A fehérje mennyisége és az anyatej minősége
Mivel a babának a növekedéshez és fejlődéshez korszakonként más és más összetételű táplálékra van szüksége, az anyatej mindig az aktuális igényekhez igazodik.
Kulcs a fejlődéshez: az anyatej fehérjetartalma
Az anyatejben lévő fehérjék érdemeiről ennél sokkal többet tudnánk írni, de nézzük a legfontosabbakat:
- összetételük és mennyiségük az első néhány hónap során alakul ki, egészen pontosan a babád igényeihez igazodva - ezért ha szoptatsz, nem fordulhat elő, hogy alul- vagy túltáplálnád a kicsit
- gyengéden edzik az immunrendszert, köszönhetően rendkívül alacsony allergizáló hatásuknak
- kiváló minőségük és megfelelő mennyiségük pozitívan hat az anyagcsere hosszú távú egészségesebb működésére
- az anyatejben lévő fehérjét megemészteni is könnyű, ami csökkenti a korai fejlődési szakaszban lévő veséket érő stresszt
- sokféle hasznos formában vannak jelen a szervezetben: hormonként, enzimként, antitestként, hemoglobinként és még számtalan módon.
Változó igények, változó fehérje
Kezdetben az anyatej magasabb mennyiségben tartalmaz fehérjét, mert a babának erre van szüksége a gyors növekedéshez. Később azonban, ahogy a fejlődés kissé lelassul, az anyatejben lévő fehérje mennyisége is csökken.
Az anyatej fehérjetartalma a baba korának előrehaladtával többek közt azért is változik, mert a fehérje mennyisége a baba által elfogyasztott anyatej összes mennyiségéhez igazodik. Az élet első hónapjaiban a baba még kevés anyatejet iszik, így ebben az időszakban az anyatej 100 milliliterenkénti fehérjetartalma magas. A későbbi hónapokban a baba már nagyobb mennyiségű anyatejet fogyaszt, így a fehérjetartalom csökken, éppen úgy, ahogy az a baba növekedéséhez és fejlődéséhez szükséges.
Anyatej vs. tehéntej
A fehérje tehát kulcsfontosságú, de mi a helyzet akkor, ha nincs elég anyatej? Sokak számára kézenfekvő lenne, hogy tehéntejjel pótolnák a hiányt – de vajon miért nem szabad?
Kezdjük egy nagyon egyszerű magyarázattal: míg az anyatej minden részecskéjében az emberi igényekhez igazodik, a tehéntej a borjú számára optimális összetételű.
Ha részletesebben nézzük a kérdést, szükség van egy kis háttérinformációra. A fehérjék kisebb részecskékből, úgynevezett aminosavakból állnak- ezekből 21 különböző típus létezik. Néhányat közülük esszenciálisnak, azaz alapvető fontosságúnak tartunk: az emberi test ezeket nem képes előállítani, így különböző élelmiszerekkel kell őket bevinni a szervezetbe.
Minden egyes aminosav speciális szerepet játszik a baba egészségében és fejlődésében, ezért külön-külön meghatározott mennyiségben van szükség rájuk. A fehérjék minőségét ezeknek a meghatározott mennyiségű aminosavaknak a kombinációja határozza meg: ez az a tényező, amelyben az anyatej jelentősen különbözik a tehéntejétől.
És hogy mit jelent ez pontosan, azaz milyen kárt okozhat, ha a baba tehéntejet fogyaszt? Ez a tejtípus háromszor annyi fehérjét tartalmaz, és teljesen más összetételű, mint az anyatej – fogyasztása túlságosan nagy igénybevételnek teszik ki a fejlődő veséket, és hosszú távon az anyagcserét is károsan befolyásolhatják.
A megoldás
Ha a tehéntej nem alkalmas a baba táplálására, mivel lehet kiváltani az anyatejet, ha valamiért nem tudsz szoptatni?
Annak érdekében, hogy az anyatejhez minél közelebb álló aminosav-összetételt érjenek el, a szakértők a tehéntejben lévő fehérje összetételének módosítására és minőségének javítására kifejlesztették a csecsemőtápszereket. Ezekkel biztosítható, hogy az anyatejes táplálásban nem részesülő babák is olyan fehérjét fogyasszanak, amely maximálisan megfelel az igényeiknek. A jól megválasztott tápszer tartalmaz minden fontos vitamint és ásványi anyagot, nem okozhat hasfájást vagy haspuffadást, sőt, akkor is segíthet, ha a baba érzékeny az anyatejben lévő tejcukorra, mert van olyan tápszer, amelynek az anyatejnél is alacsonyabb a tejcukortartalma.
A baba megfelelő táplálása – anyatej hiányában- tehát nem csak a gyermekkori egészséget határozza meg, de olyan felnőttkori problémák megelőzésében is kulcsszerepet játszik, mint a cukorbetegség, az elhízás vagy a szív- és érrendszer működési gondjai.
Kapcsolódó cikkek