Ilyen az újszülött első napja a kórházban

Ilyen az első napja az újszülöttnek a kórházban

0-4 hónap
Cikk
Júl. 28, 2023

Nincs annál szebb pillanat a világon, mint amikor kilenc hónap után a kismama végre karjában tarthatja a gyermekét. Általában így telik majd az első napotok!
 

Aranyóra, Apgar teszt, inkubátor - Az újszülött első napja a kórházban

 

„Arany óra”

A szülés után az anya és a baba együtt tölthetnek egy kis időt, hiszen a gyermeket rögtön édesanyja mellkasára helyezik. Ez az úgynevezett „arany óra”, amikor a gyermek és édesanyja közösen élvezhetik az első találkozás örömeit. A szülést követően felszabaduló hormonok a baba és az anyuka szervezetében is éberséget váltanak ki, így igazán különleges ez az együtt töltött idő, ráadásul összefüggésbe hozták azzal is, hogy később elősegíti a sikeres szoptatást, ha a szülés utáni első órában a baba mellre kerülhet. Mindemellett természetesen fontos az is, hogy a szakemberek minél előbb elvégezhessék a szükséges vizsgálatokat az újszülött gyermeken. Így az édesanya is biztos lehet abban, hogy minden rendben van a babával.

Apgar–teszt

Még az „arany óra” előtt, a gyermek születését követő első és ötödik perc között az orvosok elvégzik az úgynevezett Apgar–tesztet. Ennek a vizsgálatnak a segítségével az újszülött öt életfunkcióját vizsgálják meg. A szívverés esetében azt mérik, hogy 100 felett vagy alatt ver, míg a légzésnél a fő mérce a sírás, hiszen ha a gyermek felsír, a légzése megfelelő. Az izomtónus esetében az aktív mozgás és az ernyedtség között tesznek különbséget, míg a reflexingerlékenységnél a köhögés számít a legjobb jelnek. Vizsgálják a gyermek bőrszínét is, melynek az első percekben ideális esetben rózsaszínnek kell lennie. Minden értéket 0 és 2 között pontoznak, ezek átlagából születik meg a gyermek Apgar–értéke, mely minél magasabb, annál jobb. Innen tudják majd, van-e szükség esetleg terápiás ellátásra, oxigénre vagy esetleg bőringerre. Az alábbi táblázatban látható, melyik érték pontosan mit jelent. 
 
A mért életfunkció                     Érték: 0                  Érték: 1                       Érték: 2       
 Szívverés
                                  hiányzik                  100 alatt                    100 fölött       
 Légzés                                      hiányzik                  szabálytalan               jó, sírás       
 Izomtónus                                ernyedt                    végtag flexió             aktív mozgás       
 Reflex-ingerlékenység            nincs válasz             grimasz                     köhögés stb.       
 Bőrszín                                     kék, sápadt              kék, rózsaszín           rózsaszín     

Természetesen az újdonsült kismamának nem az a dolga, hogy ezen értékek alapján a szülést követő percekben megpróbáljon megbizonyosodni arról, minden rendben van-e a gyermekkel. A legfontosabb, hogy higgadtan, a szülész és az orvos utasításainak megfelelően viselkedj végig, akkor nem lehet semmi probléma, hiszen számos szakember vesz titeket körül, akik csak rád és a gyermekedre figyelnek. 

Inkubátor

A születést követően a gyermeket nővér látja el. Megfürdeti, ellátja a köldökcsonkját, bepelenkázza és felöltözteti. Ha a gyermek a kiírt időpontnál korábban jött a világra, az ellátást követően speciális inkubátorba helyezik, hiszen a hőháztartása még éretlen és nagyon könnyen megfázhat. Ez a szerkezet olyan védő környezetet biztosít az újszülöttnek, ahol a megfelelő hőmérséklet mellett tökéletes az oxigénkoncentráció és jó arányú a relatív páratartalom is, melyet a mért értékek alapján az orvosok állítanak be számára. Fontos, hogy az inkubátor biztosítja a kórokozó- mentességet is, ezért nem kell aggódni amiatt, hogy esetleg megbetegszik a kórházban töltött idő alatt a gyermek. Ha koraszülött a gyermeked és inkubátorban kell töltenie egy kis időt, te ebben az időszakban ugyan nem ölelheted őt magadhoz, gondolj arra, hogy mindez az ő érdekét szolgálja. Amíg az orvos másképpen nem rendeli, a baba itt kapja meg a számára szükséges speciális ellátást, ettől azonban nem kell megijedni, hiszen így erősödik majd meg a kis szervezete. 

Sárgaság

Néhány újszülöttnél jelentkezhet sárgaság, melyet az úgynevezett bilirubin, vagyis sárga festékanyag okozza. Mivel a máj ekkor még fejletlen, nem tudja az összes hemoglobin lebomlási terméket feldolgozni, így ez az újszülött bőrében rakódik le és sárgás színt kölcsönöz neki. Abban az esetben, ha esetleg sárgaságot állapítanak meg az újszülött gyermekednél, nem kell kétségbe esni, ha betartod az orvos utasításait, hamar, nyom nélkül elmúlik majd. 

Segítség a kezdeteknél

A csecsemős nővérek nagyon sokat segítenek az újdonsült anyukának a kórházban. Megmutatják, hogy zajlik a fürdetés és a szoptatás folyamatát is az ő segítségükkel tapasztalhatja ki a kismama. Különösen fontos ez első gyermekes édesanyák esetében, ugyanis a megfelelő időintervallumok betartása mellett lényeges a technika is. Ha esetleg nehezebben indul a táplálás, nem probléma, hiszen a nővérek itt azért vannak, hogy segítsenek. Amennyiben még a kórházban töltött idő alatt kialakul a táplálás ideális rendje, már haza érkezve sem lesz ezzel probléma. 

Fontos iratok és dokumentumok

A baba már a kórházban megkapja majd az ekkor esedékes kötelező oltásokat és kiállítják a megfelelő dokumentumokat is. Az anyakönyvi kivonat kiállításához szükség van az édesanya személyes irataira, valamint a szülők házasságkötését igazoló kivonatra vagy ennek híján hivatalos apasági nyilatkozatra is. Az anyakönyvi kivonat és a később, postai úton megérkező TAJ – kártya segítségével igényelhető a GYES és egyéb támogatások. Ez azért fontos, mert hazaérkezve nem kell majd egyből hivatalos dokumentumokkal foglalkoznod, egyedül a kisbabádé lehet a figyelmed. 

Kapcsolódó cikkek

View details A három hónapos baba fejlődése
Cikk
harom-honapos-baba-fejlodese

A három hónapos baba fejlődése

A mozdulatai tudatosabbá válnak, és egyre kíváncsibban tekint a környezetére. A napról napra cseperedő gyermek egyre magabiztosabban tartja a fejét.

View details Akut hasmenés csecsemőknél és gyermekeknél: okok és kezelés
Cikk
Akut hasmenés

Akut hasmenés csecsemőknél és gyermekeknél: okok és kezelés

A hasmenés gyakran jelentkezhet a gyermekeknél.

View details Első séta a szabadban
Cikk
"elso-seta-szabadban"

Első séta a szabadban

Először léptek ki az otthon biztonságos melegéből babáddal, vár benneteket a nagyvilág! De mikor és hogyan induljatok? Mire kell feltétlenül figyelned?

View details Értem a kisbabám nyelvét!
Cikk
Értem a kisbabám nyelvét!

Értem a kisbabám nyelvét!

A babád „beszédét” egyedül te értheted igazán. De az sosem egyértelmű, éhes-e még vagy tele a pocak? Böngészd át útmutatónkat, és minden világos lesz!

View details Fehérjebevitel és a csecsemő egészséges súlya
Cikk
Fehérjebevitel és a csecsemő egészséges súlya

Fehérjebevitel és a csecsemő egészséges súlya

Kutatások bizonyítják, hogy a nem megfelelő minőségű és mennyiségű fehérjebevitel elhízáshoz vezethet. Hogyan lehet csökkenteni ezt a kockázatot?

View details Milyen lehet szülés után a test?
Cikk
anya-teste-szules-utan

Milyen lehet szülés után a test?

A szülés utáni pluszkilókra, a megereszkedett hasra és az esetleges vizelettartási nehézségekre is van gyógyír.

View details Babamasszázs kisokos szülőknek
Cikk
Babamasszázs kisokos szülőknek

Babamasszázs kisokos szülőknek

Úgy tartják, hogy a masszírozás megnyugtatja, ellazítja a babákat, segíti a velük való kommunikációt és támogatja a kicsi fejlődését. De melyek az alapvető szabályok? 

View details Nyugtalanul alszik a baba éjjel - mi lehet az oka?
Cikk
Összegyűjtöttünk néhány hasznos tanácsot, amik segíthetnek, ha nyugtalanul alszik a baba.

Nyugtalanul alszik a baba éjjel - mi lehet az oka?

Mikor fogja átaludni az éjszakát? Honnan tudom, hogy fázik a baba? Mit tehetek azért, hogy jól aludjon a gyermekem? 

View details A rostok szerepe a szülés után
Cikk
rostbevitel-szules-utan

A rostok szerepe a szülés után

A várandósság és a gyermek születése után számos hormonális és fiziológiai változás áll be az újdonsült anyuka testében, ezek közül néhány kellemetlen tünettel járhat. Dr.

View details Szoptatás - Csupa jó a kisbabádnak
Cikk
A szoptatás témakörében előforduló kérdések

Szoptatás - Csupa jó a kisbabádnak

A szoptatásról és az anyatej fontosságáról biztosan sokat hallasz, ám arról, hogy pontosan miért is olyan jó kisbabádnak a szoptatás, kevesebbet lehetett tudni, egészen mostanáig!

View details Az újszülött szoptatása alatti étrendről
Cikk
Tudnivalók az újszülött szoptatása alatti étrendről

Az újszülött szoptatása alatti étrendről

Mit lehet, mit mérsékelj és mi tilos az újszülött szoptatása során? Mikre érdemes odafigyelned? Segítünk!

View details Találd meg a megfelelő pozíciót!
Cikk
Találd meg a megfelelő pozíciót!

Találd meg a megfelelő pozíciót!

A szoptatás sikere azon is múlik, hogy megtalálod-e a kényelmes helyzetet mindkettőtök számára –  és persze a helyes technika is sokat számít.

View details A csodálatos anyatej
Cikk
image

A csodálatos anyatej

Az anyatej egy szuperintelligens táplálék, amelynek összetétele az újszülött fejlődésévével párhuzamosan folyamatosan változik.

View details Az Egészségügyi Világszervezet állásfoglalása az anyatejes táplálásról
Cikk
image

Az Egészségügyi Világszervezet állásfoglalása az anyatejes táplálásról

A Nestlé – a WHO javaslatával teljes egyetértésben – támogatja a kizárólagos szoptatás fenntartását a baba 6 hónapos koráig, illetve a hozzátáplálás megkezdését a szoptatás fenntartása mellett,

View details A fehérje szerepe a baba növekedésében és fejlődésében
Cikk
A fehérje szerepe a baba növekedésében és fejlődésében

A fehérje szerepe a baba növekedésében és fejlődésében

A fehérjék nemcsak a babád fejlődésében és növekedésében játszanak kulcsfontosságú szerepet: fogyasztásuk kihat a felnőttkori egészségre is. 

View details Elkészülni... vigyázz... kész... szoptatás!
Cikk
Felkészülés a szoptatásra

Elkészülni... vigyázz... kész... szoptatás!

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, mekkora jelentősége van az anyatejnek a csecsemő (és az anya) számára –a terhesség a tökéletes időszak, hogy megkezdd a szoptatásra való felkészülést.

View details Miért hasfájós a baba?
Cikk
Mitől fájhat a baba hasa?

Miért hasfájós a baba?

Hasfájós a babád, de fogalmad sincs arról, mi állhat a hátterében? És azt sem tudod, hogy hogyan segíthetnél neki?

View details Szoptatás előnyei - Neked
Cikk
Szoptatás előnyei - Neked

Szoptatás előnyei - Neked

Mindenki tudja, hogy a szoptatásnál nincs jobb a babának. Mi viszont egyből 10 érvet is tudunk mondani arra, hogy a szoptatás neked is jót tesz!

View details Ha fájdalmas a szoptatás...
Cikk
fajdalmas-szoptatas-repedt-bimbok

Ha fájdalmas a szoptatás...

A fájdalmas szoptatás leggyakoribb oka, hogy a baba szája nem jól illeszkedik az anya mellére, emiatt a mellbimbók érzékenyek és kisebesednek.

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat