Tudnivalók az újszülött szoptatása alatti étrendről

Az újszülött szoptatása alatti étrendről

0-4 hónap
Cikk
Okt. 3, 2020

Mit lehet, mit mérsékelj és mi tilos az újszülött szoptatása során? Mikre érdemes odafigyelned? Segítünk!

Életmódod és táplálkozásod nagyban befolyásolja a tejed termelődését és összetevőit. Ha valamilyen szempontból hiányosan táplálkozol, úgy szervezeted a raktározott készleteit kezdi mozgósítani és felhasználni, hogy a tej tápanyag-összetétele megfelelő maradjon. Ez könnyen hátrányos is lehet, hiszen egyrészt nem biztos, hogy a készleteid elegendők kisbabád igényeinek kielégítésére, másrészt ezen készletekben - a hasznos tápanyagok mellett - felhalmozódhatnak olyan zsírban oldódó vegyületek (nehézfémek, növényvédő szerek, vegyszerek stb.), amelyek gyermeked szervezetébe kerülve káros hatást fejthetnek ki. Ugyanez a folyamat játszódna le akkor is, ha az újszülött szoptatása mellett fogyókúrába kezdenél, ezért ezt semmiképp nem javasoljuk! Egész életedben fogyózhatsz még, élvezd egy kicsit, hogy most nem kell!

Energia- és tápanyagszükséglet az újszülött szoptatása során

Az étrendedet az egészséges táplálkozás alapelvei szerint kell összeállítani. Naponta négy-öt alkalommal, változatos és kiegyensúlyozott étkezésre van szükséged. A termelődő anyatej mennyisége átlagosan 850 ml, ennyi anyatej elválasztásához kb. 700–750 kalóriaplusz energiára van szükséged. Ha figyelembe vesszük a terhesség alatti esetleges súlygyarapodás mértékét is, akkor a terhesség előttinél csak 500–600 kalóriával ajánlott többet enned.

Néhány vitamin és ásványi anyag szükséglete akár 40–50%-kal megnövekedhet a szoptatás alatt. Idetartozik az A-, D-, B2-, B6- és C-vitamin, a folsav, a kalcium, a foszfor, a magnézium, a jód és a cink. Ha tudatosan táplálkozol, akkor könnyen találni fogsz olyan élelmiszereket, amelyekben a fentiek megtalálhatók. 

Étrend, és ami mögötte van… 

Az újszülött szoptatása alatti étrended bázisát a teljes őrlésű gabonafélék, a zöldség- és főzelékfélék és a gyümölcsök alkossák. Ez természetesen kiegészül sovány hússal, húskészítménnyel, hallal, tejjel és tejtermékekkel. Kisbabád pocakjának érzékenysége is befolyással lehet arra, hogy mit ehetsz. Nézzük végig a lehetőségeidet!

Nem kell száműzni a kenyeret az életünkből, csak nem mindegy, hogy milyen szénhidrátokat viszünk be. Kerülni kell a finomított pékárukat (fehér lisztből készült péksüteményeket, kenyeret). Fogyasszunk inkább teljes kiőrlésű lisztből készült gabonaféléket!

Gyümölcsök közül nagy a választék: alma, banán, cseresznye, görögdinnye, szilva, szőlő, őszibarack és kajszibarack mind jó döntés! Az eper, a málna, a szamóca, a citrom, a narancs és a mandarin fogyasztását kevésbé ajánljuk. Ennek az az oka, hogy a citrusfélék megváltoztathatják az anyatej ízét, a kisbabák egy része ezért idegenkedhet tőle, az eper, a málna vagy a szamóca pedig nagy mennyiségben allergiás bőrreakciót válthatnak ki a babánál. Azt tanácsoljuk, hogy az újszülött szoptatása során kis mennyiségben egyél ezekből a gyümölcsökből és ezt követően figyeld meg, hogy kisbabád ugyanolyan mértékben fogadja-e el az anyatejet, mint előtte, valamint nem jelenik-e meg rajta bőrtünet. Ha nem tapasztalsz változást, akkor fogyaszd őket egészséggel.

Zöldségeket rendszeresen, naponta többször iktass be az étrendedbe! A sárgarépa, uborka, zöldpaprika, fejes saláta, paraj, padlizsán, cukkini, tök és a burgonya is remek választás. Kerülendők, illetve mérséklendők közé tartoznak a kelkáposzta, fejes káposzta, karfiol, karalábé, sóska, paradicsom, fokhagyma, kukorica, bab, lencse és a zöldborsó. Puffasztó hatásuk miatt - főleg az első három hónapban az újszülött szoptatása során -hasfájást okozhatnak a kisbabának.  A sóska, fokhagyma és a paradicsom erős aromaanyagai átjuthatnak az anyatejbe, megváltoztatva ezzel az ízét, így ezen zöldségek tekintetében is javasoljuk az óvatos előkóstoltatást.

Fehérjefogyasztás szempontjából a zsírszegényebb húsok közül a csirke-, pulyka-, és a sovány sertés- és marhahúst ajánljuk. A kiegyensúlyozott táplálkozásban nagy szerepe van a halaknak is. A kis zsírtartalmú tengeri halak közül a tőkehal, a hekk és a lepényhal, míg az édesvízi halak közül az amur, a fehér busa és a süllő is jó választás. 

A tej és a tejtermékek a leggazdagabb kalciumforrások, hiszen már fél liter tej fedezi napi kalciumszükségleted 70–75%-át.  Ezért igyál és egyél sok zsírszegény tejet, túrót, kefirt, joghurtot és közömbös illatú sajtokat. A tojás is kitűnő fehérjeforrás, ám sárgájának nagy a koleszterintartalma. Sajnos sok kisbaba érzékeny az állati eredetű fehérjékre, amelyek az anyatejen keresztül jutnak át a szervezetükbe – emiatt itt is légy elővigyázatos és figyeld gyermeked reakcióját!

A mértéktartó fűszerezés is fontos ilyenkor, mivel a markáns ízű, nagy illóolaj-tartalmú fűszernövények anyatejbe kerülésük esetén problémát okozhatnak. Ilyen például a hagyma, fokhagyma, fahéj, bors, borsmenta, zsálya és az erős fűszerpaprika.

A folyadékfogyasztás az újszülött szoptatása alatt is különösen fontos! A legalkalmasabb és a legjobb folyadékbevitel szempontjából a víz, a szénsavmentes ásványvíz, a tejtermelést segítő, illetve a világosra főzött teák. A savanyú gyümölcslevek és a szénsavas ásványvizek gátlóan hatnak az anyatej termelődésére, ezért ezek fogyasztását próbáld lecsökkenteni ebben az időszakban.

A feketekávé, a koffeintartalmú üdítőitalok és az erős teák hatóanyagai az anyai vérkeringésből átjutnak az anyatejbe, ami a csecsemőt serkenti, élénkíti. Ez alvás- és magatartászavarokhoz is vezethet nála, úgyhogy légy résen!
Mondanunk sem kell, hogy az alkoholt tartalmazó italok fogyasztása tilos az újszülött szoptatása során. Az anyatejen keresztül az alkohol koncentráltan átjut a babád szervezetébe, így az ő májának méregtelenítenie kell még a kis mennyiségű alkoholt is. Tartsd szem előtt, hogy ha valaki alkohollal kínál, az lényegében olyan, mintha a babádat kínálná meg alkohollal.

Javasolt ételkészítési eljárások
Az ételeket kíméletes konyhatechnológiai eljárásokkal készítsd el. Főzz, párolj, süss teflonedényben, hőálló agyag- vagy üvegedényben, kontaktgrillben, alufóliában, sütőzacskóban és mikrohullámú sütőben!  A sütéshez növényi olajat használj!

Vegetarianizmus szoptatás alatt
Az újszülött szoptatása során a szigorú vegán étrendet semmiképpen sem javasoljuk. A gondosan, kellő változatossággal, szakszerűen összeállított vegetáriánus étrend többnyire fedezni tudja a szoptatás ideje alatt az energia- és tápanyagszükségletet, de ebben az esetben is mindenképpen célszerű szakember – dietetikus – segítségét kérned kisbabád egészséges fejlődése érdekében. 

Bár sok ajánlást próbáltunk összegyűjteni neked a táplálkozással kapcsolatban, de mivel minden kisbaba más és más, ezért a legfontosabb tanácsot a végére tartogattuk: figyelj a babád jelzéseire, ő a legjobb tanácsadód.

Kapcsolódó cikkek

View details A szülés utáni "arany óra"
Cikk
A szülés utáni arany óra

A szülés utáni "arany óra"

A szülés utáni első pár óra valóban "arany óra" a baba és az anya számára is, hiszen ezekben az első pillanatokban érezheti először a kisbaba édesanyja megnyugtató közelségét.

View details Az egy hónapos baba fejlődése
Cikk
1-honapos-baba

Az egy hónapos baba fejlődése

Még csak néhány hét telt el a születése óta, de már biztosan felismeri a szülei hangját.

View details Probiotikumok és az antibiotikumok által kiváltott hasmenés
Cikk
Probiotikumok és az antibiotikumok által kiváltott hasmenés

Probiotikumok és az antibiotikumok által kiváltott hasmenés

Az antibiotikumok elpusztítják a betegségeket okozó baktériumokat, de a bélflóránk részeként velünk élő azon baktériumokat is , amelyek jelenléte részünkre számos előnnyel jár.

View details Az új babás életem
Cikk
Az új babás életem

Az új babás életem

Ha valaki azt mondja, hogy ellágyulok, amikor apa leszek, nem hittem volna el… És még, ha az elején egy kissé bizonytalan is voltam, rengeteg dolgot megteszek a babámért.

View details Hol aludjon a baba?
Cikk
egyutt-kulon-alvas-babaval

Hol aludjon a baba?

Mi a jó a babának: ha a szülői ágyban, vagy a szüleivel egy szobában, de külön fekhelyen, esetleg egy másik helyiségben alszik? Lássuk pro és kontra!

View details Miért sír a baba ha leteszem?
Cikk
Miért sír a baba, ha leteszem?

Miért sír a baba ha leteszem?

A születésekor nagyon örültem, amikor felsírt a babám, de a kórházból hazatérve gyakran érzem magam tanácstalannak és tehetetlennek, ha „szomorú”.

View details A fehérje és a kisbaba
Cikk
A kisbaba fejlődése során a fehérjék kiemelkedően fontos tápanyagok, de nem mindegy, hogy milyet és mennyit fogyaszt

A fehérje és a kisbaba

A kisbaba fejlődése során a fehérjék kiemelkedően fontos tápanyagok, de nem mindegy, hogy milyet és mennyit fogyaszt – segítünk eligazodni az információk rengetegében.

View details A baba bélflórájának támogatása császármetszéssel születés esetén
Cikk
A baba bélflórájának támogatása császármetszéssel születés esetén

A baba bélflórájának támogatása császármetszéssel születés esetén

A császármetszés nemcsak a nő testére, hanem a baba szervezetére is hatással van, különösen a csecsemő mikrobiom alakulását tekintve. 

View details Aminek ki kell jönnie: büfiztetés technika
Cikk
Aminek ki kell jönnie: büfiztetés technika

Aminek ki kell jönnie: büfiztetés technika

A helyes baba büfiztetés nem bonyolult dolog, de a babának nagyon fontos. A lenyelt levegő hasfájást okozhat, de van néhány hasznos tippünk ennek elkerülésére is!

View details Ikrekkel az élet sokszorosan jó!
Cikk
"ikrekkel-az-elet"

Ikrekkel az élet sokszorosan jó!

Kilenc hónap alatt kiolvastál mindent, meghallgattál rengeteg tanácsot és most elérkezett az idő, hogy az elméletet felváltsa a gyakorlat. Ebben szeretnénk egy kicsit a segítségedre lenni!

View details A két hónapos baba fejlődése
Cikk
2 hónapos baba fejlődése

A két hónapos baba fejlődése

Már felismeri édesanyja arcát és a gyakran hallott dalokat, mondókákat is. Dalolj neki bátran, örülni fog, és mosolyog ha felismeri a gyakran hallott dallamokat!

View details Mi tekinthető székrekedésnek gyermekeknél, és hogyan kezelhető?
Cikk
Székrekedés gyermekeknél

Mi tekinthető székrekedésnek gyermekeknél, és hogyan kezelhető?

A székrekedés a székletürítés nehézségeként határozható meg.

View details Babahordozás: kendő vagy kenguru?
Cikk
Babahordozás - Kendő vagy kenguru?

Babahordozás: kendő vagy kenguru?

Eltérnek a vélemények arról, hogy a hordozás mely formája a legjobb a baba és a mama számára. 

View details Az anyatej a legtökéletesebb táplálék
Cikk
Az anyatej a legtökéletesebb táplálék

Az anyatej a legtökéletesebb táplálék

Az anyatej egy szuperintelligens, optimális táplálék az újszülöttek számára. A baba igényeinek megfelelően az anyatej összetétele folyamatosan változik.

View details A fehérje szerepe az allergia megelőzésében csecsemőkorban
Cikk
A fehérje szerepe az allergia megelőzésében csecsemőkorban

A fehérje szerepe az allergia megelőzésében csecsemőkorban

Mindannyian tudjuk, hogy az allergia lassan népbetegségnek számít. De lehet tenni valamit azért, hogy megóvd a babádat a későbbi allergiaveszélytől?

View details Fogamzásgátlás szülés után
Cikk
fogamzasgatlas-szules-utan

Fogamzásgátlás szülés után

Hagyományos megoldások, tabletták, hüvelyben ható kapszulák, krémek, kúpok, de akár méhbe helyezett eszközök is segíthetnek a szülés utáni fogamzásgátlásban.

View details Babák és nagyszüleik: egy különleges kapcsolat
Cikk
Babák és nagyszüleik: egy különleges kapcsolat

Babák és nagyszüleik: egy különleges kapcsolat

A szülőkhöz hasonlóan a nagymama és a nagypapa is fontos értékeket és rengeteg szeretetet ad át az unokának.

View details Cumisüveg: okosan válassz!
Cikk
Cumisüveg

Cumisüveg: okosan válassz!

A manapság elérhető cumisüvegek széles választéka és különböző típusai kérdéseket vethetnek fel az édesanyákban. Összefoglalónkban ebben segítünk eligazodni!

View details A nyilvános helyen történő szoptatásról
Cikk
szoptatas-nyilvanos-helyen

A nyilvános helyen történő szoptatásról

Cikkünkben újdonsült anyukáknak szeretnénk segítséget nyújtani néhány hasznos tanáccsal a nyilvános helyen történő szoptatással kapcsolatban. 

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat