Babahordozás - Kendő vagy kenguru?

Babahordozás: kendő vagy kenguru?

0-4 hónap
Cikk
Szep. 29, 2020

Eltérnek a vélemények arról, hogy a hordozás mely formája a legjobb a baba és a mama számára. 

Babahordozás: babahordozó kendő vagy kenguru? Mit válasszunk?

 

Már a baba születése előtt is sokakat foglalkoztat a hordozás téma, ráadásul manapság már annyi lehetőség van a kicsi „hurcolására”, hogy bizony komoly dilemmát okozhat, melyiket is válasszuk. Összeállításunkban bemutatjuk a legnépszerűbbeket.

 

Ezért nem ajánlják a kengurut

Kenguru vagy hordozókendő – e két babahordozási eszköz bizony nem ugyanaz. Bár mindkét kellék ugyanazt a célt szolgálja, mégis egy „hagyományos” kenguru aligha felel meg az ortopédiai követelményeknek. A kenguruban a kicsi csupán egy keskeny anyagrészen ül, egy helyes hordozó viszont az egyik térdhajlattól a másikig támasztja alá a baba combját és fenekét. Miután a kenguru nem alkalmas arra, hogy a baba megfelelő terpeszszélességben és helyes alátámasztásban helyezkedjen el benne, ennek használatát nem is ajánlják a szakemberek. Ráadásul az is előfordul, hogy a gyermek kifelé, vagyis az anyukának háttal van a kenguruban, mondván, hadd nézelődjön. Ez nemcsak, hogy nem támogatja megfelelően a baba ortopédiai fejlődését, nincs lehetősége arra sem, hogy a külvilág még számára oly ijesztő ingerei elől elbújjon.

 

A testkontaktus jelentősége

Szakértők szerint a hordozásnak a gyermek lelki fejlődésében is kiemelkedő a szerepe. A hordozókendő használatát többek között olyan neves szakemberek is ajánlották, mint Dr. Ranschburg Jenő pszichológus, aki szerint a gyermek szervezetét szeretethormonok árasztják el, amikor az édesanyja melegét érzi. Az anya közelségének köszönhetően a kicsi nem szorong, sokkal inkább magabiztosabban és kíváncsian fordul a még ismeretlen világ felé. A manapság egyre gyakrabban hallott gyermeknevelési irányzat, a kötődő nevelés szerint a testközelség, a baba szeretgetése és ölelése éppolyan fontos, mint a gyermek táplálása.

 

Milyen hordozót válasszunk?

Szerencsére ma már mindenki megtalálhatja a maga és a gyermeke számára legmegfelelőbb babahordozót.

  • Az újszülöttek hordozásához kiválóan alkalmas a rugalmas kendő. Egyesek úgy vélik, hogy éppen előnyében rejlik a hátránya, vagyis pont a rugalmassága miatt nehezebb a megkötése. Ugyan a legtöbb használati utasításban azt olvashatjuk, hogy 7-9 kilóig ajánlott e kendő használata, ám már az 5-6 kilogrammos babákat sem támasztja megfelelően, a súlyuk miatt ugyanis lazulhat a kötés. A rugalmas kendő elöl hordozásra alkalmas.
  • Szövött kendőben az anya ugyanúgy hordozhatja újszülöttjét, mint akár 4 éves kisgyermekét. A szövött kendőben a kicsi kerülhet előre, csípőre és hátra is. E hordozó használatának egyetlen nehézsége a megkötés lehet, de ennek megtanulásában ma már szakemberek segítségét is kérhetjük.
  • Gyakorlatilag a szövöttnek az egyik változata a karikás kendő, amelynek a karikás megoldásnak köszönhetően egyszerűbb a megkötése, ráadásul bármikor állítható is. Elöl- és háton hordozásra is alkalmas, de „fő profilja” a csípőhordozás.
  • Léteznek csatos hordozók is, amelyek már nem kendők, állítható pántjaikkal és csatjaikkal sokkal inkább hátizsákra emlékeztetnek. Noha némelyik gyártó ajánlja is, újszülött gyermek hordozására nem igazán alkalmas, hiszen nem tudja úgy körbeölelni a babát, mint egy kendő. Elöl és hátul is hordozhatunk benne.

Az igen népszerű mei tai ugyan elöl hordozásra is alkalmas, mégis kényelmesebb vele a háton hordozás. Ez gyakorlatilag nem más, mint egy nagy teherbírású anyagból készült téglalap, amely négy sarkánál egy-egy pánt található. E hordozó felhelyezése roppant egyszerű, hiszen a felső pántokat csak a vállunkra, az alsókat pedig a derekunkra kell kötnünk.

 

Íme, a hordozás fontos szabályai!

  • A kicsi gerince, feje, háta, csípője legyen megfelelően alátámasztva!
  • Figyeljünk a hordozott baba helyes lábtartására!
  • Ha elöl hordozunk, sose tegyük nekünk háttal a babát a hordozóba!

Fontos, hogy a szülő is komfortosan érezze magát gyermeke hordozása közben, így a 7 kilónál nehezebb babát az anya már ne előre, hanem inkább a hátára vagy a csípőjére tegye! Érdemes szem előtt tartani azt is, hogy miután a csípőhordozás féloldalas terhelést ad, érdemes váltogatni, mikor melyik oldalra kerüljön a kicsi.

 

 

Autózás babával                          

Ma már nem ritka, hogy az autós hordozó egyben a babakocsiszett egyik eleme, amit az utazáshoz csak le kell venni a babakocsi vázáról, majd becsatolni az autóba. Ez ugyan biztonságosnak mondható eszköz, viszont a szakemberek azt tanácsolják, hogy maximum háromnegyed órát legyen ebben a csemete, miután a félig ülő helyzet megterheli a gerincét, pláne akkor, ha még egyébként magától nem ül. Tehát, ha hosszabb útra indulunk, az utazási időbe feltétlenül kalkuláljuk be a 10-15 perces pihenőket is, amely során a babát kivesszük. Az autós hordozóban egyébként a csemete az anyósülésen is utazhat, de ekkor két szempontra is figyelnünk kell: az egyik, hogy menetiránynak háttal kössük be, és ha van légzsák azon az oldalon, az utazás előtt mindenképpen kapcsoljuk ki! A később használatos autósülés kiválasztásakor többek között már olyan szempontokat is mérlegelnünk kell, hogy mennyi idős, milyen magas és hány kiló a gyermek.

Kapcsolódó cikkek

View details Fogamzásgátlás szülés után
Cikk
fogamzasgatlas-szules-utan

Fogamzásgátlás szülés után

Hagyományos megoldások, tabletták, hüvelyben ható kapszulák, krémek, kúpok, de akár méhbe helyezett eszközök is segíthetnek a szülés utáni fogamzásgátlásban.

View details Babák és nagyszüleik: egy különleges kapcsolat
Cikk
Babák és nagyszüleik: egy különleges kapcsolat

Babák és nagyszüleik: egy különleges kapcsolat

A szülőkhöz hasonlóan a nagymama és a nagypapa is fontos értékeket és rengeteg szeretetet ad át az unokának.

View details Cumisüveg: okosan válassz!
Cikk
Cumisüveg

Cumisüveg: okosan válassz!

A manapság elérhető cumisüvegek széles választéka és különböző típusai kérdéseket vethetnek fel az édesanyákban. Összefoglalónkban ebben segítünk eligazodni!

View details A nyilvános helyen történő szoptatásról
Cikk
szoptatas-nyilvanos-helyen

A nyilvános helyen történő szoptatásról

Cikkünkben újdonsült anyukáknak szeretnénk segítséget nyújtani néhány hasznos tanáccsal a nyilvános helyen történő szoptatással kapcsolatban. 

View details Akut hasmenés csecsemőknél és gyermekeknél: okok és kezelés
Cikk
Akut hasmenés

Akut hasmenés csecsemőknél és gyermekeknél: okok és kezelés

A hasmenés gyakran jelentkezhet a gyermekeknél.

View details Első séta a szabadban
Cikk
"elso-seta-szabadban"

Első séta a szabadban

Először léptek ki az otthon biztonságos melegéből babáddal, vár benneteket a nagyvilág! De mikor és hogyan induljatok? Mire kell feltétlenül figyelned?

View details Értem a kisbabám nyelvét!
Cikk
Értem a kisbabám nyelvét!

Értem a kisbabám nyelvét!

A babád „beszédét” egyedül te értheted igazán. De az sosem egyértelmű, éhes-e még vagy tele a pocak? Böngészd át útmutatónkat, és minden világos lesz!

View details Fehérjebevitel és a csecsemő egészséges súlya
Cikk
Fehérjebevitel és a csecsemő egészséges súlya

Fehérjebevitel és a csecsemő egészséges súlya

Kutatások bizonyítják, hogy a nem megfelelő minőségű és mennyiségű fehérjebevitel elhízáshoz vezethet. Hogyan lehet csökkenteni ezt a kockázatot?

View details A csecsemő agyának egészséges fejlődéséért
Cikk
A csecsemő fejlődése során az agy egészen csodálatos változásokon megy keresztül.

A csecsemő agyának egészséges fejlődéséért

A csecsemő agyának fejlődése egészen fantasztikus tempóban történik. Tudod, hogy erre a különleges folyamatra milyen tényezők vannak hatással?

View details Újszülött-higiénia
Cikk
Így lesz tiszta a babád

Újszülött-higiénia

Néhány hasznos tanácsunkkal szeretnénk segíteni Neked az újszülött kisbabád higiéniája kapcsán, hogy megtaláld az egészséges határt a túlzott tisztaság és a túlzott természetesség közt.

View details Nyugtalanul alszik a baba éjjel - mi lehet az oka?
Cikk
Összegyűjtöttünk néhány hasznos tanácsot, amik segíthetnek, ha nyugtalanul alszik a baba.

Nyugtalanul alszik a baba éjjel - mi lehet az oka?

Mikor fogja átaludni az éjszakát? Honnan tudom, hogy fázik a baba? Mit tehetek azért, hogy jól aludjon a gyermekem? 

View details A három hónapos baba fejlődése
Cikk
harom-honapos-baba-fejlodese

A három hónapos baba fejlődése

A mozdulatai tudatosabbá válnak, és egyre kíváncsibban tekint a környezetére. A napról napra cseperedő gyermek egyre magabiztosabban tartja a fejét.

View details Szoptatás - Csupa jó a kisbabádnak
Cikk
A szoptatás témakörében előforduló kérdések

Szoptatás - Csupa jó a kisbabádnak

A szoptatásról és az anyatej fontosságáról biztosan sokat hallasz, ám arról, hogy pontosan miért is olyan jó kisbabádnak a szoptatás, kevesebbet lehetett tudni, egészen mostanáig!

View details Az újszülött szoptatása alatti étrendről
Cikk
Tudnivalók az újszülött szoptatása alatti étrendről

Az újszülött szoptatása alatti étrendről

Mit lehet, mit mérsékelj és mi tilos az újszülött szoptatása során? Mikre érdemes odafigyelned? Segítünk!

View details Találd meg a megfelelő pozíciót!
Cikk
Találd meg a megfelelő pozíciót!

Találd meg a megfelelő pozíciót!

A szoptatás sikere azon is múlik, hogy megtalálod-e a kényelmes helyzetet mindkettőtök számára –  és persze a helyes technika is sokat számít.

View details Milyen lehet szülés után a test?
Cikk
anya-teste-szules-utan

Milyen lehet szülés után a test?

A szülés utáni pluszkilókra, a megereszkedett hasra és az esetleges vizelettartási nehézségekre is van gyógyír.

View details Babamasszázs kisokos szülőknek
Cikk
Babamasszázs kisokos szülőknek

Babamasszázs kisokos szülőknek

Úgy tartják, hogy a masszírozás megnyugtatja, ellazítja a babákat, segíti a velük való kommunikációt és támogatja a kicsi fejlődését. De melyek az alapvető szabályok? 

View details A fehérje szerepe a baba növekedésében és fejlődésében
Cikk
A fehérje szerepe a baba növekedésében és fejlődésében

A fehérje szerepe a baba növekedésében és fejlődésében

A fehérjék nemcsak a babád fejlődésében és növekedésében játszanak kulcsfontosságú szerepet: fogyasztásuk kihat a felnőttkori egészségre is. 

View details Miért hasfájós a baba?
Cikk
Mitől fájhat a baba hasa?

Miért hasfájós a baba?

Hasfájós a babád, de fogalmad sincs arról, mi állhat a hátterében? És azt sem tudod, hogy hogyan segíthetnél neki?

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat