A fehérje szerepe az allergia megelőzésében csecsemőkorban

A fehérje szerepe az allergia megelőzésében csecsemőkorban

0-4 hónap
Cikk
Jún. 12, 2023

Mindannyian tudjuk, hogy az allergia lassan népbetegségnek számít. De lehet tenni valamit azért, hogy megóvd a babádat a későbbi allergiaveszélytől?

Mi is pontosan az a tejfehér allergia?

Az allergia nem más, mint helytelen és túlzott immunválasz az egyébként ártalmatlan anyagokra (például tehéntejfehérjére). Az immunrendszer tévesen veszélyként azonosítja az ártalmatlan anyagot, és erőteljes válaszreakciót ad, amely allergiás tüneteket vált ki.

A szervezet ráadásul nem felejt: ha egyszer az immunrendszer érzékennyé vált valamilyen allergénre, utána már emlékszik rá és később is felismeri azt - így az allergénnel való találkozás később is allergiás reakciót válthat ki.

Allergia a kisbabáknál

A legkisebbeknél – 3 év alatt - allergiaszempontból legnagyobb mumus a tehéntejfehérje. Noha a szójafehérje, dió, mogyoró, tojás és hal fogyasztása is válthat ki túlzott immunreakciót, nemzetközi és magyar statisztikák szerint a tejallergia előfordulása 0,3-7 % között van, ezzel a tehéntej számít a leggyakoribb, allergiát kiváltó tényezőnek.

Mi ennek az oka? A tehéntejfehérjében sokkal nagyobb mennyiségben vannak jelen allergiát kiváltó aminosav-elemek, mint az anyatejben. A tehéntej fehérjéi (még módosított állapotban is) eltérő aminosav-struktúrával és térbeli felépítéssel rendelkeznek. Az emberi szervezet emiatt úgy reagálhat ezekre a fehérjékre, mintha azok idegen testek volnának. Az eredmény: túlérzékenység, allergiás reakcióval.

Csecsemő- és kisgyermekkorban a táplálékokkal szembeni érzékenység változatos jelenségekkel jár. A diagnózist sokszor nehéz felállítani, mivel az ételallergia és az ételintolerancia gyakran hasonló tüneteket eredményez. Fontos azonban tudni, hogy az intolerancia az allergiánál tágabb fogalmat jelöl, vagyis a szervezetnek azon reakcióit értjük alatta, amelyek az étel elfogyasztása után jelentkeznek (pl. hasmenés) - viszont ezeket nem allergiás mechanizmus váltja ki.

Az allergia okozhat bőr-, illetve légúti tüneteket is. A bőrtünetek ekcémás bőrelváltozásként, csalánkiütésként jelentkeznek, míg légúti tünetként asztmatikus hörghurutok léphetnek fel. Szerencsére ritkán jelentkezik az életveszélyes, ún. anafilaxiás sokk, ami szintén lehet a táplálékallergia következménye. A bélrendszert érintő tünetek között a vizes hasmenés igen gyakori, melyet hasi görcsök, hányások is kísérhetnek.

Mivel előzhető meg az allergia kialakulása?

Ez a legfontosabb kérdés – mivel tudnád a babád megóvni attól, hogy annyi társához hasonlóan ő is allergiás legyen? A kulcs most is az anyatejes táplálás, ami a természet ideális megoldása a babák különleges igényeinek kielégítésére. Az anyatejben lévő fehérjéket a baba immunrendszere a sajátjaként ismeri fel, ezért elenyészően csekély az allergia kialakulásának valószínűsége. Mindemellett ezek a fehérjék gyengéden és fokozatosan edzik az immunrendszert, és kedvező hatást gyakorolnak a bélflórára, köszönhetően rendkívül alacsony allergizáló hatásuknak.

Azt se felejtsd el, hogy a hozzátáplálás és az elválasztás időszakában figyelni kell az ételtípusok megfelelő időben történő bevezetésére. A babáknak nemcsak az immunrendszere, hanem a bélrendszere is éretlen, az erős allergén tulajdonsággal rendelkező táplálékok pedig a felszívódás során nem veszítik el allergiát kiváltó tulajdonságaikat.

Az allergiamegelőzés kulcsa tehát az, hogy ne adj a babádnak allergén tulajdonságokkal rendelkező ételt mindaddig, amíg immun- és bélrendszere meg nem erősödik. Különösen fontos, hogy 6 hónapos kor alatt ne kerüljön kapcsolatba tehéntejfehérjével, legfeljebb csak magasan hidrolizált terméken keresztül – azaz szoptatási gondok esetén hypoallergén tápszer formájában.

Kapcsolódó cikkek

View details Az Egészségügyi Világszervezet állásfoglalása az anyatejes táplálásról
Cikk
image

Az Egészségügyi Világszervezet állásfoglalása az anyatejes táplálásról

A Nestlé – a WHO javaslatával teljes egyetértésben – támogatja a kizárólagos szoptatás fenntartását a baba 6 hónapos koráig, illetve a hozzátáplálás megkezdését a szoptatás fenntartása mellett,

View details A fehérje szerepe a baba növekedésében és fejlődésében
Cikk
A fehérje szerepe a baba növekedésében és fejlődésében

A fehérje szerepe a baba növekedésében és fejlődésében

A fehérjék nemcsak a babád fejlődésében és növekedésében játszanak kulcsfontosságú szerepet: fogyasztásuk kihat a felnőttkori egészségre is. 

View details Ilyen az első napja az újszülöttnek a kórházban
Cikk
Ilyen az újszülött első napja a kórházban

Ilyen az első napja az újszülöttnek a kórházban

Nincs annál szebb pillanat a világon, mint amikor kilenc hónap után a kismama végre karjában tarthatja a gyermekét. Általában így telik majd az első napotok!
 

View details Elkészülni... vigyázz... kész... szoptatás!
Cikk
Felkészülés a szoptatásra

Elkészülni... vigyázz... kész... szoptatás!

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, mekkora jelentősége van az anyatejnek a csecsemő (és az anya) számára –a terhesség a tökéletes időszak, hogy megkezdd a szoptatásra való felkészülést.

View details Szoptatás előnyei - Neked
Cikk
Szoptatás előnyei - Neked

Szoptatás előnyei - Neked

Mindenki tudja, hogy a szoptatásnál nincs jobb a babának. Mi viszont egyből 10 érvet is tudunk mondani arra, hogy a szoptatás neked is jót tesz!

View details Ha fájdalmas a szoptatás...
Cikk
fajdalmas-szoptatas-repedt-bimbok

Ha fájdalmas a szoptatás...

A fájdalmas szoptatás leggyakoribb oka, hogy a baba szája nem jól illeszkedik az anya mellére, emiatt a mellbimbók érzékenyek és kisebesednek.

View details Intimhigiénia babáknál
Cikk
"mi-tortenik-a-pelenka-alatt

Intimhigiénia babáknál

A pelenka alatti területek ápolása fontos része a csecsemőgondozásnak, és bár a dolog nem olyan bonyolult, nem árt tisztába tenni a részleteket.

View details A fehérje és a baba
Cikk
A fehérje és a baba

A fehérje és a baba

A babák fejlődésében a fehérjék kiemelkedően fontos tápanyagok, de nem mindegy, hogy milyet és mennyit fogyasztanak – segítünk eligazodni az információk rengetegében.

View details Az anyatej egyedi összetevője: az oligoszacharid
Cikk
image

Az anyatej egyedi összetevője: az oligoszacharid

Az anyatej egyedi összetételéről már nálunk is olvashattál. Ma már tudományosan igazolt tény, hogy az élet első hat hónapjában az anyatej a legmegfelelőbb táplálék a kisbabák számára.

View details Csecsemők hasmenése
Cikk
Csecsemők hasmenése

Csecsemők hasmenése

A hasmenés a csecsemők és gyermekek egyik leggyakoribb egészségi problémája, és sok szülő számára aggodalomra ad okot.

View details Apa vagyok és szomorú
Cikk
Apa vagyok és szomorú

Apa vagyok és szomorú

Megszületett a kisbabánk, néhány nap kórház után végre otthon vagyunk. Ám ahelyett, hogy örülnénk, a feleségem mindenen kiborul és sír. És ami azt illeti, én sem vagyok valami vidám.

View details A pelenkaválasztás dilemmája
Cikk
Az egyik leggyakoribb tevékenység kisbabás életedben a baba pelenkázás lesz, ezért érdemes végig gondolnod a lehetőségeidet.

A pelenkaválasztás dilemmája

Eldobható, mosható vagy esetleg valamilyen harmadik, alternatív megoldást fontolgatsz kisbabád tisztába tételére? Van miből választani, mi pedig szívesen segítünk eligazodni közöttük.

View details A fehérje mennyisége és az anyatej minősége
Cikk
A fehérje mennyisége és az anyatej minősége

A fehérje mennyisége és az anyatej minősége

Mivel a babának a növekedéshez és fejlődéshez korszakonként más és más összetételű táplálékra van szüksége, az anyatej mindig az aktuális igényekhez igazodik.

View details Nem lesz elég az anyatejem?!
Cikk
Lesz elég tejem?

Nem lesz elég az anyatejem?!

"Nem lesz elég az anyatejem!" A szülés előtti kérdések sorában biztosan toplistásak a szoptatásra vonatkozó aggodalmak, és félelmek az anyatejjel kapcsolatosan.

View details Az újszülött első igazolványai és adminisztrációs teendők
Cikk
szuletesi_anyakonyvi_kivonat_taj_kartya

Az újszülött első igazolványai és adminisztrációs teendők

A szülőknek gyermekük születésekor van némi adminisztrációs teendőjük, legyen szó az első hivatalos okmányokról vagy a különféle támogatásokról.

View details Az egy hónapos baba fejlődése
Cikk
1-honapos-baba

Az egy hónapos baba fejlődése

Még csak néhány hét telt el a születése óta, de már biztosan felismeri a szülei hangját.

View details Csecsemőbetegségek: 10 gyakori állapot - és hogyan segíthetünk
Cikk
Csecsemőbetegségek: 10 gyakori állapot

Csecsemőbetegségek: 10 gyakori állapot - és hogyan segíthetünk

Kíváncsi vagy, hogyan lehet megelőzni a refluxot csecsemőknél, vagy mi a baba normál testhőmérséklete?

View details Az új babás életem
Cikk
Az új babás életem

Az új babás életem

Ha valaki azt mondja, hogy ellágyulok, amikor apa leszek, nem hittem volna el… És még, ha az elején egy kissé bizonytalan is voltam, rengeteg dolgot megteszek a babámért.

View details Íme, a negyedik trimeszter!
Cikk
Gyermekagy negyedik trimeszter

Íme, a negyedik trimeszter!

Negyedik trimeszter – gyakran emlegetik így a szülés utáni három hónapot, amely a gyermek és az édesanya életében is igen nagy változásokat hoz.

 

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat