A szülés utáni arany óra

A szülés utáni "arany óra"

0-4 hónap
Cikk
Dec. 8, 2020

A szülés utáni első pár óra valóban "arany óra" a baba és az anya számára is, hiszen ezekben az első pillanatokban érezheti először a kisbaba édesanyja megnyugtató közelségét.

Az arany óra fontos a szerepe az anya-baba kapcsolatban

 

Az „arany óra” a gyermek és az édesanya számára is különösen fontos. Az első találkozás során tovább erősödik a már az anyaméhben fejlődő gyermek és édesanyja közötti, semmihez sem hasonlítható, különleges kapcsolat. Tudta-e például azt, hogy szülés közben az anya és a gyermek testében is olyan hormonok szabadulnak fel, amelyek éberré teszik mindkettőjüket, így segítve az egymásra hangolódást, a kötődést? Ekkor érintkezik először a baba és mama bőre egymással, valamint a születéssel járó stressz után a kicsi a kilenc hónapon át hallott anyai szívdobogás megnyugtató hangjait hallva pihenhet édesanyja mellkasán. 

 

Ösztönösen kúszik az anya melléhez a baba

Az anyával töltött zavartalan órákban történik meg az emlő feltérképezésnek is nevezett természetes folyamat, amelyet az 1980-as években svéd kutatók figyeltek meg először. Rájöttek, hogy az újszülöttnek nincs szüksége arra, hogy mellre helyezzék, hiszen született ösztönei segítenek neki a mellbimbó megtalálásában. Ha hagyják őt az édesanyja hasán, ösztönösen „elindul” a mellek felé. A tájékozódásban egyébként a kicsit az ízlelése és szaglása is segíti, hiszen a bimbóudvaron lévő mirigyek illata hasonlít a magzatvízéhez. Noha a baba ekkor még csak kis távolságra lát el, a céltáblaként szolgáló mellbimbó és az azt körülvevő udvar sötét árnyalata segíti őt a feltérképezésben. 

 

Mi történik az aranyórában?

Az „arany óra” azzal kezdődik, hogy az újszülöttet betakarva a mama hasára helyezik. A születésekor síró csecsemő ekkor megnyugszik, az anya testéhez simulva pihen, majd néhány perc múlva mozgolódni kezd: finoman jár a lába, emelgetni kezdi a fejét, nyitogatja a szemét. Ezt egy újabb rövid pihenő követi, majd ismét egyre aktívabb lesz. Az öklét szopogatja, öltögeti a nyelvét, nézi az édesanyját, és egyre határozottabbá, célirányosabbá válik a mozgása. Általában a születést követő egy órán belül már képes arra, hogy elérje az anyja mellét, amit masszírozni és nyalogatni, majd szopni kezd. Ezek az ingerek serkentik az anya oxytocin termelését így elősegítve a tejáramlást. A különleges találkozás végén általában a baba – és nem ritkán az anya is – elalszik.

 

Tipp:

A szülés előtt álló kismamák bátran tájékozódjanak a szülés helyszínéül kiválasztott kórházban arról, hogy van-e lehetőségük az arany órára. Fontos leszögezni: téves azt gondolni, hogy azoknak a kismamáknak, akiknek nincs lehetőségük az arany órára, nem lehet meghitt, harmonikus a kapcsolata a gyermekével!

 

Hallottad-e?

  • Az újszülött első szopásának egyes szakemberek szerint óriási a jelentősége a szopási technika kialakulásában; úgy vallják ugyanis, hogyha a baba az anya mellkasán kúszva, egyedül jut el a mellbimbóig, nagyobb eséllyel fog „helyesen” szopni. Ennek köszönhetően pedig elkerülhető a fájdalmas szoptatás.
  • A baba-mama bőrkontaktusnak köszönhetően az újszülöttek jobban tudják szabályozni a hőmérsékletüket és a légzésüket, sőt, a bőr bőrrel való érintkezése az alacsony vércukorszint kockázatát is csökkentheti, amelyet a szoptatással hoznak összefüggésbe. 
  • A születés során a kicsik édesanyjuk testével találkozva ismerik meg a jó és a rossz baktériumokat, amelyek felkészítik a szervezetüket a védekezésre. A bőrrel való érintkezés és az "arany óra", illetve a korai szoptatás még azoknak a babáknak is segíthet immunrendszerük erősödésében, akik születésük során nem találkozhattak az anyjuk szülőcsatornájában lévő baktériumokkal, mert például teljesen steril körülmények között, császármetszéssel jöttek világra.

 

 

Kapcsolódó cikkek

View details Az Egészségügyi Világszervezet állásfoglalása az anyatejes táplálásról
Cikk
image

Az Egészségügyi Világszervezet állásfoglalása az anyatejes táplálásról

A Nestlé – a WHO javaslatával teljes egyetértésben – támogatja a kizárólagos szoptatás fenntartását a baba 6 hónapos koráig, illetve a hozzátáplálás megkezdését a szoptatás fenntartása mellett,

View details Elkészülni... vigyázz... kész... szoptatás!
Cikk
Felkészülés a szoptatásra

Elkészülni... vigyázz... kész... szoptatás!

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, mekkora jelentősége van az anyatejnek a csecsemő (és az anya) számára –a terhesség a tökéletes időszak, hogy megkezdd a szoptatásra való felkészülést.

View details Ilyen az első napja az újszülöttnek a kórházban
Cikk
Ilyen az újszülött első napja a kórházban

Ilyen az első napja az újszülöttnek a kórházban

Nincs annál szebb pillanat a világon, mint amikor kilenc hónap után a kismama végre karjában tarthatja a gyermekét. Általában így telik majd az első napotok!
 

View details Szoptatás előnyei - Neked
Cikk
Szoptatás előnyei - Neked

Szoptatás előnyei - Neked

Mindenki tudja, hogy a szoptatásnál nincs jobb a babának. Mi viszont egyből 10 érvet is tudunk mondani arra, hogy a szoptatás neked is jót tesz!

View details Nem lesz elég az anyatejem?!
Cikk
Lesz elég tejem?

Nem lesz elég az anyatejem?!

"Nem lesz elég az anyatejem!" A szülés előtti kérdések sorában biztosan toplistásak a szoptatásra vonatkozó aggodalmak, és félelmek az anyatejjel kapcsolatosan.

View details Intimhigiénia babáknál
Cikk
"mi-tortenik-a-pelenka-alatt

Intimhigiénia babáknál

A pelenka alatti területek ápolása fontos része a csecsemőgondozásnak, és bár a dolog nem olyan bonyolult, nem árt tisztába tenni a részleteket.

View details A fehérje és a baba
Cikk
A fehérje és a baba

A fehérje és a baba

A babák fejlődésében a fehérjék kiemelkedően fontos tápanyagok, de nem mindegy, hogy milyet és mennyit fogyasztanak – segítünk eligazodni az információk rengetegében.

View details Az anyatej egyedi összetevője: az oligoszacharid
Cikk
image

Az anyatej egyedi összetevője: az oligoszacharid

Az anyatej egyedi összetételéről már nálunk is olvashattál. Ma már tudományosan igazolt tény, hogy az élet első hat hónapjában az anyatej a legmegfelelőbb táplálék a kisbabák számára.

View details Csecsemőbetegségek: 10 gyakori állapot - és hogyan segíthetünk
Cikk
Csecsemőbetegségek: 10 gyakori állapot

Csecsemőbetegségek: 10 gyakori állapot - és hogyan segíthetünk

Kíváncsi vagy, hogyan lehet megelőzni a refluxot csecsemőknél, vagy mi a baba normál testhőmérséklete?

View details Apa vagyok és szomorú
Cikk
Apa vagyok és szomorú

Apa vagyok és szomorú

Megszületett a kisbabánk, néhány nap kórház után végre otthon vagyunk. Ám ahelyett, hogy örülnénk, a feleségem mindenen kiborul és sír. És ami azt illeti, én sem vagyok valami vidám.

View details Íme, a negyedik trimeszter!
Cikk
Gyermekagy negyedik trimeszter

Íme, a negyedik trimeszter!

Negyedik trimeszter – gyakran emlegetik így a szülés utáni három hónapot, amely a gyermek és az édesanya életében is igen nagy változásokat hoz.

 

View details Amit a fejésről tudni érdemes
Cikk
Amit a fejésről tudni érdemes

Amit a fejésről tudni érdemes

Számos oka lehet annak, hogy nem tudod a melledből táplálni a gyermeked, de szeretnéd, ha anyatejet kapna. Cikkünkben elolvashatod, hogyan tudnád lefejni és tárolni az anyatejet!

View details A pelenkaválasztás dilemmája
Cikk
Az egyik leggyakoribb tevékenység kisbabás életedben a baba pelenkázás lesz, ezért érdemes végig gondolnod a lehetőségeidet.

A pelenkaválasztás dilemmája

Eldobható, mosható vagy esetleg valamilyen harmadik, alternatív megoldást fontolgatsz kisbabád tisztába tételére? Van miből választani, mi pedig szívesen segítünk eligazodni közöttük.

View details A fehérje mennyisége és az anyatej minősége
Cikk
A fehérje mennyisége és az anyatej minősége

A fehérje mennyisége és az anyatej minősége

Mivel a babának a növekedéshez és fejlődéshez korszakonként más és más összetételű táplálékra van szüksége, az anyatej mindig az aktuális igényekhez igazodik.

View details A négy hónapos baba fejlődése
Cikk
negy-honapos-baba-fejlodes

A négy hónapos baba fejlődése

A babák fejlődése során négy hónapos korban a gyermek számára gyakorlatilag kinyílik a világ.

View details Az újszülött első igazolványai és adminisztrációs teendők
Cikk
szuletesi_anyakonyvi_kivonat_taj_kartya

Az újszülött első igazolványai és adminisztrációs teendők

A szülőknek gyermekük születésekor van némi adminisztrációs teendőjük, legyen szó az első hivatalos okmányokról vagy a különféle támogatásokról.

View details Az egy hónapos baba fejlődése
Cikk
1-honapos-baba

Az egy hónapos baba fejlődése

Még csak néhány hét telt el a születése óta, de már biztosan felismeri a szülei hangját.

View details Probiotikumok és az antibiotikumok által kiváltott hasmenés
Cikk
Probiotikumok és az antibiotikumok által kiváltott hasmenés

Probiotikumok és az antibiotikumok által kiváltott hasmenés

Az antibiotikumok elpusztítják a betegségeket okozó baktériumokat, de a bélflóránk részeként velünk élő azon baktériumokat is , amelyek jelenléte részünkre számos előnnyel jár.

View details Az új babás életem
Cikk
Az új babás életem

Az új babás életem

Ha valaki azt mondja, hogy ellágyulok, amikor apa leszek, nem hittem volna el… És még, ha az elején egy kissé bizonytalan is voltam, rengeteg dolgot megteszek a babámért.

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat