1-honapos-baba

Az egy hónapos baba fejlődése

0-4 hónap
Cikk
Júl. 12, 2020

Még csak néhány hét telt el a születése óta, de már biztosan felismeri a szülei hangját. 

Az egy hónapos baba fejlődése

A baba növekedése és súlygyarapodása az első hónapban jól látható. Az egészséges csecsemő az első hónapban körülbelül 400 gr-ot gyarapszik, a hossznövekedése is igen intenzív, havonta átlagosan 2 cm. Természetesen a fejlődés mértéke minden gyermeknél eltérő lehet, valakinél hamarabb, míg másoknál később indul el a gyarapodás. Amíg a védőnő és a háziorvos rendben találja a csecsemő súlyát és magasságát, nincs ok az aggodalomra.

A gyermek étvágya

Ebben az időszakban a gyermek legideálisabb tápláléka az anyatej, ami mind mennyiségileg, mind minőségileg biztosítja a tápanyagellátást, valamint számos, a növekedést és fejlődést elősegítő hormont is tartalmaz. A babák táplálkozási szokásaival kapcsolatban mindenkinek más élményei vannak. Sok édesanya figyeli meg az első hónapban, hogy a gyermek egyre többször eszik éjjelente, míg mások pont az ellenkezőjéről számolnak be. Sokan tapasztalják azt is, hogy ritkábban, ugyanakkor hosszabb ideig táplálkozik a baba. A különböző tapasztalatok miatt sok újdonsült szülő kétségbe esik, azonban amíg a gyermeknek van étvágya, nincs ok az aggodalomra. Az első hónap végére egyébként jellemzően kialakul egy, a baba számára ideális ritmus, melyhez az anyatej termelődése is igazodik. 
A büfizések alkalmával előfordulhatnak visszabukások, főleg akkor, mikor a baba nagyobb adagokat szopizik. Ennek az oka, hogy a gyomor felső záróizomzata ebben a korban még nem fejlődött ki teljesen. Ha néhány milliliter tejet "viszont látunk" egy – egy étkezés alkalmával nem kell megijedni!

A baba mozgásfejlődése

A szülők láthatják, hogy gyermekük egyre aktívabban mozgatja a végtagjait. Az első hónapban jellemző mozgás a kezekkel és lábakkal végzett kalimpálás, de megfigyelhető az is, hogy már nyúl a tárgyak felé, sőt, olykor meg is fogja azokat. Egészen két hónapos korig az úgynevezett Moro – reflex is jelen van az életében, amely tulajdonképpen olyan veleszületett mozgásformákat foglal magába, amelyek az életben maradást hivatottak elősegíteni. Ebbe a körbe tartozik a szopó reflex, de megfigyelhető akkor is, ha a baba abba az irányba fordul, amerről megsimogatták az arcát. Az első hónap végére már megfigyelhető, hogy hasra fektetve igyekszik felemelni a fejét, amely nagyon rövid időre sikerülhet is. Ha nem tapasztalnak a szülők ilyesmit, az sem probléma, a második hónapban azonban érdemes erre tudatosan odafigyelni. 

A baba érzelmi és értelmi fejlődése

A gyermek ebben a korban hang alapján már képes felismerni a szüleit, sőt, az is előfordulhat, hogy sírva fakad, amikor egy számára idegen ember veszi a karjaiba. Édesanyja hangja azonban jellemzően megnyugtatja az ilyen, számára kellemetlen helyzetekben.

Kapcsolódó cikkek

View details Apa vagyok és szomorú
Cikk
Apa vagyok és szomorú

Apa vagyok és szomorú

Megszületett a kisbabánk, néhány nap kórház után végre otthon vagyunk. Ám ahelyett, hogy örülnénk, a feleségem mindenen kiborul és sír. És ami azt illeti, én sem vagyok valami vidám.

View details Elkészülni... vigyázz... kész... szoptatás!
Cikk
Felkészülés a szoptatásra

Elkészülni... vigyázz... kész... szoptatás!

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, mekkora jelentősége van az anyatejnek a csecsemő (és az anya) számára –a terhesség a tökéletes időszak, hogy megkezdd a szoptatásra való felkészülést.

View details Ilyen az első napja az újszülöttnek a kórházban
Cikk
Ilyen az újszülött első napja a kórházban

Ilyen az első napja az újszülöttnek a kórházban

Nincs annál szebb pillanat a világon, mint amikor kilenc hónap után a kismama végre karjában tarthatja a gyermekét. Általában így telik majd az első napotok!
 

View details A fehérje mennyisége és az anyatej minősége
Cikk
A fehérje mennyisége és az anyatej minősége

A fehérje mennyisége és az anyatej minősége

Mivel a babának a növekedéshez és fejlődéshez korszakonként más és más összetételű táplálékra van szüksége, az anyatej mindig az aktuális igényekhez igazodik.

View details Nem lesz elég az anyatejem?!
Cikk
Lesz elég tejem?

Nem lesz elég az anyatejem?!

"Nem lesz elég az anyatejem!" A szülés előtti kérdések sorában biztosan toplistásak a szoptatásra vonatkozó aggodalmak, és félelmek az anyatejjel kapcsolatosan.

View details Az újszülött első igazolványai és adminisztrációs teendők
Cikk
szuletesi_anyakonyvi_kivonat_taj_kartya

Az újszülött első igazolványai és adminisztrációs teendők

A szülőknek gyermekük születésekor van némi adminisztrációs teendőjük, legyen szó az első hivatalos okmányokról vagy a különféle támogatásokról.

View details A fehérje és a baba
Cikk
A fehérje és a baba

A fehérje és a baba

A babák fejlődésében a fehérjék kiemelkedően fontos tápanyagok, de nem mindegy, hogy milyet és mennyit fogyasztanak – segítünk eligazodni az információk rengetegében.

View details Az anyatej egyedi összetevője: az oligoszacharid
Cikk
image

Az anyatej egyedi összetevője: az oligoszacharid

Az anyatej egyedi összetételéről már nálunk is olvashattál. Ma már tudományosan igazolt tény, hogy az élet első hat hónapjában az anyatej a legmegfelelőbb táplálék a kisbabák számára.

View details Csecsemőbetegségek: 10 gyakori állapot - és hogyan segíthetünk
Cikk
Csecsemőbetegségek: 10 gyakori állapot

Csecsemőbetegségek: 10 gyakori állapot - és hogyan segíthetünk

Kíváncsi vagy, hogyan lehet megelőzni a refluxot csecsemőknél, vagy mi a baba normál testhőmérséklete?

View details Az új babás életem
Cikk
Az új babás életem

Az új babás életem

Ha valaki azt mondja, hogy ellágyulok, amikor apa leszek, nem hittem volna el… És még, ha az elején egy kissé bizonytalan is voltam, rengeteg dolgot megteszek a babámért.

View details Íme, a negyedik trimeszter!
Cikk
Gyermekagy negyedik trimeszter

Íme, a negyedik trimeszter!

Negyedik trimeszter – gyakran emlegetik így a szülés utáni három hónapot, amely a gyermek és az édesanya életében is igen nagy változásokat hoz.

 

View details Amit a fejésről tudni érdemes
Cikk
Amit a fejésről tudni érdemes

Amit a fejésről tudni érdemes

Számos oka lehet annak, hogy nem tudod a melledből táplálni a gyermeked, de szeretnéd, ha anyatejet kapna. Cikkünkben elolvashatod, hogyan tudnád lefejni és tárolni az anyatejet!

View details A pelenkaválasztás dilemmája
Cikk
Az egyik leggyakoribb tevékenység kisbabás életedben a baba pelenkázás lesz, ezért érdemes végig gondolnod a lehetőségeidet.

A pelenkaválasztás dilemmája

Eldobható, mosható vagy esetleg valamilyen harmadik, alternatív megoldást fontolgatsz kisbabád tisztába tételére? Van miből választani, mi pedig szívesen segítünk eligazodni közöttük.

View details Aminek ki kell jönnie: büfiztetés technika
Cikk
Aminek ki kell jönnie: büfiztetés technika

Aminek ki kell jönnie: büfiztetés technika

A helyes baba büfiztetés nem bonyolult dolog, de a babának nagyon fontos. A lenyelt levegő hasfájást okozhat, de van néhány hasznos tippünk ennek elkerülésére is!

View details A négy hónapos baba fejlődése
Cikk
negy-honapos-baba-fejlodes

A négy hónapos baba fejlődése

A babák fejlődése során négy hónapos korban a gyermek számára gyakorlatilag kinyílik a világ.

View details A szülés utáni "arany óra"
Cikk
A szülés utáni arany óra

A szülés utáni "arany óra"

A szülés utáni első pár óra valóban "arany óra" a baba és az anya számára is, hiszen ezekben az első pillanatokban érezheti először a kisbaba édesanyja megnyugtató közelségét.

View details A két hónapos baba fejlődése
Cikk
2 hónapos baba fejlődése

A két hónapos baba fejlődése

Már felismeri édesanyja arcát és a gyakran hallott dalokat, mondókákat is. Dalolj neki bátran, örülni fog, és mosolyog ha felismeri a gyakran hallott dallamokat!

View details Probiotikumok és az antibiotikumok által kiváltott hasmenés
Cikk
Probiotikumok és az antibiotikumok által kiváltott hasmenés

Probiotikumok és az antibiotikumok által kiváltott hasmenés

Az antibiotikumok elpusztítják a betegségeket okozó baktériumokat, de a bélflóránk részeként velünk élő azon baktériumokat is , amelyek jelenléte részünkre számos előnnyel jár.

View details Babahordozás: kendő vagy kenguru?
Cikk
Babahordozás - Kendő vagy kenguru?

Babahordozás: kendő vagy kenguru?

Eltérnek a vélemények arról, hogy a hordozás mely formája a legjobb a baba és a mama számára. 

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat