Az anyatej a legtökéletesebb táplálék

Az anyatej a legtökéletesebb táplálék

0-4 hónap
Cikk
Ápr. 15, 2021

Az anyatej egy szuperintelligens, optimális táplálék az újszülöttek számára. A baba igényeinek megfelelően az anyatej összetétele folyamatosan változik.

Az anyatej a legtökéletesebb táplálék egy kisbabának.

 

100 %-ig az újszülött igényeihez igazodik, sőt, ahogy múlnak a hónapok, az összetétele is úgy változik, hogy a növekvő babának mindig a legjobbat adja.

 

Az anyatej változásai

Egy példa arra, hogy az anyatej mennyire követi a baba igényeit: azok a kismamák, akik koraszülött csecsemőt hoznak világra, sokkal zsírosabb anyatejet termelnek, mint az időre született babák esetében – ez pedig az agy érését segíti elő.

Az anyatej tehát rendkívül érzékenyen reagál a babák szükségleteire, és mennyisége, összetétele megváltozik, amikor a kicsi többet vagy mást igényel.

 

  • A szülés utáni első néhány napban például csak kis mennyiségű, de pótolhatatlan összetételű előtej (kolosztrum) termelődik, amely sűrű, de könnyen emészthető sárgás folyadék. Ez a baba összes tápanyagszükségletét fedezi, és olyan sok ellenanyagot tartalmaz, hogy az Egészségügyi Világszervezet a „baba első védőoltásának” nevezi. Ezért nagyon fontos, hogy a szülés után minél hamarabb, lehetőleg még az első órában tedd mellre a kisbabádat! Ez az élmény mindkettőtök számára különleges mérföldkő, ráadásul segít megelőzni a sárgaság kialakulását.

Ne felejtsd el: a kutatások szerint azoknak a kismamáknak kevesebb gondjuk van a szoptatással, akik szülés után közvetlenül és azután is gyakran mellre teszik újszülöttjüket.

 

Fontos! Az előtej csak kis mennyiségben termelődik (20-40 ml alkalmanként), emiatt ne aggódj, ez így van rendjén. Az újszülött nehezen birkózna meg a sok tejjel, ezért a természet úgy intézi, hogy eleinte kevés termelődik, de az koncentrált és pótolhatatlanul gazdag.

 

  • A 3. és 14. nap között az előtej átalakul átmeneti tejjé. Ez a folyamat nem észrevétlenül megy végbe, pontosan fogod tudni, mikor történik: a melleid hirtelen még inkább megduzzadnak, forróvá és keménnyé válnak, és érzed majd, ahogy a tej belövell a csatornákba. Ez a tej folyékonyabb és narancsosabb árnyalatú, kevesebb fehérjét, de több tejcukrot (laktóz), zsírt és kalciumot tartalmaz. Ennek a tejnek a mennyisége már nem állandó, hanem szinte bármennyit képes vagy előállítani belőle – ennek csak az a kulcsa, hogy tedd mellre minél gyakrabban a babát.

 

  • A második hét végére a tejed „beérik”, kékesfehér árnyalatúvá, enyhén átlátszó színűvé válik, és minden fontos tápanyagot tartalmaz majd, mely a baba egészséges fejlődéséhez szükséges: vizet, fehérjéket, szénhidrátokat, ásványi anyagokat (kalcium, vas, foszfor stb.) és sokféle vitamint is.

 

A babád igényeihez igazodva

Az anyatej nemcsak időszakról időszakra változik, hanem egyetlen etetésen belül is: a szoptatás elején az anyatej szinte átlátszó és vízben és cukorban gazdag, hogy elvegye a baba éhségét és oltsa a szomját. Ezután a tej sűrűbbé és zsírosabbá válik, hogy biztosítsa a növekedéshez szükséges energiát. Az etetés végére pedig a tejben található zsírok szintje megnégyszereződik, hogy a babád igazán jóllakjon.

 

És ez még nem minden: az anyatej összetétele napszaktól is függ – reggel extra gazdag laktózban, napközben zsírokban, este fehérjékben. Mindez azért van, hogy a baba emésztése és fejlődése optimális mértékben történjen.

Ezért szoptasd a kicsit akkor és addig, amíg csak ő szeretné! Ezzel ő maga állítja be a számára szükséges mennyiséget és minőséget, ráadásul biztonságban fogja magát érezni, és sokkal kiegyensúlyozottabb lesz, mint azok a babák, akiket nem igény szerint szoptatnak.

 

2 kérdés az anyatejről – tőletek

„Meddig jó szoptatni a babát? Annyi ellentmondásos véleményt hallok erről…”

A nemzetközi és hazai csecsemőtáplálással foglalkozó ajánlások szerint az anyatej a csecsemő tápanyagigényét fél éves koráig önmagában is kielégíti. Az új ételek bevezetése, a hozzátáplálás legkorábban az 5. hónaptól elkezdhető, azonban fontos, hogy ezzel ne csökkenjen a szoptatás gyakorisága a következő hónapokban sem. 

 

„Hány percig tartson a szoptatás, mondjuk negyedóráig?”

Nem, ne figyeld az órát! A szoptatással kapcsolatos egyetlen szabály: akkor, amikor a babád megéhezik, és addig, amíg nem hagyja abba. Ha így teszel, mindig lesz elegendő anyatej, ami minőségében is tökéletes. Bízz magadban és a babádban is!

 

Kapcsolódó cikkek

View details A három hónapos baba fejlődése
Cikk
harom-honapos-baba-fejlodese

A három hónapos baba fejlődése

A mozdulatai tudatosabbá válnak, és egyre kíváncsibban tekint a környezetére. A napról napra cseperedő gyermek egyre magabiztosabban tartja a fejét.

View details Szoptatás - Csupa jó a kisbabádnak
Cikk
A szoptatás témakörében előforduló kérdések

Szoptatás - Csupa jó a kisbabádnak

A szoptatásról és az anyatej fontosságáról biztosan sokat hallasz, ám arról, hogy pontosan miért is olyan jó kisbabádnak a szoptatás, kevesebbet lehetett tudni, egészen mostanáig!

View details Első séta a szabadban
Cikk
"elso-seta-szabadban"

Első séta a szabadban

Először léptek ki az otthon biztonságos melegéből babáddal, vár benneteket a nagyvilág! De mikor és hogyan induljatok? Mire kell feltétlenül figyelned?

View details Találd meg a megfelelő pozíciót!
Cikk
Találd meg a megfelelő pozíciót!

Találd meg a megfelelő pozíciót!

A szoptatás sikere azon is múlik, hogy megtalálod-e a kényelmes helyzetet mindkettőtök számára –  és persze a helyes technika is sokat számít.

View details Milyen lehet szülés után a test?
Cikk
anya-teste-szules-utan

Milyen lehet szülés után a test?

A szülés utáni pluszkilókra, a megereszkedett hasra és az esetleges vizelettartási nehézségekre is van gyógyír.

View details Babamasszázs kisokos szülőknek
Cikk
Babamasszázs kisokos szülőknek

Babamasszázs kisokos szülőknek

Úgy tartják, hogy a masszírozás megnyugtatja, ellazítja a babákat, segíti a velük való kommunikációt és támogatja a kicsi fejlődését. De melyek az alapvető szabályok? 

View details A fehérje szerepe a baba növekedésében és fejlődésében
Cikk
A fehérje szerepe a baba növekedésében és fejlődésében

A fehérje szerepe a baba növekedésében és fejlődésében

A fehérjék nemcsak a babád fejlődésében és növekedésében játszanak kulcsfontosságú szerepet: fogyasztásuk kihat a felnőttkori egészségre is. 

View details Miért hasfájós a baba?
Cikk
Mitől fájhat a baba hasa?

Miért hasfájós a baba?

Hasfájós a babád, de fogalmad sincs arról, mi állhat a hátterében? És azt sem tudod, hogy hogyan segíthetnél neki?

View details A rostok szerepe a szülés után
Cikk
rostbevitel-szules-utan

A rostok szerepe a szülés után

A várandósság és a gyermek születése után számos hormonális és fiziológiai változás áll be az újdonsült anyuka testében, ezek közül néhány kellemetlen tünettel járhat. Dr.

View details Ha fájdalmas a szoptatás...
Cikk
fajdalmas-szoptatas-repedt-bimbok

Ha fájdalmas a szoptatás...

A fájdalmas szoptatás leggyakoribb oka, hogy a baba szája nem jól illeszkedik az anya mellére, emiatt a mellbimbók érzékenyek és kisebesednek.

View details Az újszülött szoptatása alatti étrendről
Cikk
Tudnivalók az újszülött szoptatása alatti étrendről

Az újszülött szoptatása alatti étrendről

Mit lehet, mit mérsékelj és mi tilos az újszülött szoptatása során? Mikre érdemes odafigyelned? Segítünk!

View details Sportolás szülés után
Cikk
sportolas-szules-utan

Sportolás szülés után

Akaraterő, kitartás, türelem. Nem árulunk zsákbamacskát, ezek a titkos összetevők ahhoz, hogy újra formába lendülj gyermeked születése után.

View details A csodálatos anyatej
Cikk
image

A csodálatos anyatej

Az anyatej egy szuperintelligens táplálék, amelynek összetétele az újszülött fejlődésévével párhuzamosan folyamatosan változik.

View details Csecsemők hasmenése
Cikk
Csecsemők hasmenése

Csecsemők hasmenése

A hasmenés a csecsemők és gyermekek egyik leggyakoribb egészségi problémája, és sok szülő számára aggodalomra ad okot.

View details Az Egészségügyi Világszervezet állásfoglalása az anyatejes táplálásról
Cikk
image

Az Egészségügyi Világszervezet állásfoglalása az anyatejes táplálásról

A Nestlé – a WHO javaslatával teljes egyetértésben – támogatja a kizárólagos szoptatás fenntartását a baba 6 hónapos koráig, illetve a hozzátáplálás megkezdését a szoptatás fenntartása mellett,

View details Elkészülni... vigyázz... kész... szoptatás!
Cikk
Felkészülés a szoptatásra

Elkészülni... vigyázz... kész... szoptatás!

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, mekkora jelentősége van az anyatejnek a csecsemő (és az anya) számára –a terhesség a tökéletes időszak, hogy megkezdd a szoptatásra való felkészülést.

View details Ilyen az első napja az újszülöttnek a kórházban
Cikk
Ilyen az újszülött első napja a kórházban

Ilyen az első napja az újszülöttnek a kórházban

Nincs annál szebb pillanat a világon, mint amikor kilenc hónap után a kismama végre karjában tarthatja a gyermekét. Általában így telik majd az első napotok!
 

View details Szoptatás előnyei - Neked
Cikk
Szoptatás előnyei - Neked

Szoptatás előnyei - Neked

Mindenki tudja, hogy a szoptatásnál nincs jobb a babának. Mi viszont egyből 10 érvet is tudunk mondani arra, hogy a szoptatás neked is jót tesz!

View details Nem lesz elég az anyatejem?!
Cikk
Lesz elég tejem?

Nem lesz elég az anyatejem?!

"Nem lesz elég az anyatejem!" A szülés előtti kérdések sorában biztosan toplistásak a szoptatásra vonatkozó aggodalmak, és félelmek az anyatejjel kapcsolatosan.

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat