked kimaradjon az ünnepi lakomából, egyet se félj, van pár hasznos tippünk számodra, hogy a pici korának és pocakjának is megfelelő finomságok legyenek az ünnepi asztalon!

Karácsonyi menü 1-2 éves babáknak - mi legyen az ünnepi asztalon?

 

Kisbabád érkezésével, mint oly sok minden, a családi ünnepek is átalakuláson mennek keresztül. Gyerekből szülővé válsz, új hagyományok vannak születőben. Nem kell azonban lemondanod édesanyád vagy nagymamáid karácsonyi receptjeiről, egy kis odafigyeléssel és néhány előkészülettel csemetéd is megízlelheti a család kedvenc karácsonyi fogásait.


Ünnepi menü, kicsit másképp

Az ünnepi fogás része a magyar családok által ritkábban, de karácsonykor valamilyen formában hagyományosan előkerülő értékes húsféle, a hal. Ebben a korban már gyermekednek is bátran adhatsz belőle, legyen szó bundázott, filézett vagy halászlé formájában tálalt ételről, viszont tartózkodj a nyers vagy pácolt halfélék adásától. A babának adott falatoknál elsősorban a szálkátlanításra kell figyelemmel lenned. Fontos még a hal kiválasztása is, mert bizonyos tengeri halak olyan mennyiségben tartalmazhatnak nehézfémeket, amit ugyan egy felnőtt szervezete kevésbé érez meg, de a kicsik esetében már problémát okozhat. A hal húsának romlékonysága miatt 1-2 napnál tovább nem javasoljuk a megmaradt menü „újrahasznosítását” sem.

Tény, hogy a gyerekek többsége nem igazán kedveli a hagyományos karácsonyi menüt. –Előfordulhat, hogy a halászlé, a rántott ponty a kicsik ízlésének még túlzottan erőteljes ízek lehetnek, de sok esetben még a bejgli sem a kedvencük. Ebben az életkorban ezzel nincs is semmi baj, hiszen a kisgyermek nem felnőtt – az ízlés és a bevitt ételek tekintetében sem. Különösen fontos, hogy az ünnepi menü megtervezésekor kiemelt figyelemmel légy gyermeked speciális tápanyagszükségletének megfelelő kielégítésére is.

Annak érdekében, hogy a családod ne nélkülözze az egész évben várt, hagyományos ünnepi terülj-terülj asztalkám adta finomságokat, azt tanácsoljuk, hogy inkább gyermeked menüjét igazítsd a családéhoz, ne pedig fordítva!

Az 1-2 éves totyogó kisgyermek gyomra nagyjából egyharmada a felnőttekének, ezért még mindig igaz az alapvetés, miszerint többször kell kisebb adagokat ennie. Emiatt az ünnepi ebéd összeállítása során nem lesz nehéz dolgod, mert nem kell gyermeked számára nagy mennyiségekkel bíbelődnöd.

Az is szuper, hogy elérte az egy éves kort, ami az étkezése szempontjából mérföldkőnek számít, ezért (ha nincs semmilyen érzékenysége vagy allergiája) már ehet szinte mindent, amit ti is. A tej, a méz és a diófélék is felkerülhettek az étlapjára, amelyek – főleg karácsony közeledtével - egyébként is népszerű hozzávalók.
Sütemények esetén a durvára őrölt magvak, csonthéjasok félrenyelése okozhat gondot a piciknél, ezért ennek elkerülése érdekében azt tanácsoljuk, hogy ezeket az alapanyagokat inkább finomra ledarált formában és a tésztába keverve add hozzá az édességhez. Figyelj arra is, hogy alkoholos süteményeket ne adj gyermekednek (pl. az ilyenkor gyakran hozzáadott rumaromát is hagyd ki a receptből)!

Jó megoldás lehet, ha gyermeked számára is elkészíted az ünnepi ételekre, azonban a túl fűszeres, sós, cukros, zsíros vagy alkoholos ételeket inkább hagyd ki a kicsi menüjéből. 
Ha még a hozzátáplálási szakaszban vagytok az ünnep idején (de egyébként is), elképzelhető, hogy egy kicsit nehezebben tudsz majd odafigyelni arra, hogy mit, mikor evett a baba, hiszen a családon belül előfordulhatnak jóakarók, akik épp csak egy falattal kínálják meg a gyermeked és nem szólnak róla, vagy a sok vendégeskedés miatt már nem tudod nyomon követni, hogy pontosan hol, mit és mennyit evett csemetéd. Azt tanácsoljuk, hogy udvariasan jelezd mindenkinek, hogy a pocifájás elkerülése érdekében gyermeked csak tőled vagy a te előzetes megkérdezésedet követően kaphat enni- és innivalót.

Gyakran ilyenkor kerülnek elő a drágább, kuriózumnak számító ételek (pl. különleges déli gyümölcsök) is. Ezekkel szemben is lehet érzékeny kisbabád, ezért ilyen esetekben az a biztos, ha a megszokottat adod neki, vagy ha új ételt vezetsz be, akkor fokozottabban figyelj oda gyermeked reakciójára.

 

Az együtt töltött idő pozitív hatásai gyermekedre


Ebben a korban gyermeked már el is tudja mondani neked, hogy mire vágyik, ezért az is jó ötlet, ha megkérdezed tőle, hogy mit szeretne enni karácsonykor. Valószínűleg rá fogja vágni az egyik jól bevált kedvencét, amit nyugodtan el is készíthetsz neki, így legalább olyasmivel teszi tele a pocakját, amiről tudod, hogy szereti. Elterelheted figyelmét a sütemények és szaloncukrok folyamatos majszolásáról, ha bevonod az ünnepi előkészületekbe! A konyhai segédkezés nagyon jó móka, a gyermeked biztos örömmel beáll melléd kiskuktának.
A karácsony a finom ételek és a sütemények mellett az együtt evésről is szól. Ezt az évek alatt gyermeked is nagyon szépen meg fogja tanulni, azonban egy pár éves örökmozgótól nem lehet még elvárni, hogy egy helyben üljön az asztalnál és néma csendben hallgassa a nagypapa anekdotáit. Ha látod gyermekeden, hogy jóllakott és menne már játszani, úgy engedd meg neki, hogy elvonuljon az ajándékaival. Ha vendégségben vagytok, alakítsatok ki látótávolságban egy játszósarkot számára, ahol elfoglalhatja magát addig, amíg a család befejezi az ebédet.
Az ünnepek közeledtével egy könnyen elkészíthető és mókás recepttel szeretnénk kedveskedni neked és csemetédnek, amit desszertként vagy uzsonnára akár közösen is elkészíthettek és elmajszolhatjátok a karácsonyfa alatt:


SÜLTALMA-SÜNI

Hozzávalók:
-    4 db alma
-    0,5 dl citromlé
-    1 teáskanál fahéj
-    1 csomag leveles tészta
-    1 csomag mandulaforgács
-    1 evőkanál szegfűszeg

A félbevágott almák magházát kivájjuk, a magházak helyét meglocsoljuk fahéjas citromlével (ízlés szerint mézes darált dióval is megtölthetjük). Az almákat levelestészta-korongokra borítjuk és vékony mandulaforgácsból tüskéket, szegfűszegből szemet, orrot készítünk a süniknek. Forró sütőben percek alatt elkészül. (A szegfűszeget fogyasztás előtt dobjuk ki!).

 

Jó étvágyat és boldog karácsonyt kívánunk!
 

Kapcsolódó cikkek

View details BEBA OPTIpro receptkönyv
Cikk
BEBA OptiPRO receptkönyv

BEBA OPTIpro receptkönyv

Megkezdtétek a szilárd ételek bevezetését kisbabád étrendjébe, de kifogytál az ötletekből, hogy mit főzz neki?

View details Rácsos ágyból gyerekágyba - egy izgalmas állomás
Cikk
racsos-agybol-gyerekagyba

Rácsos ágyból gyerekágyba - egy izgalmas állomás

Egy végigaludt, nyugodt éjszaka minden kisgyermekes háztartásban kincset ér.

View details Apa vagyok, és értem, mit beszél a gyermekem!
Cikk
Apa vagyok és értem, mit beszél a gyermekem!

Apa vagyok, és értem, mit beszél a gyermekem!

A kisbabám egy igazi beszélőgép. Nem gondoltam volna, hogy az ilyen kicsik is meg tudják értetni magukat. Rengeteg a megosztani valónk egymással.

View details A játék fontossága 1 éves kor feletti gyerekeknél
Cikk
jatek-fontossaga-gyerekeknel

A játék fontossága 1 éves kor feletti gyerekeknél

A gyermeklét egyik legnagyobb ajándéka, hogy a kicsik mindig, mindenkor és mindenben képesek meglátni a játék lehetőségét.

View details Az egy éves baba táplálása
Cikk
egy_eves_baba_taplalas_hozzataplalas

Az egy éves baba táplálása

Az egy éves kor mérföldkő a baba táplálkozásában. Cikkünkben a baba étrendbe illeszthető újdonságokra, és a szülinapi tortára is kitérünk.

View details Már elég nagy vagyok a nagykádhoz!
Cikk
"furdes-tipego-korban"

Már elég nagy vagyok a nagykádhoz!

Egy-másfél évesen gyermeked elég nagy már, hogy ő is a nagykádban fürödjön. Ez rengeteg lehetőséggel, de nagy odafigyeléssel jár majd együtt.

View details A másfél éves baba fejlődése
Cikk
18-honapos-baba-fejlodese

A másfél éves baba fejlődése

Csemetéd magabiztosan, önállóan járkál, totyog, mint egy kis pingvin. Rengeteg szót felismer, néhányat már ki is mond!

View details Bölcsődébe megy a kicsi
Cikk
Bölcsődébe megy a kicsi

Bölcsődébe megy a kicsi

Valóban az a legkézenfekvőbb megoldás, ha az otthonunkhoz legközelebbi intézményt választjuk?

View details Az egy éves baba fejlődése
Cikk
egyeves-baba-fejlodese

Az egy éves baba fejlődése

Babád elég nagy már a labdázáshoz és dömperezéshez, és talán az első lépéseit is megteszi. Életkori sajátosság az agresszió, erre érdemes odafigyelned.

View details Segítség, válogatós a gyerekem!
Cikk
Segítség, válogatós a gyerekem!

Segítség, válogatós a gyerekem!

Néhány apró konyhai trükkel még a legválogatósabb csemetét is sikerül meggyőznünk arról, hogy kóstolja meg a kínált ételt. 

View details A beszéd fejlődése 3 éves korig
Cikk
baba-beszed-fejlodese

A beszéd fejlődése 3 éves korig

A kisgyermekek számára bonyolult feladat a beszéd képességének elsajátítása. Mindegyikük más-más módon, tempóban teszi ezt meg, azonban néhány általános jellemző igaz valamennyiükre.

View details Télen még fontosabb az erős immunrendszer
Cikk
Közeledik a tél, most még fontosabb az erős immunrendszer

Télen még fontosabb az erős immunrendszer

Az ősz nem csak színes falevelekkel és izgalmas gesztenyegyűjtögetésekkel érkezik, de a hűvösebb, csapadékosabb időt is mag

View details Segítség, hisztis a gyermekem!
Cikk
Segítség, hisztis a gyermekem!

Segítség, hisztis a gyermekem!

Nem ismerek rá a gyermekemre: hetek óta mindenre nemet mond, követelőzik, és mindennap más miatt hisztizik. Mit csináljak, hogyan kezeljem ezeket a nehéz szituációkat?

 

View details Mese a hisztis babáról, avagy a dackorszak megértése
Cikk
hisztis-baba-dackorszak

Mese a hisztis babáról, avagy a dackorszak megértése

Épphogy sikerült kipihenned az első egy év fáradalmait, amikor hirtelen, minden átmenet nélkül az addig angyali kisbabád egy igazi kis ördöggé változik?

View details Tippek a szobatisztaságra szoktatáshoz
Cikk
Tippek a szobatisztaságra szoktatáshoz

Tippek a szobatisztaságra szoktatáshoz

Tanácstalanok vagytok a szobatisztaságra szoktatás szabályait illetően? Összefoglalónk segít tájékozódni, hogy mikor és hogyan kezdjétek el szobatisztaság megtanítását.

View details A járástanulás segítése 10 lépésben
Cikk
Hogyan bíztasd gyermeked az első lépések megtételekor?

A járástanulás segítése 10 lépésben

Izgalmas, egyben rémisztő is átélni a kisbabák első önálló lépteit - vagy inkább az azokra tett kísérletet. Íme pár módszer, amivel átsegítheted gyermekedet a járástanulás nehézségein.

View details Fogápolás gyermekkorban
Cikk
image

Fogápolás gyermekkorban

A fogápolás egy élethosszig tartó folyamat, így nem árt, ha időben, a helyes technikával kezdődik el.

View details Gőgicsélésből beszéd: a baba első szavai
Cikk
Hogyan bátorítsd kisbabádat első szavai kimondására?

Gőgicsélésből beszéd: a baba első szavai

Az első szavak általában pár hónappal a gőgicsélés után jelennek meg.

View details Az egészséges kisgyermek étrend kialakítása
Cikk
Az egészséges gyermek étrend kialakítása

Az egészséges kisgyermek étrend kialakítása

Az egészséges gyermek étrend kialakítása megalapozza a felnőttkori étkezési szokásokat is. Íme pár javaslat, amelyekkel a legjobb irányba viheted kisgyermeked étkezését.

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat