Gyermekagy negyedik trimeszter

Íme, a negyedik trimeszter!

0-4 hónap
Cikk
Feb. 28, 2021

Negyedik trimeszter – gyakran emlegetik így a szülés utáni három hónapot, amely a gyermek és az édesanya életében is igen nagy változásokat hoz.

 

Noha a baba születése jelenti a család életében a legnagyobb örömet, az azt követő napok, hetek, hónapok nem mindig könnyűek. Lássuk, mi minden történik ebben a boldog, mégsem mindig zökkenőmentes időszakban! 

 

A negyedik trimeszter és minden, amit tudnod kell róla


Az első hét
A negyedik trimeszter első hetét – vagy legalább is annak néhány napját – általában a kórházban tölti baba és mama. Számíthatsz arra, hogy a hormonok és a kicsivel való találkozás miatti boldogság gyakran csal majd könnyeket a szemedbe. Sőt, előfordulhat, hogy bizonytalanabb leszel, mert aggódhatsz például amiatt, hogy vajon mindent jól csinálsz-e, el tudod-e látni rendesen a babád, valóban belövell-e a tejed a második és negyedik nap között, de még az esetleges fájdalmas szoptatás miatt is kellemetlenül érezheted magad. Fájdalmat érezhetsz a méhösszehúzódások során is, sőt, a szülés utáni hüvelyi vérzés is diszkomfortossá teheti a napjaid. 

Tippek:
•    A kórházi tartózkodásotok alatt bátran kérj segítséget a nőgyógyászodtól, a gyermekorvostól és a csecsemős nővérektől is, szoptatással kapcsolatos kérdéseiddel pedig bátran fordulj laktációs tanácsadóhoz!
•    A szülés utáni lábadozásban biztonságot adhat a kórházi közeg, de hazatérve kicsit gyengébbnek érezheted magad, így fontos, hogy merj segítséget kérni a párodtól és a családodtól!


A második hét
Ez az első olyan hét, amelyet már otthon együtt tölt a család – óriási a boldogság! Ezek az összeszokás napjai, amelyben nagyon fontos időt szentelni a megfelelő táplálkozásra, a pihenésre és az alvásra. Most még sokat alszik a babád, az ébrenléteik szinte csak a szoptatás idejére korlátozódnak. Ekkor nem csak a lelked, a tested számára is friss még a szülés élménye, ráadásul kellemetlen és kényelmetlen lehet a megnövekedett tejmennyiség miatti mellfeszülés is. Ne ess kétségbe, ha esetleg úgy érzed, hogy a szoptatás számodra most még nem egy különleges élmény! A mindkettőtök számára kényelmes és kellemes pillanatokért sokat tehetsz a megfelelő szoptatási helyzet megtalálásával.

Tippek:
•    Használd ki, hogy a babád még sokat alszik: amint teheted, feküdj le, még akkor is, ha aludni nem, csupán pihenni tudsz!
•    A párod sokat tud segíteni ebben az időszakban is. Ne csak a házimunkában engedj neki teret, hanem hagyd, hogy a gyermeketekkel kapcsolatos teendőkből is kivegye a részét!


A harmadik hét
A csemetéddel már egészen jól ismeritek egymást, és előfordulhat, hogy azt érzed, mintha már lenne valamiféle napirendetek. Ez persze sokkal inkább egy olyan egyre kiszámíthatóbb napi ritmust jelenthet, amelyet a baba alvása és a szoptatás gyakorisága diktál. Most, amikor végre megnyugodhatsz, hogy elég az anyatej a babád számára, történik valami: az első növekedési ugrás. A kicsinek a megnövekedett energiaigénye miatt az eddiginél több anyatejre van szüksége, ezért többet szeretne szopni. Akkor se ijedj meg, ha a babád akár két-három napig sem „enged el”, tedd akkor és annyiszor mellre, amikor és ahányszor szeretné! Ha beáll újra a kereslet és kínálat, minden visszatér a régi kerékvágásba.

Tippek:
•    Hagyd a teendőket a család többi tagjára, neked csupán annyi most a dolgod, hogy együtt légy a babáddal! Ha már úgyis össze vagytok kötve, bújjatok együtt az ágyba! Így, egyrészt, bármikor elérhető vagy, másrészt, akkor te is tudsz pihenni, amikor a kicsi is elszenderedik. 
•    Igyál az eddigi mennyiségnél is több vizet, és ügyelj továbbra is a kiegyensúlyozott táplálkozásra! 
•    A fokozatos levegőzéshez szoktatás után, évszaktól és hőmérséklettől függően elkezdődhetnek a közös séták, amely igencsak jót tesz majd a közérzetednek.


A negyedik hét
A szülés utáni első hónap utolsó hetére már jóval erősebbnek érezheted magad, mint a negyedik trimeszter elején. Ha a terhesség és/vagy szülés során aranyered volt, mostanra valószínűleg visszahúzódik, ám ha a kellemetlenségek továbbra is fennállnak, tanácsos szakorvoshoz fordulnod. A gát- és a hüvelyi sérüléseid is szépen gyógyulnak, és a császármetszés utáni nyomok is halványulnak. Mostantól jól figyelj, hiszen bármikor megjelenhet a babád arcán az első igazi mosoly, amit szociális mosolynak neveznek. Ez neked szól, ez a tiéd – a kicsi így reagál arra, ha meglát, meghall téged, a közelében vagy, vagy megérinted. 

Tippek:
•    Ha elég erősnek érzed már magad, akkor semmi akadálya annak, hogy a friss levegőn tett séták alkalmával kipróbáld a hordozókendőt is. A hordozóválasztásról és a hordozás szabályairól érdemes előtte tájékozódnod.


Az ötödik hét
A baba ebben az életkorban nappal több alkalommal egyszer rövidebbet, másszor hosszabbat, éjjel pedig akár 12-14 órát is alszik. Ezeket az időszakokat továbbra is érdemes pihenésre fordítanod, noha úgy érzed, már teljesen felépültél. 

Tippek:
•    Gyertyafényes vacsora még a gyermekágyi időszakban sem tilos: ha elaludt a baba, a pároddal együtt készítsetek egy könnyű, esti finomságot! 
 

A hatodik hét
Ugye, hogy repül az idő? A gyermekágyi időszak utolsó hetében jársz, amikor is ezernyi dolog történik veletek. A kicsi ekkor már zajokra, hangokra figyelő baba, akinek a napirendje is egyre kiszámíthatóbb. Ekkor jön egy újabb növekedési ugrás, amire még később, a gyermek 3 és 6 hónapos korában is kell számítani. A hormonszintjeid mostanra normalizálódnak, a vérzésed megszűnik, a sebeid begyógyulnak és a méhed is teljesen visszahúzódik. Ekkor vár rád a hathetes kontroll is, amely során a nőgyógyászod alaposan megvizsgál. A szülés utáni hatodik héten ér véget a házasélet tilalma is, így az orvosoddal mindenképpen beszéld át a szülés utáni fogamzásgátlási lehetőségeket.

Tippek:
•    Elkezdhetitek szervezni a baráti babalátogatásokat. Jelezd az ismerőseidnek, hogy készen álltok a vendégfogadásra! Úgy oszd be a vendégeket, hogy egyszerre ne érkezzenek sokan!
•    Ha szeretnél egy kicsit kimozdulni, beszélj meg a barátnőiddel egy találkozót! Egy tea vagy kávé mellett mindent megbeszélhettek, amit az elmúlt hetekben nem sikerült.
 

Ezt tudja a baba a negyedik trimeszter végére
A gyermekágyi időszaknak ugyan ezennel vége, de a negyedik trimeszternek még javában tart. Meglátod, milyen óriási változások várnak rátok a harmadik hónap végéig…
•    Megfigyelheted például azt, hogy a babád mozgása egyre kifejezőbb – a reflexszerű mozdulatait felváltják az akaratlagosok.
•    A kicsi keze már nem mindig van ökölben.
•    A csecsemőd nyakizmai olyannyira megerősödtek, hogy egyre több ideig tudja megtartani a fejét, sőt, hason fekve a mellkasával együtt már meg is emeli.
•    Nem törvényszerű, de elképzelhető, hogy a babád ekkor már az átfordulással is próbálkozik. 
•    A 3 hónapos baba az érzékszerveit már aktívan használja a környezet megfigyelésére.
•    A kicsi már nem csak rád mosolyog, hanem a számára kellemes ingerekre is mosollyal válaszol.
•    A gőgicsélős babanyelv már a mindennapok részévé válik.
•    A baba alvásigénye ekkorra egyre kisebb: nappal már csak általában háromszor alszik, és az ébrenlétek is egyre hosszabbak.
•    Általában ekkor következik be a harmadik növekedési ugrás.
 

Kapcsolódó cikkek

View details A három hónapos baba fejlődése
Cikk
harom-honapos-baba-fejlodese

A három hónapos baba fejlődése

A mozdulatai tudatosabbá válnak, és egyre kíváncsibban tekint a környezetére. A napról napra cseperedő gyermek egyre magabiztosabban tartja a fejét.

View details Szoptatás - Csupa jó a kisbabádnak
Cikk
A szoptatás témakörében előforduló kérdések

Szoptatás - Csupa jó a kisbabádnak

A szoptatásról és az anyatej fontosságáról biztosan sokat hallasz, ám arról, hogy pontosan miért is olyan jó kisbabádnak a szoptatás, kevesebbet lehetett tudni, egészen mostanáig!

View details Első séta a szabadban
Cikk
"elso-seta-szabadban"

Első séta a szabadban

Először léptek ki az otthon biztonságos melegéből babáddal, vár benneteket a nagyvilág! De mikor és hogyan induljatok? Mire kell feltétlenül figyelned?

View details Találd meg a megfelelő pozíciót!
Cikk
Találd meg a megfelelő pozíciót!

Találd meg a megfelelő pozíciót!

A szoptatás sikere azon is múlik, hogy megtalálod-e a kényelmes helyzetet mindkettőtök számára –  és persze a helyes technika is sokat számít.

View details Milyen lehet szülés után a test?
Cikk
anya-teste-szules-utan

Milyen lehet szülés után a test?

A szülés utáni pluszkilókra, a megereszkedett hasra és az esetleges vizelettartási nehézségekre is van gyógyír.

View details Babamasszázs kisokos szülőknek
Cikk
Babamasszázs kisokos szülőknek

Babamasszázs kisokos szülőknek

Úgy tartják, hogy a masszírozás megnyugtatja, ellazítja a babákat, segíti a velük való kommunikációt és támogatja a kicsi fejlődését. De melyek az alapvető szabályok? 

View details A fehérje szerepe a baba növekedésében és fejlődésében
Cikk
A fehérje szerepe a baba növekedésében és fejlődésében

A fehérje szerepe a baba növekedésében és fejlődésében

A fehérjék nemcsak a babád fejlődésében és növekedésében játszanak kulcsfontosságú szerepet: fogyasztásuk kihat a felnőttkori egészségre is. 

View details Miért hasfájós a baba?
Cikk
Mitől fájhat a baba hasa?

Miért hasfájós a baba?

Hasfájós a babád, de fogalmad sincs arról, mi állhat a hátterében? És azt sem tudod, hogy hogyan segíthetnél neki?

View details A rostok szerepe a szülés után
Cikk
rostbevitel-szules-utan

A rostok szerepe a szülés után

A várandósság és a gyermek születése után számos hormonális és fiziológiai változás áll be az újdonsült anyuka testében, ezek közül néhány kellemetlen tünettel járhat. Dr.

View details Ha fájdalmas a szoptatás...
Cikk
fajdalmas-szoptatas-repedt-bimbok

Ha fájdalmas a szoptatás...

A fájdalmas szoptatás leggyakoribb oka, hogy a baba szája nem jól illeszkedik az anya mellére, emiatt a mellbimbók érzékenyek és kisebesednek.

View details Az újszülött szoptatása alatti étrendről
Cikk
Tudnivalók az újszülött szoptatása alatti étrendről

Az újszülött szoptatása alatti étrendről

Mit lehet, mit mérsékelj és mi tilos az újszülött szoptatása során? Mikre érdemes odafigyelned? Segítünk!

View details Sportolás szülés után
Cikk
sportolas-szules-utan

Sportolás szülés után

Akaraterő, kitartás, türelem. Nem árulunk zsákbamacskát, ezek a titkos összetevők ahhoz, hogy újra formába lendülj gyermeked születése után.

View details A csodálatos anyatej
Cikk
image

A csodálatos anyatej

Az anyatej egy szuperintelligens táplálék, amelynek összetétele az újszülött fejlődésévével párhuzamosan folyamatosan változik.

View details Csecsemők hasmenése
Cikk
Csecsemők hasmenése

Csecsemők hasmenése

A hasmenés a csecsemők és gyermekek egyik leggyakoribb egészségi problémája, és sok szülő számára aggodalomra ad okot.

View details Az Egészségügyi Világszervezet állásfoglalása az anyatejes táplálásról
Cikk
image

Az Egészségügyi Világszervezet állásfoglalása az anyatejes táplálásról

A Nestlé – a WHO javaslatával teljes egyetértésben – támogatja a kizárólagos szoptatás fenntartását a baba 6 hónapos koráig, illetve a hozzátáplálás megkezdését a szoptatás fenntartása mellett,

View details Elkészülni... vigyázz... kész... szoptatás!
Cikk
Felkészülés a szoptatásra

Elkészülni... vigyázz... kész... szoptatás!

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, mekkora jelentősége van az anyatejnek a csecsemő (és az anya) számára –a terhesség a tökéletes időszak, hogy megkezdd a szoptatásra való felkészülést.

View details Ilyen az első napja az újszülöttnek a kórházban
Cikk
Ilyen az újszülött első napja a kórházban

Ilyen az első napja az újszülöttnek a kórházban

Nincs annál szebb pillanat a világon, mint amikor kilenc hónap után a kismama végre karjában tarthatja a gyermekét. Általában így telik majd az első napotok!
 

View details Szoptatás előnyei - Neked
Cikk
Szoptatás előnyei - Neked

Szoptatás előnyei - Neked

Mindenki tudja, hogy a szoptatásnál nincs jobb a babának. Mi viszont egyből 10 érvet is tudunk mondani arra, hogy a szoptatás neked is jót tesz!

View details Nem lesz elég az anyatejem?!
Cikk
Lesz elég tejem?

Nem lesz elég az anyatejem?!

"Nem lesz elég az anyatejem!" A szülés előtti kérdések sorában biztosan toplistásak a szoptatásra vonatkozó aggodalmak, és félelmek az anyatejjel kapcsolatosan.

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat