Babamasszázs kisokos szülőknek

Babamasszázs kisokos szülőknek

0-4 hónap
Cikk
Szep. 1, 2020

Úgy tartják, hogy a masszírozás megnyugtatja, ellazítja a babákat, segíti a velük való kommunikációt és támogatja a kicsi fejlődését. De melyek az alapvető szabályok? 

Babamasszázs kisokos - minden, amit a babamasszázsról tudni érdemes

 

A babák már a várandósság hatodik hónapjában képesek érzékelni az érintést. A születéstől kezdve alkalmazott „igazi, bőrtől bőrig” masszázs az anya hasában megtapasztalt meleg, biztonságérzetet nyújtó élményt közvetíti újra a csecsemő számára. Mindez olyan testbeszédet kezdeményez, amely lehetővé teszi a szülőknek, hogy kifejezzék gyengédségüket. Ha a babád sír, és nem tudod kitalálni, mi lehet a baj, ne akarj mindenképpen választ találni rá, inkább helyezkedj el kényelmesen vele, és derítsd ki, örülne-e egy kényeztető masszázsnak! Meglátod, izmainak ellazításával oldod a feszültségét, védelmező mozdulataid megnyugtatják őt és segítenek neki az elalvásban. Sőt, a masszázs kimozdítja a kicsiket az állandó fekvő helyzetből is.

Ha a babád gyötrődik és sír, masszírozd meg a tenyereddel a pocakját! A gyengéd nyomással és simogatással kiváltott hő megszünteti a fájdalmas kólikás tüneteket. Szánj rá időt, hogy rendszeresen masszírozd a babád, hogy fokozatosan megismerje a saját testét!

 

Így sajátítsd el a masszázs művészetét!

Mikor?

Csak akkor kezdd el a masszírozást, ha a baba nyugodt: alvás előtt, pelenkacsere vagy fürdetés után! A legfontosabb, hogy mindketten készek, nyugodtak legyetek, hogy azok az együtt töltött, különleges percek csak a tiétek legyenek! Ne masszírozz közvetlenül etetés után, mert az felkavarhatja a baba gyomrát!

 

Hol? 

Meleg, csendes szobában, ahol nincs éles fény. Lefektetheted a babát a pelenkázóra vagy az ágyra, de elhelyezkedhetsz kényelmesen egy puha takarón vagy párnán úgy, hogy a kicsi a combodon nyúlik el. Az az ideális, ha a baba meztelen. Ahhoz, hogy megnyugtasd, takard be a baba azon testrészeit egy puha törölközővel, amelyeket nem masszírozod! Ha még mindig sír a baba, vagy láthatóan nem érzi jól magát, feltehetően nem akarja a masszázst! Próbáld meg egy kicsit később vagy egy másik napon!

A babákat nem szabad úgy masszírozni, mint a felnőtteket! Kezdd gyengéden és ne felejtsd el, hogy a baba jó közérzete a legfontosabb! Két hónapos kor előtt csak nagyon gyengéd, de határozott simításokat alkalmazz! Ahogy a baba nő, fejlesztheted a technikád, és erősödhet a masszázs. Ha attól tartasz, hogy nem jól csinálod vagy ártasz a babádnak, esetleg szükséged van további segítségre, keress fel egy okleveles babamasszőrt!

 

Mennyi ideig? 

Amint leesik a köldökcsonk, elkezdheted a babád masszírozását. A babákat egy hónapos korukban 5-10 percig masszírozzuk. A masszázs legyen inkább rövidebb, de rendszeres, mint hosszabb és elnyújtott. 

 

Hány éves korig? 

Nincs hivatalos korhatár. Figyeld a babádat, tudni fogod, mikor nem szeretné már, hogy tovább masszírozd! 

 

Mit használj? 

Használd a lehető legtermészetesebb termékeket, amelyek mentesek minden illatanyagtól és a parabénektől (kerüld az édes mandulaolajat az allergia kockázat miatt)! Néhány babakozmetikai márka ajánl is ilyen termékeket.

 

Így masszírozz helyesen!

Vedd le az ékszereidet, hogy ne okozz sérülést a babának! Mosd meg a kezed, olajozd be és dörzsöld össze néhány percig, hogy felmelegedjen! Magyarázd el a babádnak, hogy mit fogsz csinálni! Énekelhetsz masszázs közben, ha ahhoz van kedved, hiszen a hangod is ellazítja őt.

 

A test

Gyengéden simítsd meg a baba egész testét a fejtől egészen a lábfejekig, a mozdulatokat ismételd meg négyszer-ötször! Hagyd abba azonnal, ha a kicsi nyugtalanná válik!

 

Láb 

Helyezd a tenyereidet a vállaira és haladj lefelé a láb irányába! Masszírozd meg a lábát külön-külön a lágyéktól a bokák felé indulva! Nyomogasd meg gyengéden a talpát a hüvelykujjaddal a saroktól a lábujjakig!

 

Has

Helyezd a kezed a hasára kb. 1 percen át, majd masszírozd körkörös mozdulatokkal az órajárással megegyező irányban! Csúsztasd egyik kezed a másik után a has szélei felé!

 

Kar és kéz

Masszírozd meg a karok belső felét belülről kifelé, felülről lefelé! Haladj lassan, finom mozdulatokkal nyomkodva azokat! Masszírozd az ujjakat és a tenyereket, rajzolj kis köröket!

 

Hát 

Fektesd a babát a hasára, masszírozd a hátát gyengéden csúsztatva kezeidet, egyiket a másik után! Először a nyaktól lefelé a gerinc aljáig, majd vissza. Fejezd be a masszázst a popsi körkörös simításával! 

 

Amikor végeztél, fektesd a babát ismét a hátára és rögtön öltöztesd fel, hiszen lehűlhetett a teste a masszázs okozta nyugalmi állapotban!

 

Ha még többet szeretnél olvasni a témában, akkor:

  • látogasd meg az IAIM (International Association of Infant Massage/Babamasszázs Nemzetközi Egyesülete) honlapját!
  • kérdezd meg a szülésznődet, hogy ő vagy a kollégái tartanak-e masszázsórákat szülők számára! Rákérdezhetsz már akár a szülésre felkészítő tanfolyamokon is.
  • olvasd el Alain Heath és Nicki Bainbridge a Baba Masszázs (Dorling Kindersley, 2004) című könyvét, de fellapozhatod Vimala McClure Csecsemőmasszázs: A szerető szülők kézikönyvét (Souvenir Press, 2001) is.

 

Kapcsolódó cikkek

View details Apa vagyok és szomorú
Cikk
Apa vagyok és szomorú

Apa vagyok és szomorú

Megszületett a kisbabánk, néhány nap kórház után végre otthon vagyunk. Ám ahelyett, hogy örülnénk, a feleségem mindenen kiborul és sír. És ami azt illeti, én sem vagyok valami vidám.

View details Elkészülni... vigyázz... kész... szoptatás!
Cikk
Felkészülés a szoptatásra

Elkészülni... vigyázz... kész... szoptatás!

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, mekkora jelentősége van az anyatejnek a csecsemő (és az anya) számára –a terhesség a tökéletes időszak, hogy megkezdd a szoptatásra való felkészülést.

View details Ilyen az első napja az újszülöttnek a kórházban
Cikk
Ilyen az újszülött első napja a kórházban

Ilyen az első napja az újszülöttnek a kórházban

Nincs annál szebb pillanat a világon, mint amikor kilenc hónap után a kismama végre karjában tarthatja a gyermekét. Általában így telik majd az első napotok!
 

View details Szoptatás előnyei - Neked
Cikk
Szoptatás előnyei - Neked

Szoptatás előnyei - Neked

Mindenki tudja, hogy a szoptatásnál nincs jobb a babának. Mi viszont egyből 10 érvet is tudunk mondani arra, hogy a szoptatás neked is jót tesz!

View details Nem lesz elég az anyatejem?!
Cikk
Lesz elég tejem?

Nem lesz elég az anyatejem?!

"Nem lesz elég az anyatejem!" A szülés előtti kérdések sorában biztosan toplistásak a szoptatásra vonatkozó aggodalmak, és félelmek az anyatejjel kapcsolatosan.

View details Az újszülött első igazolványai és adminisztrációs teendők
Cikk
szuletesi_anyakonyvi_kivonat_taj_kartya

Az újszülött első igazolványai és adminisztrációs teendők

A szülőknek gyermekük születésekor van némi adminisztrációs teendőjük, legyen szó az első hivatalos okmányokról vagy a különféle támogatásokról.

View details A fehérje és a baba
Cikk
A fehérje és a baba

A fehérje és a baba

A babák fejlődésében a fehérjék kiemelkedően fontos tápanyagok, de nem mindegy, hogy milyet és mennyit fogyasztanak – segítünk eligazodni az információk rengetegében.

View details Az anyatej egyedi összetevője: az oligoszacharid
Cikk
image

Az anyatej egyedi összetevője: az oligoszacharid

Az anyatej egyedi összetételéről már nálunk is olvashattál. Ma már tudományosan igazolt tény, hogy az élet első hat hónapjában az anyatej a legmegfelelőbb táplálék a kisbabák számára.

View details Csecsemőbetegségek: 10 gyakori állapot - és hogyan segíthetünk
Cikk
Csecsemőbetegségek: 10 gyakori állapot

Csecsemőbetegségek: 10 gyakori állapot - és hogyan segíthetünk

Kíváncsi vagy, hogyan lehet megelőzni a refluxot csecsemőknél, vagy mi a baba normál testhőmérséklete?

View details Az új babás életem
Cikk
Az új babás életem

Az új babás életem

Ha valaki azt mondja, hogy ellágyulok, amikor apa leszek, nem hittem volna el… És még, ha az elején egy kissé bizonytalan is voltam, rengeteg dolgot megteszek a babámért.

View details Íme, a negyedik trimeszter!
Cikk
Gyermekagy negyedik trimeszter

Íme, a negyedik trimeszter!

Negyedik trimeszter – gyakran emlegetik így a szülés utáni három hónapot, amely a gyermek és az édesanya életében is igen nagy változásokat hoz.

 

View details Amit a fejésről tudni érdemes
Cikk
Amit a fejésről tudni érdemes

Amit a fejésről tudni érdemes

Számos oka lehet annak, hogy nem tudod a melledből táplálni a gyermeked, de szeretnéd, ha anyatejet kapna. Cikkünkben elolvashatod, hogyan tudnád lefejni és tárolni az anyatejet!

View details A pelenkaválasztás dilemmája
Cikk
Az egyik leggyakoribb tevékenység kisbabás életedben a baba pelenkázás lesz, ezért érdemes végig gondolnod a lehetőségeidet.

A pelenkaválasztás dilemmája

Eldobható, mosható vagy esetleg valamilyen harmadik, alternatív megoldást fontolgatsz kisbabád tisztába tételére? Van miből választani, mi pedig szívesen segítünk eligazodni közöttük.

View details A fehérje mennyisége és az anyatej minősége
Cikk
A fehérje mennyisége és az anyatej minősége

A fehérje mennyisége és az anyatej minősége

Mivel a babának a növekedéshez és fejlődéshez korszakonként más és más összetételű táplálékra van szüksége, az anyatej mindig az aktuális igényekhez igazodik.

View details A négy hónapos baba fejlődése
Cikk
negy-honapos-baba-fejlodes

A négy hónapos baba fejlődése

A babák fejlődése során négy hónapos korban a gyermek számára gyakorlatilag kinyílik a világ.

View details A szülés utáni "arany óra"
Cikk
A szülés utáni arany óra

A szülés utáni "arany óra"

A szülés utáni első pár óra valóban "arany óra" a baba és az anya számára is, hiszen ezekben az első pillanatokban érezheti először a kisbaba édesanyja megnyugtató közelségét.

View details Az egy hónapos baba fejlődése
Cikk
1-honapos-baba

Az egy hónapos baba fejlődése

Még csak néhány hét telt el a születése óta, de már biztosan felismeri a szülei hangját.

View details Probiotikumok és az antibiotikumok által kiváltott hasmenés
Cikk
Probiotikumok és az antibiotikumok által kiváltott hasmenés

Probiotikumok és az antibiotikumok által kiváltott hasmenés

Az antibiotikumok elpusztítják a betegségeket okozó baktériumokat, de a bélflóránk részeként velünk élő azon baktériumokat is , amelyek jelenléte részünkre számos előnnyel jár.

View details Babahordozás: kendő vagy kenguru?
Cikk
Babahordozás - Kendő vagy kenguru?

Babahordozás: kendő vagy kenguru?

Eltérnek a vélemények arról, hogy a hordozás mely formája a legjobb a baba és a mama számára. 

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat