Friss szülőként olyan szépen elképzelted milyen lesz az életed kisbabáddal. Aztán valahogy semmi nem úgy alakul, ahogy eltervezted

Friss szülők a tehetetlenség fogságában

0-4 hónap
Cikk
Júl. 17, 2023

Friss szülőként olyan szépen elképzelted milyen lesz az életed kisbabáddal. Aztán valahogy semmi nem úgy alakul, ahogy eltervezted. Akkor most hogyan tovább?

A várandósság kilenc hónapja alatt olyan szépen elképzelted mit, hogyan fogsz csinálni kisbabáddal, ringatod majd, énekelsz neki, megeteted, megcsinálod a házimunkát, amíg ő alszik és pihensz egy kicsit. A lényeg, hogy tudod, mindennek a kulcsa az lesz, hogy majd lesz egy napirendetek, ami biztonságot ad a babának, és a Te életedet is tervezhetővé teszi. Ez valóban hasznos tud lenni, egészséges keretek között, rugalmasan kezelve, hiszen kevésbé érzed magad elveszettnek, és megkapod azt a jó érzést, hogy ura vagy a helyzetnek.

Kismamaként hasonló magabiztossággal adtad át magad azoknak a gondolatoknak is, hogyan fogsz teljes nyugalomban, átszellemülten babaholmikat vásárolni. Láttad magad előtt, ahogy a napsütésben vagy a hóesésben könnyedén lépegetsz, semmi nem zökkent ki abból a csodából, amit éppen megélsz, és azt érzed, ez innentől mindig így marad.

Aztán valahogy semmi nem úgy alakul, ahogy eltervezted. Jönnek a reggeli rosszullétek, amik igazából egész nap tartanak, már nincs olyan étel, amit meg tudnál enni. Esetleg gyenge vagy, folyamatosan fáradt, rendszeresen görcsöl a hasad, és még bűntudatod is van, mert alig várod, hogy vége legyen ennek a gyötrelmes kilenc hónapnak. Pedig annyira vártad, hogy végre a szíved alatt hordhasd őt, mégsem tudod élvezni, és inkább beletörődsz. Elfogadod, hogy neked ilyen a kismama lét. 

Később, már anyaként tapasztalhatod azt, hogy kisbabád keveset alszik, sokat sír, talán fáj a hasa. Történik egy váratlan esemény, olyasmi, amire nem készültél fel, valami, amit nem tudsz kontrollálni, és az eltervezett napirend csak egy megvalósulatlan terv, és lassan egy álom marad. Bármit is teszel, a helyzet nem javul, és miután mindent bevetettél, feladod, elfogadod, hogy Te semmit nem tudsz tenni, hogy jobb legyen. A hasfájós babádnak már minden létező csodacseppet megvettél teljesen feleslegesen, mert nem használ, picit sem. Az altatással kapcsolatban is kipróbáltál minden létező módszert, kinn altatod, benn altatod, tologatod, ringatod, hordozod, énekelsz, susogsz, fehér zajt kapcsolsz, de nem alszik. Elkeseredsz, belefáradsz és elfogadod, hogy nincs megoldás, napirend pedig teljesen lehetetlen. Telnek a napok, hetek és Te már semmivel nem próbálkozol, hiszen úgyis felesleges, nem harcolsz tovább. Nem azért nem próbálkozol, mert éppen nincs kedved, hanem egyszerűen elfáradtál attól, hogy már olyan sokat tettél mindhiába.

 

Néha muszáj kiadni magadból a feszültséget.

Tudj meg többet az anyák feszültségelszívó szuperporszívó képességéről ebben a cikkben!

Mégis azt javasoljuk, hogy ne hagyd, hogy a sikertelenség megbénítson! A módszerek nem változnak ugyan, de a babád változik, mint ahogy Te is, így meglehet, hogy ami nem működik egyik nap, az a másik nap vagy két hét múlva már működni fog. Nem arról van szó, hogy hajszold a dolgokat, csak arról, hogy ne add fel a reményt, hogy javulhat a helyzet, mert lehet, hogy már rég tudnál változtatni, csak elhiszed, hogy nem vagy rá képes, nincs rá hatásod. 

Martin P. Seligman a pozitív pszichológia jeles alakja ezt a jelenséget nevezi úgy, hogy tanult tehetetlenség. A pozitív pszichológia egy olyan iránya a pszichológiának, ahol alapvetően nem a mentális betegségeken vagy bizonyos elakadásokon van a hangsúly, hanem inkább a pozitív érzelmekre, személyes erősségekre koncentrál. Azokat a boldog és boldogtalan pillanatokat vizsgálja, melyek életünk minőségét adják. Seligman kísérletekkel is alátámasztotta tanult tehetetlenség elméletét, és azt mondta, hogy abban az esetben, ha úgy érzed, hogy egy helyzetet nem tudsz kontrollálni, akkor előbb-utóbb, több sikertelen kísérlet után feladod, és már akkor sem teszel semmit, ha lenne rá lehetőséged. Ez történik az akváriumban lévő halakkal is, akik hosszú ideig az akvárium egyik felében úszkálnak, mert leválasztják ezt a részt egy üvegfallal. Miután az üvegfalat kiemelik az akváriumból, és a halaknak lenne lehetőségük úszkálni a teljes térben, meglepetten tapasztaljuk, hogy továbbra is maradnak azon a térfélen, ahol eddig. Miért is úsznának tovább? Úgysem jutnak el az akvárium végéig, ráadásul még koppannak is egy nagyot…

Kisbabád születése előtt, bizonyára azt tapasztaltad, hogy könnyebb volt kézben tartanod a dolgokat, hiszen minden rajtad múlt. Anyaként sokszor nem tudod úgy irányítani a mindennapjaidat, ahogy régen, és ezt érthető módon kudarcként élheted meg, mert azt gondolod, hogy ehhez már talán kevés vagy. Időnként azonban megéri nem beletörődni a megváltoztathatatlanba. Ne legyél olyan, mint ezek a halak a kísérletben, hanem próbálj meg olykor-olykor elúszni az akvárium széléig, mert lehet, hogy egyszer mégicsak sikerül.

Felhasznált irodalom: Seligman, M. E. (1972). Learned helplessness. Annual review of medicine, 23(1), 407-412.

Seligman, M. E. (2002). Az autentikus életöröm. Budapest: Profil Training.

Ha szeretnél többet megtudni az Anyahangoló munkásságáról, fedezd fel blogFacebook és Instagram oldalaikat is!

Kapcsolódó cikkek

View details A csecsemő agyának egészséges fejlődéséért
Cikk
A csecsemő fejlődése során az agy egészen csodálatos változásokon megy keresztül.

A csecsemő agyának egészséges fejlődéséért

A csecsemő agyának fejlődése egészen fantasztikus tempóban történik. Tudod, hogy erre a különleges folyamatra milyen tényezők vannak hatással?

View details A rostok szerepe a szülés után
Cikk
rostbevitel-szules-utan

A rostok szerepe a szülés után

A várandósság és a gyermek születése után számos hormonális és fiziológiai változás áll be az újdonsült anyuka testében, ezek közül néhány kellemetlen tünettel járhat. Dr.

View details Apa vagyok és szomorú
Cikk
Apa vagyok és szomorú

Apa vagyok és szomorú

Megszületett a kisbabánk, néhány nap kórház után végre otthon vagyunk. Ám ahelyett, hogy örülnénk, a feleségem mindenen kiborul és sír. És ami azt illeti, én sem vagyok valami vidám.

View details A szülés utáni "arany óra"
Cikk
A szülés utáni arany óra

A szülés utáni "arany óra"

A szülés utáni első pár óra valóban "arany óra" a baba és az anya számára is, hiszen ezekben az első pillanatokban érezheti először a kisbaba édesanyja megnyugtató közelségét.

View details Csecsemőkori védőoltások - minden, amit tudni érdemes
Cikk
Csecsemőkori védőoltások - minden, amit tudni érdemes

Csecsemőkori védőoltások - minden, amit tudni érdemes

A születés után nem sokkal elindul a babák immunizációja. A védőoltások beadása senkinek sem kellemes, de fontos, hogy szülőként nyugodt maradj, hiszen kisbabád megérezheti a szorongásod.

View details Mi tehetsz csecsemőkori reflux esetén?
Cikk
Mi tehetsz csecsemőkori reflux esetén?

Mi tehetsz csecsemőkori reflux esetén?

A csecsemőkori reflux a leggyakoribb emésztési probléma a kisbaba első életévében. Íme pár ötlet a reflux tüneteinek enyhítéséhez.

View details Újdonsült anyai érzések
Cikk
Így birkózz meg az újdonsült anyai érzésekkel!

Újdonsült anyai érzések

Egy gyermek érkezése és a szülővé válás a legtöbbünknek egy érzelmi hullámvasút. Íme 10 jellemző szülés utáni lelkiállapot, melyet sok elsőbabás anyuka, így valószínűleg te is átélsz.

View details Anya, a feszültségelszívó szuperporszívó
Cikk
Hajrá szülők

Anya, a feszültségelszívó szuperporszívó

Anya vagy, aki a legmenőbb szuperképességgel rendelkezik: feszültséget nyel el. Mitől olyan nagy dolog ez? Most megtudhatod.

View details Az anyai ösztön nyomában
Cikk
Hajrá szülők

Az anyai ösztön nyomában

Előfordult már veled is, hogy miközben tanácstalanságodban beleástad magad valamelyik baba témába, egyre csak elveszettebb és bizonytalanabb lettél?

View details Szoptatás - Csupa jó a kisbabádnak
Cikk
A szoptatás témakörében előforduló kérdések

Szoptatás - Csupa jó a kisbabádnak

A szoptatásról és az anyatej fontosságáról biztosan sokat hallasz, ám arról, hogy pontosan miért is olyan jó kisbabádnak a szoptatás, kevesebbet lehetett tudni, egészen mostanáig!

View details Bukás a babánál. Komoly a dolog?
Cikk
image

Bukás a babánál. Komoly a dolog?

A kisbabám rendszeresen visszaöklendezi a tejet a szoptatás után, és gyakran sír is. Az elején azt gondoltam, hogy ez csak véletlen, most már viszont kezdek aggódni. Nagy a baj?

View details Ketten együtt: amikor apa is kiveszi a részét a mindennapokból
Cikk
Hajrá szülők

Ketten együtt: amikor apa is kiveszi a részét a mindennapokból

Hajrá szülők kampányunk cikkei az újdonsült szülők által megélt érzésekről, kihívásokról, élményekről szólnak, leggyakrabban az anyukák szemszögéből bemutatva azokat.

View details Milyen lehet szülés után a test?
Cikk
anya-teste-szules-utan

Milyen lehet szülés után a test?

A szülés utáni pluszkilókra, a megereszkedett hasra és az esetleges vizelettartási nehézségekre is van gyógyír.

View details Szoptatás előnyei - Neked
Cikk
Szoptatás előnyei - Neked

Szoptatás előnyei - Neked

Mindenki tudja, hogy a szoptatásnál nincs jobb a babának. Mi viszont egyből 10 érvet is tudunk mondani arra, hogy a szoptatás neked is jót tesz!

View details Az új babás életem
Cikk
Az új babás életem

Az új babás életem

Ha valaki azt mondja, hogy ellágyulok, amikor apa leszek, nem hittem volna el… És még, ha az elején egy kissé bizonytalan is voltam, rengeteg dolgot megteszek a babámért.

View details Alapok az anyatejes tápláláshoz
Cikk
Alapok az anyatejes tápláláshoz

Alapok az anyatejes tápláláshoz

Szeretnéd kisbabád szoptatni, amíg igényli, de bizonytalan vagy, hogyan állj neki? Olvasd el listánkat, amely segíthet a szoptatás kezdeti nehézségeit átvészelni.

View details Fürdetési kisokos újszülött babához
Cikk
Így fürdesd újszülött kisbabádat

Fürdetési kisokos újszülött babához

Az első fürdetés egy újabb kis lépés a kötődés kialakulásában, mégis, a legtöbb szülő nagyon izgul előtte.

View details Tippek babád ideális alvási rituáléjához
Cikk
Tippek babád tökéletes alvási rituáléjához

Tippek babád ideális alvási rituáléjához

A csecsemők alvási szokásai igazán változóak, gyakran okozva ezzel álmatlan éjszakákat a szülőknek. Íme pár altatási tipp, ami segíthet, hogy babátok átaludja az éjszakát.

View details Íme, a negyedik trimeszter!
Cikk
Gyermekagy negyedik trimeszter

Íme, a negyedik trimeszter!

Negyedik trimeszter – gyakran emlegetik így a szülés utáni három hónapot, amely a gyermek és az édesanya életében is igen nagy változásokat hoz.

 

Csatlakozz a Baby & me Clubba!

  Csatlakozz a Baby & me Clubba!

Ismerd meg a regisztráció előnyeit

Letölthető kisokosok

Hozzáférhetsz letölthető kisokosokhoz, receptkönyvekhez, útmutatókhoz

Hírlevél feliratkozás

Várandósságod heteihez, majd kisbabád fejlődésének pontos üteméhez igazodó hírlevelekkel várunk

Szakértői támogatás

Szakértői tanácsokkal, tippekkel várunk

Kuponok és ingyenes termékminták

Használd ki a Club tagság előnyeit és igényelj kuponokat, termékmintákat